Vissza a nyitólapra
Tesztelőink számára elérhetővé vált a MOST legfrissebb változata, mely egyaránt telepíthető az Android különféle változatait futtató támogatott készülékekre. Ha Ön még nem MOST felhasználó, és a program tesztelője szeretne lenni, forduljon a fejlesztőkhöz a lap alján található elérhetőségeken!
Elolvasható vagy letölthető a részletes kézikönyv a MOST programhoz.
Kibővült a rezgő visszajelzés funkció. Ez a fejlesztés siketvakok kéréséreindult, de jelen állapotában a hallással rendelkező felhasználók is hasznátvehetik, amikor nem akarnak zajt csapni vagy mégsem használhatják a hallásukat, pl. nagyon zajos környezetben.
Két rezgő szolgáltatás érhető el, melyek egyszerre kapcsolhatók be. Az egyik a menüpontok nevét, a szerkesztőmezőkben a kurzorral bejárt karaktereket, szavakat, mondatokat, stb. közli morzejelek segítségével a telefon vibrátorával. Ha ez a funkció be van kapcsolva, akkor a nyílblokk fölötti lőrésekkel az ernyőn nem a hangerőt, hanem a morzesebességet lehet állítani tág határok között. A beszédhangerőt az oldalsó hangerőgombok szabályozzák továbbra is.
Annak érdekében, hogy a használt magyar betűk és írásjelek is közölhetőek legyenek, a szabvány morzeábécé ki lett egészítve, valamint a használat közbeni visszajelzések egyelőre nem morze szabványú ritmusképletekkel történnek (pl. szöveg elejére értünk, a gombnak nincs funkciója, mezőbe léptünk, az ernyő lezárt, stb.).
Itt megtekinthető vagy letölthető a MOST-ban használt morzejelek és rezgő jelzések listája.
A másik szolgáltatás az ún. rezgő braille letapogatás. Ez szövegmezőkben áll rendelkezésre és a diktafongomb rövid megnyomásával lehet a sima beírás módról ilyen braille letapogatás módra ill. visszaváltani. Ha a kurzort rávisszük egy karakterre, annak braille pontjai úgymond kitapogathatók. Amelyik pont szerepel az adott cellában, annak megérintésére rezgő visszajelzést kapunk. A jelzés magában foglalja azt is, hogy milyen típusú jelről van szó (kisbetű, nagybetű, szám vagy műveleti jel, írásjel vagy más szimbólum, stb.)
E két lehetőség (a morze és a braille letapogatás) párhuzamos használatával az egyik segítségével megtanulható a másik.
A sima braille bevitel rezgő visszajelzése is informatív lett: pont bevitelekor egy rövid, pont kitörlésekor két rövid rezgést kapunk, karakter bevitelekor pedig jelenleg egy hosszú rezgés jelez vissza. A letapogatás és bevitel közt visszajelzésben az a különbség, hogy letapogatáskor az aktív pontok megérintésére hosszabb rezgéssel reagál a program.
Itt megtekinthető vagy letölthető a MOST-ban használt braille jelek listája.
A siketvakos használat tanulása, gyakorlása során felmerült speciális igények érdekében kialakítottunk egy ún. korlátozott üzemmódot is, mely ugyancsak a braille billentyűzet beállításai közt kapcsolható be vagy ki.
Ha valamelyik külön telepített beszédhang váratlanul elhallgat vagy zavaróan megváltozik, a diktafon gomb ötszöri gyors megnyomásával a MOST által kezelt beszédrendszer alapra állítható.
Eddig is működött már a sima TTS pánik funkció: ha az éppen használt beszédhang elakad vagy nemkívánt módon átvált, a diktafon gomb gyors háromszori megnyomásával újra lehet éleszteni.
Az új verzióban emellett a funkció mellett egy teljes beszédalapraállító pánikfunkciót is biztosítunk. Ha a háromszori megnyomás nem segít, a diktafon gomb ötszöri gyors megnyomásával a teljes beszédrendszerkezelőnket alapra lehet állítani és egyúttal beállítódik beszédhangnak a Brailab, ez pedig a MOST vagy a készülék újraindítása után is beállítva marad, tehát ha egy másik TTS tartós hiba miatt nem beszél, akkor sem kell visszajelzés nélkül nyomkodott gombokkal egy működő TTS kiválasztását próbálgatni.
Az Androidra telepített beszédszintetizátorok különböző okok miatt állhatnak le.
A telefonszámokhoz hozzáírhatjuk azokat a számokat, amiket a vonal kapcsolása után kell a készüléknek DTMF-hangjelzéssel a vonalba továbbítania. Ehhez a telefonszám után írjunk be perjelet (braille-ban: ötöspont, majd hosszú í). A perjel után pedig írjuk be a vonalba tárcsázni kívánt számokat ill. csillagot vagy kettőskeresztet. Egy perjel kb. két másodpercnyi kivárást jelent, de több perjel is rakható egymás után. Így növelhető a várakozási idő. A hívószámot követő, legalább egy perjellel kezdődő rész számjegyei közt akárhol akárhány perjelet elhelyezhetünk, tehát a vonalba bepittyenteni kívánt számjegyek, stb. közé tetszőleges helyen szüneteket iktathatunk. Nemcsak számjegyek, hanem kettőskereszt és csillagjelek is szerepelhetnek a kapcsolás után tárcsázandó részben.
Ez a perjeles módszer akkor hasznos, ha előre tudjuk, mit kell majd a vonalba betárcsázni, pl. egy mellék számát, egy menüpont sorszámát, egy valahány jegyű kódot, stb.
Az így kiegészített telefonszámok a névjegyzékbe is elmenthetők. A keresés csak a hívószámokban, tehát az első perjel előtti részen történik.
Az SMS-listák már nem csak a küldő vagy címzett nevét, hanem a küldés időpontját is tartalmazzák, tehát ezért az információért nem kell külön bemenni az üzenet saját menüjébe.
Az SMS felolvasása menü almenüpontjain jobbnyilat nyomva szerkesztőmezőbe jutunk, melyben az SMS szövege található. A mezőbe lépéskor az üzenet fel is olvasódik. Ez a lehetőség hasznos akkor, ha az üzenetben betűnként, karakterenként megnézendő információ van, pl. jóváhagyó kód.
Ha egy telefonszámhoz nem található név a MOST névjegyzékében, akkor rákeres az Android kontaktokban és ha megvan, akkor onnan veszi a nevet. Ha ott sincs találat, akkor a telefonszámot praktikusan tagolva mondja be. Megfelelően tagolja a budapesti, vidéki vezetékes és mobilszámokat, valamint a külföldi számok egy részét is. Ha nem tud tagolási csoportosítást végezni, akkor minden számjegyet külön mond be.
Ez jelenleg passzív funkció, tehát a bejövő hívásnál a hívó bemondásában, a hívás- és SMS-listákban működik, de az Android kontaktokban megtalált neveket egyelőre nem kezelhetjük más műveletekben.
Az ernyő bekapcsol(ód)ását követően kihagyható a MOST által követelt ujjelhúzásos ernyőfeloldás. Az elhúzásos ernyőfeloldást a braille billentyűzet beállításai közt tilthatjuk le. Ha így teszünk, az ernyő a bekapcsolódása pillanatától aktív, minden érintést észlel és végrehajt.
A saját beállítás menüpontok beírómezőjébe lépés előtt is van mód a braille-bevitel és a telefonbillentyűzetszerű beírás közti választásra. Ilyen beírómezőt találunk az automatikus kikapcsolási idő egyéni megadásánál és az óra program rendszeres időbemondás funkciójának beállításánál. Szükség esetén ez a lehetőség más beírómezőkre is kiterjeszthető.
Számos javítás is történt. Ezek közül az érdeklődésre számot tartók a következők:
Reméljük, hogy az új funkciók és a javítások minden felhasználónak örömére szolgálnak majd.
Ahhoz, hogy a MObil SegítőTárs tesztelőjévé válhasson, rendelkeznie kell valamelyik támogatott készüléktípussal.
Itt olvashatja a MOST által támogatott készüléktípusok listáját.
Ha már rendelkezik alkalmas készülékkel, vagy tanácsra van szüksége a készülékvásárlás előtt, kérjük lépjen kapcsolatba a fejlesztőkkel a lenti elérhetőségeken!
Az új jelentkezők időpontegyeztetést követően személyesen keresik fel a Wigner Kutatóközpontot. Itt ingyenes regisztrációt követően telepítik a MOST programot és helyezik fel a braille maszkot a készülékre. A maszk önköltségi ára az illető készüléktípustól függ.
Az újabb programfrissítésekhez a regisztrált felhasználók elektronikus úton letöltési linkeket és útbaigazítást kapnak.
Érdeklődni a következő elérhetőségeken lehet:
Dr. Arató András | Márkus Norbert | |
---|---|---|
arato (pont) andras (kukac) wigner (pont) mta (pont) hu | markus (pont) norbert (kukac) wigner (pont) mta (pont) hu | |
Telefon | 06 1 392-2564 | 06 1 392-2566 |
WEB | www.kfki.hu/~most |