MObil SegítőTárs (MOST) - androidos kezdeti tudnivalók Nexus 4-hez és Nexus 5-höz
MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont
Beszéd- és Rehabilitáció-Technológiai Csoport
MObil SegítőTárs (MOST) - androidos kezdeti tudnivalók
Nexus 4 és Nexus 5 készülékekhez
Vissza a nyitólapra
Ez a leírás azok számára ajánlott, akik korábban már használták a MObil Segítőtárs programot Windows Mobile PDA-n, mert leginkább csak az ott megszokottaktól való eltéréseket tartalmazza.
A leírás a 2014. november 3-i állapotot tükrözi, tehát a MOST 2.3 változatára vonatkozik.
Rövid bevezető
A MObil Segítőtárs egy egységes kialakítású programcsomag mobileszközökre vakoknak. Először telefonos PDA-kra lett kifejlesztve, majd elkészült Android okostelefonos változata is. Ebben a leírásban az Androidon, Nexus 4 készüléken futó változat használatát és működését ismertetjük.
A MObil Segítőtárs Androidon egy ún. főoldal- vagy főképernyőalkalmazás. Ez azt jelenti, hogy a feltelepítése után megjelenik a főképernyők között és alapértelmezett főképernyővé tehető (ez ajánlott). Amennyiben alapértelmezett főképernyővé van téve, a telefon újraindításakor a MObil Segítőtárs alkalmazás magától elindul és a telefon használata során a HOME gomb megnyomásával bármikor bárhonnan azonnal visszatérhetünk a MOST programba.
A MOST programnak teljesen azonos funkcionalitással nem főképernyő változata is van. Igény szerint vagy ez, vagy a főképernyős telepíthető egy készülékre, egyszerre mindkettő nem.
A MObil SegítőTárs több olyan funkciót, szolgáltatást, hasznos alkalmazást egyesít, melyek különben vakok számára használható formában csak több külön alkalmazás egyenkénti telepítésével és beállítgatásával biztosíthatók az Android telefonon.
- A MOST biztosít teljes magyar és másnyelvű, valamint szám- és jelbeviteli billentyűzettámogatást is a QWERTY billentyűzettel rendelkező Android telefonokon, ill. bluetooth-szal csatlakoztatott külső billentyűzeteken.
- A MOST program maga gondoskodik a kényelmes és egységes ernyőfeloldás biztosításáról, és több, a vakok számára megkönnyített módot biztosít a bejövő telefonhívások fogadására vagy elutasítására, ill. a telefonhívások befejezésére. A program maga kezeli a telefoncsengést és a hívóbemondást. E két dolgot különböző beállítások alapján egy időben kombinálni is tudja, pl. a hívóbemondás ideje alatt lehalkított vagy szüneteltetett csengőhanggal. A MOST-ból történő híváskezelés, csengőhangkezelés és hívóbemondás-kezelés ki-bekapcsolható, tehát aki mégis úgy dönt, hogy ezen feladatok közül akármelyiket nem a MOST-ra bízza, ezt a MOST telefon programjának beállítás menüjében megadhatja. A névvel nem társítható bejövő telefonszámot intelligensen tagolva mondja be a program, a bejövő SMS-ekben előforduló furcsa ékezetes betűket pedig magyar megfelelőjükkel helyettesítve jól érthetően olvassa fel az üzeneteket.
- Könnyen használható és egységes felületen lehet kiválasztani és beállítani telefoncsengőhangokat, ébresztőórához csörgőhangot, ill. értesítési jelzőhangot.
- A MOST egységes hangerőkezelést tesz lehetővé, valamint a képernyő háttérvilágításának akkus vagy hálózati üzem esetére történő külön beállítását is biztosítja.
- A braille-maszkon biztosított érintőgombok a programból konfigurálhatók bizonyos fontos információk gyors lekérdezésére, mint pl. a pontos idő, dátum, akkutöltöttség, térerő, aktuális programállapot, stb.
- A program Bármikor használható gombfunkciót biztosít azonnal indítható diktafonfelvételek készítésére. A diktafon a Nexus 4-en és 5-ön jelenleg csak monóban, de elvileg akár CD-minőségben is képes felvételeket készíteni. A felvétel hangerőszintje, ill. a hangerőkiegyenlítés menüből vakon beállítható.
- A MObil SegítőTárs alkalmazásai és beállításai egy teljesen egységes menürendszerben érhetők el. A MOST program maga biztosít telefonhívási, SMS-írási és olvasási lehetőségeket és a nevek, telefonszámok, stb. kereshető tárolására szolgáló névjegyzéket.
- A MObil SegítőTárs kényelmes megoldást biztosít az Android értesítések és telepített alkalmazások elérésére. Ezek további használata ernyőolvasóval lehetséges.
- A program kényelmes szolgáltatást biztosít a hosszabb szövegek folyamatos felolvastatására. Felolvasás közben az ernyő kikapcsolható, az olvasás folytatódik és eközben állítható a beszédhangerő. A rendszeres időbemondás, stopper és időzítő funkciók is használhatók lezárt ernyővel.
- A program használata nemcsak beszéd- és hangvisszajelzés alapján lehetséges, hanem bekapcsolható a rezgővisszajelzési támogatás is. Külön, jól felismerhető rezgő jelzéseket ad a program a jellegzetes események pillanatában, mint pl. a készülék lezárása, az ernyő feloldása, szerkesztőmezőbe lépés, onnan kilépés, üzenet küldése, küldés sikeressége vagy sikertelensége, stb. A menüneveket és a szövegmezők tartalmát morzejelek segítségével közli a vibrátoron, a morzesebesség bármikor azonnal változtatható. A szövegmezők karakterei braille-ban a maszkon úgymonnd letapogathatók ugyancsak rezgő visszajelzéssel.
- Fontos információ lehet a programot első ízben futtató felhasználóknak, hogy a MOST alkalmazás átállíthatja az Androidban megadott telefoncsengést, átállítja az automatikus képernyőkikapcsolási időt és az Android különböző hangerőit. A MOST program az indulásakor ezeket aszerint állítja, hogy előző futása során magában a MOST-ban hogy lettek beállítva.
A MOST program telepítése Nexus 4 vagy Nexus 5 készüléken
Amennyiben az ön készülékén már telepítve van a MOST program, érdemes ezt a részt átugrania, és a MOST program indításáról szóló szakasztól folytatni az olvasást.
A MObil SegítőTárs alkalmazás telepítésére legalább három mód van:
- Amennyiben rendelkezésünkre áll a telepítéshez szükséges ún .apk fájl, ezt rámásolhatjuk a telefonban lévő memóriakártyára (belső tárhelyre), majd a készüléken fájlkezelő programmal, pl. Total Commanderrel megkeresve a fájl nevén koppintunk (Talkback és felfedezés érintéssel funkció használata esetén duplán koppintunk). Ekkor elindul a telepítési folyamat. Az Android szokásos alkalmazástelepítő képernyőin kérdésekre kell válaszolnunk. Amennyiben a kérdésekre jóváhagyó válaszokat adunk, a telepítés végül megtörténik és ettől kezdve a MOST alkalmazás használatra kész.
- Amennyiben a PC-nken a telefon USB-drivere telepítve van, valamint van telepítve Android fejlesztőrendszer, annak ADB parancssori eszközével USB-kábelen keresztül közvetlenül telepíthetjük a MOST alkalmazást a telefonra, amennyiben a PC és a telefon csatlakoztatva van egymáshoz és a telefonon a Beállítások, Fejlesztői lehetőségek, USB hibakeresés engedélyezve van.
A "Fejlesztői lehetőségek" menüpontot a beállítások képernyő görgetésével a "Kisegítő lehetőségek" és a "A telefonról" elemek közt találjuk. Ha mégsincs ott, akkor nyissuk meg a "telefonról" ablakot, görgessünk az aljára és a "Buildszám" elemen koppintsunk gyorsan hétszer. Felfedezés érintéssel funkció használata esetén hétszer duplán kell koppintani. Ennek hatására a beállítások közt megjelenik a "Fejlesztői lehetőségek" elem.
Ide belépve két dolgot is érdemes beállítanunk:
- Jelöljük be az "USB hibakeresés engedélyezését",
- Kapcsoljuk ki azt a funkciót, hogy a Google ellenőrizze az USB-n éppen telepítendő alkalmazást.
Ha ezek után csatlakoztatjuk a PC-t a Nexushoz, némi idő múlva a Nexus képernyőjén meg fog jelenni egy ún. Rendszer Ui ablak, mely rákérdez, hogy megbízunk-e a telefonhoz éppen csatlakoztatott számítógépben. Ha a MOST-ot csak egyszer szándékozunk erről a PC-ről telepíteni, akkor elegendő az OK gombot megnyomni, ha azonban máskor is tervezzük ezt az USB-kapcsolatot telepítésre használni, akkor az OK megnyomása előtt érdemes bejelölni a "mindig bízzon meg ennek a számítógépnek a tanúsítványában" jelölőnégyzetet.
Ezek után a kábelen telepítés az ADB parancssori parancsaival elvégezhető (ld. alább).
A telepítéshez az
adb install -r MOST-valami-valami.apk
parancsot kell kiadni a PC parancssorában.
Ha a telepítés inkonzisztens tanúsítvány hiba miatt nem történik meg, akkor a telefonon lévő MOST változatot előbb el kell távolítani akár magán a készüléken a beállítások, alkalmazások, MOST elem megnyitásával és itt az eltávolítás vagy alkalmazás eltávolítása gomb megnyomásával és az ellenőrző kérdésre jóváhagyó választ adva; akár adb használatával PC-ről a következő parancs kiadásával parancssorban:
adb uninstall most.android
És ezután kell ismét megpróbálkozni a telepítéssel:
adb install MOST-valami-valami.apk
Ehhez hasonlóan végezhető a telepítés, amennyiben a PC-nken lévő Total Commanderbe telepítve van az ADB beépülő modul.
- Ha a MOST program telepítőjéhez letöltési link áll rendelkezésünkre és a Nexus telefonunk hozzáfér az internethez, akkor ezt a letöltési címet a telefon böngészőjébe beírva és a billentyűzeten az "ugrás gombot megnyomva", vagy a főoldal keresőmezőjébe beírva és a billentyűzeten a "Keresés" gomb megnyomása után ugyanolyan telepítőfolyamat indul, mintha az SD-kártyáról telepítenénk az alkalmazást.
A MOST program Nexus 4-en vagy 5-ön való teljesértékű működéséhez a telepítés után a MOST ún. kisegítőszolgáltatását is be kell kapcsolnunk. Ehhez lépjünk be az Android beállításaiba, nyissuk meg a "Kisegítő lehetőségek" képernyőt és itt válasszuk a "MOST" elemet. A megnyíló ablak jobb felső sarkában állítsuk bekapcsolt állapotúra a kapcsolót. Felfedezés érintéssel funkció használata esetén a "ki kapcsoló" szövegen kell duplán koppintani ehhez, ettől "be kapcsoló" lesz a szövege, ez a kívánt állapot.
A MOST alkalmazás futtatásakor szükség szerint létrehozza az SD-kártyán a működéséhez szükséges mappákat és fájlokat. Ezek némelyikének tartalmáról és használatáról a későbbiekben még szólni fogunk, most csak néhány fontosabb mappáról és fájlról ejtünk szót
- A MOST korábbi verzióival kompatibilis a névjegyzékfájl, melyet Android telefonon az SD kártyán a \most2\contacts mappába kell raknunk. A fájl neve addr.book legyen. Ha ilyen fájlunk korábbról nincs, akkor a névjegyzék programba való első belépésünkkor a MOST létrehoz üresen egy névjegyzékadatbázist, amibe elkezdhetjük felvenni a kapcsolatainkat.
- Ugyancsak kompatibilisek a telefonhívás-listafájlok (cls.txt) és az SMS üzeneteket tartalmazó fájlok (msg.txt). Ezeket az Android telefon SD kártyáján a \most2\sms mappába kell tennünk. Amennyiben ezeket a fájlokat a MOST nem találja, értelemszerűen létrehoz belőlük új üres változatot.
- A szövegszerkesztővel használt szövegfájlokat az SD kártyán a \most2\doc mappában keressük vagy ide másoljuk.
- Az Adatbáziskezelőhöz az adatbázisfájlokat az SD kártyán a \most2\adatbaziskezeloo mappába tehetjük.
- A diktafon által kezelt hangfájlok az SD kártyán a \most-audio mappa almappáiban találhatók, ill. oda másolandók.
Konfigurációs tudnivalók
A MOST maga gondoskodik a telefoncsöngés közben a hívó bemondásáról. A rendeltetés szerinti működéséhez javasolt a talking caller ID program (vagy más hasonló program) funkcióinak kikapcsolása, ill. a TalkBack ernyőolvasó hívóbemondás funkciójának kikapcsolása. A TalkBack program ezen beállítása az Android beállítások, Kisegítő lehetőségek TalkBack, Beállítások gomb megnyomására megnyíló ablakban található meg.
A MOST programot úgy teszteltük, hogy az EZ button alkalmazás (vagy más nyomógombfelüldefiniáló alkalmazás) deaktiválva volt, tehát nem figyelte a neki beállított nyomógombokat, hogy azok megnyomására hívásfogadást vagy híváselutasítást végezzen. Ezeket a funkciókat a MOST maga el tudja végezni, de ez a képessége a MOST telefon programjának beállításai közt kikapcsolható.
A Talkback ernyőolvasóval együtt tud működni a MOST, tehát párhuzamosan képes működni egy telepített ernyőolvasó és a MObil SegítőTárs. A Talkback egyre újabb verziói mind több információt közölnek egy-egy esemény bekövetkeztekor, és zajló folyamatok során. Ezért időnként zavaró lehet, amikor ugyanarról az eseményről a Talkback és a MOST is igyekszik beszámolni. Amikor mindkét program egyszerre próbál beszélni, ez csak akkor történik egyidőben, ha a MOST és az Android nem ugyanarra a beszédkimenetre van beállítva.
Ezért vagy a MOST, vagy a TalkBack programot érdemes úgy beállítani, hogy a lehető legkevesebb olyan információt közölje, amit a másik program bemond.
A MOST program indítása
Ha főképernyő változat van belőle telepítve, akkor a HOME gomb megnyomására vagy azonnal elindul, ill. folytatja a működését, vagy egy választóképernyőre kerülünk, ahonnan rákoppintással kiválaszthatjuk a MOST-ot és újbóli rákoppintással elindíthatjuk. Android 4.4 esetén ha már a legutóbbi alkalommal is ebből az ablakból indítottuk a MOST-ot, akkor elég egyszer koppintani a program nevére. Felfedezés érintéssel használata esetén a sima koppintás után még duplán is kell koppintanunk.
Egy másik indítási lehetőség a főképernyő keresés funkciójával kínálkozik. Koppintással aktiváljuk a szerkesztőmezőt az ernyő teteje közelében, majd az ernyő alján megjelenő billentyűzeten kezdjük el beírni a most szó betűit. Ennek hatására a megjelenik egy találati lista, melyben érintéssel kijelölhetjük és elindíthatjuk (felfedezés érintéssel használatakor utána duplakoppintással indíthatjuk) a programot.
Amennyiben a MOST nem főképernyő, praktikus lehet az indítóikonját az aktuális nyitóképernyő egy hozzáférhető helyére húzni, így odakoppintással elindítható.
A braille-maszkról
Az Android készülékek túlnyomó többségének ún. kapacitív ernyője van, ami azt jelenti, hogy nem nyomásra, hanem érintésre érzékeny a felülete, méghozzá az aránylag jó vezetőképességű anyagok érintésére. Ezért ha csupasz ujjal érünk a képernyőhöz, azt érzékeli, azonban ha műanyag, fa, papír, szövet vagy más nem túl jól vezető anyagú tárggyal érintkezik, arra nem reagál.
Ezt a kedvező tulajdonságot ki lehetett használni a braille-maszkok megtervezésénél és felrögzítésénél. Ennek következménye, hogy az Android telefonokon a képernyő és a braille-maszk között elegendő sokkal kisebb távolságot hagyni és a maszk a korábbiaknál vastagabb is lehet.
Szót kell ejtenünk arról a változásról, amin az elmúlt években az okostelefonok kezelőfelülete rendre keresztülment. A PDA-kon még szokásos fizikai nyomógombokkal megoldott négy irányú nyílblokk eltűnt, ill. a telefongombok, egyéb előlapi nyomógombok, szoftgombok is megszűntek. a helyükön némelyik készüléken egy-két fizikai nyomógommb még maradt az ernyő alatt, de jellemzőbb, hogy az ernyőtől fizikailag elváló, de ugyancsak kapacitív érintőgombok váltották fel a korábbi valódi nyomógombokat. Ezek az érintőterületek csak szemmel különböztethetők meg az ernyő többi részétől, tapintásra semmi különbség, egyszerűen az ernyő üvegjének síkjába olvadnak. A legújabb Android rendszereken, a Nexus 4-en és 5-ön is azonban már a teljes ernyőfelület szoftveres kiosztású, tehát nem a készülék különíti el az aktív alkalmazási ernyőfelületet és a rendszer számára fenntartott érintőgombok területét, hanem az egész ernyőterületet a készülékre telepített operációsrendszer birtokolja és ebből tetszés szerinti részt különít el a rendszergomboknak. Legújabban az Android 4.4 KitKat rendszer már azt is lehetővé teszi, hogy az alkalmazások valódi telljesképernyős módban fussanak, ilyenkor a rendszervezérlők eltűnnek az ernyőről.
A Braille-maszkot úgy alakítottuk ki, hogy a telefon teljes előlapját befedje. A maszk alján eltérő méretű és alakú lyukak teszik használhatóvá a rendszer saját érintéses kezelőszerveit, melyek közül néhányat A MOST a saját céljaira használ.
A szokásos braille lukakon kívül pedig, az ernyő alsó területén külön nyílblokkot biztosítunk a maszkon, így a négy irányú mozgás és a nyílközép funkció a maszkon keresztül az ernyő megérintésével továbbra is biztosított.
Az ernyőzár simítással való feloldhatósága érdekében a nyílblokk bal-jobb nyila össze lett kombinálva egy ún. simítóvájúval, melyben balról jobbra vagy jobbról balra irányuló, az ernyő felületét súroló ujjmozdulat végezhető. A vájú bal oldali vége szolgál balnyílként, jobb oldali vége jobbnyílként, középső szakasza pedig ún. lépésmódváltóként.
A különböző készüléktípusok ernyője eltérő nagyságú és oldalarányú. Ehhez igazodva a nyilak elrendezése típusonként változik, de a gombok pontos elhelyezkedésétől függetlenül a működés elve azonos.
A saját billentyűzettel rendelkező készülékeknek természetesen a billentyűzet részét képező nyílbillentyűi is használhatók a MOST-ban is, ennek elérése azonban a legtöbb esetben kényelmetlenebb, mint az ernyőn kialakított maszkos érintőnyilaké, hisz utóbbiakhoz nem kell szétcsúsztatni a készüléket.
A Nexus 4 és Nexus 5 készüléknek nincs saját fizikai billentyűzete, ezért a MOST program úgy van kialakítva, hogy minden szükséges funkciót a maszkon, ill. a megmaradt fizikai hangerőgombokkal és ki-bekapcsoló gombbal lehessen elvégezni.
A készülék és a MOST használata
Az alábbiakban az általános tudnivalók mellett a készülékspecifikus jellegzetességeket is felsoroljuk.
A Google Nexus 4 készülék elrendezése
Ez egy közepesen nagyméretű, érintőernyős Android okostelefon, alapesetben Android 4.2 (Jelly-Bean), vagy frissítés után 4.3 (Jelly-Bean), 4.4, 4.4.2 (KitKat) vagy újabb operációsrendszerrel.
A készülék mindössze három fizikai gombbal rendelkezik. A készülék felső élén, bal oldalon találjuk a 3,5-ös headset alljzatot, melybe hagyományos fülhallgatódugót is dughatunk. A ház jobb oldali élén inkább fölül találjuk a ki-bekapcsoló nyomógombot. A készülék alsó élén középtájt helyezkedik el a micro USB aljzat, melybe a töltésre és adatátvitelre alkalmas USB-kábelt dughatjuk. A Ház bal oldali élén középtájt lejjebb találjuk a micro SIM-kártya behelyezésére szolgáló kis fiókot, melyet a készülékhez kapott tüskével tudunk kinyitni (a tüskét a fióknak a készülék tetejéhez közelebbi vége mellett lévő kis nyílásba szúrjuk be. Ütközés után erőteljesebb nyomásra a fiók kb. fél centinyire kiugrik a helyéről, és kézzel kihúzható. A SIM-kártya behelyezése vagy cseréje után a fiókot kézi erővel kell visszatolni addig, amíg teljesen a keretbe nem símul. A SIM-csere után a készülék telefonálásra és egyéb mobilfunkciókra nem használható a rendszer legközelebbi újraindításáig. Erre a képernyőn megjelenő ablak is figyelmeztet.
A ház bal oldali élén inkább fönn találjuk a hangerőszabályzó billenőnyomógombot, melynek alsó végét nyomkodva csökkenthetjük, felső végét nyomkodva növelhetjük a hangerőt.
A készülék előlapját teljesen kitölti az érintőképernyő. Ennek legfelső részén egy keskeny, vízszintes rés a telefonhallgató. Telefonbeszélgetések közben ezt a részét tartjuk a fülünkhöz, hogy halljuk a beszélgetőpartnerünket. Az ernyő üvege alatt több szenzor is helyet kapott: előlapi kamera a jobb felső sarokban, fény- és közelségérzékelő a bal felső sarokban.
A hátlap is üvegből van. A bal alsó sarokban egy keskeny, függőleges nyílás a főhangszóró, a jobb fölső sarok közelében pedig egy köralakú lencse a hátlapi kamera.
Az Ernyő és maszk elrendezése
A Nexus 4 és Nexus 5 készülékekhez készített maszk könnyen levehető és visszahelyezhető. Úgy van megoldva, hogy a maszk szélén lenyúló perem fut körbe. Ennek révén a maszk fedő, kupak vagy sapka módjára illeszkedik a készülékre, elmozdulni nem tud. A maszk belső oldalán a perem közelében felvitt kétoldalú ragasztócsíkoknak tehát elsősorban nem az a feladatuk, hogy a maszk elmozdulását gátolják, hanem csak ott tartják a maszkot az ernyőnél. A felhelyezés után lapogató, simító mozdulatokkal érjük el, hogy a ragasztó odafogja a maszkot az ernyő nem érzékeny részeihez. Ennyi elég ahhoz, hogy a maszk magától ne eshessen le a készülékről, ill. a készülék ne essen ki a maszkból. Ha le akarjuk venni a maszkot, kicsit nagyobb erővel kell megemelnünk pl. az oldalsó szélét, hogy a ragasztó elengedje az ernyőt.
Ha a maszk már fel van helyezve, a készüléket akkor tartjuk helyesen, ha a háromszor három kerek braille lyuk a maszk felső térfelén helyezkedik el. Ezalatt egy sorban találjuk a három lőrést, ezalatt pedig a nyílblokkot, melyben legfölül középen a fölnyíl, alatta vízszintesen a simítóvájú, azalatt pedig középen a lenyíl helyezkedik el.
A lenyíltól balra egy kerek lyuk az infogomb, a lenyíltól jobbra egy másik kerek lyuk a diktafonfelvevő gomb.
A simítóvájú bal vége a balnyíl, jobb vége a jobb nyíl, közepe pedig a lépésmódváltó, ill. telefonszámbillentyűzet módban a pluszjelbevivő.
A maszk legalsó lyuksorában a bal alsó sarokban lévő négyzet alakú lyuk a szerkesztőből kilépő (ESCAPE) gomb, ami az Androidban a vissza gomb. Ebben a sorban középen egy másik négyzetalakú lyuk az Android home gombja, ami a főképernyőre visz. Ha úgy van beállítva, akkor ez a MOST programba léptet vissza. A maszk jobb alsó sarkában egy öbölszerű, szögletes benyúlást találunk, ez az Android Menü gombját teszi a maszk levétele nélkül megnyomhatóvá. A Menü gomb csak a régebbi Android verziókra fejlesztett alkalmazásokban jelenik meg, a MOST-ban nem.
Megjegyzés: A braille billentyűzet beállításai közé bekerült az ún. kizárólagos működési mód. Ez közvetlenül telepítés után kikapcsolt állapotban van, de a készülék átadása előtt bekapcsoljuk. Ez a funkció gondoskodik arról, hogy amíg a MOST program fut az előtérben, tehát amíg a MOST van a képernyőn, addig a TalkBack ernyőolvasó felfedezés érintéssel funkciója kikapcsolt állapotban legyen. Ez szükséges ahhoz, hogy egyszerre több ujj érintését is érzékelhesse a program, ami az írógépszerű braille-bevitelhez mindenképpen szükséges. Emellett az egyujjas érzékelések is csak ilyenkor gyorsak és pontosak. Tehát a MOST gyors és gördülékeny használatához elengedhetetlen, hogy a felfedezés érintéssel funkció ki legyen kapcsolva.
Ezt a MOST program egy ún. kisegítő szolgáltatás révén tudja elvégezni. Ennek segítségével a felhasználó beavatkozása nélkül gyorsan megnyitja a szükséges beállítóablakokat a rendszerben és ernyőérintéseket, gombnyomásokat szimulálva szükség szerint kikapcsolja vagy bekapcsolja a felfedezés érintéssel funkciót.
Ha a MOST program futása közben a felfedezés érintéssel funkció mégis be van kapcsolva vagy valami miatt bekapcsolva maradt, azt tapasztaljuk, hogy a braille lyukak és a nyilak megérintésére némi késéssel reagál a program és gyakran téveszt. A legfeltűnőbb pedig az, hogy a szerkesztőből kilépő (ESCAPE) (Androidban Vissza gomb) egyszeri megérintésére nem azt mondja, hogy "Szerkesztőből kilépő gomb", ill. nem kilép egy szerkesztőmezőből, hanem csak azt mondja: "Vissza gomb". Ilyenkor a mostbeli eredeti funkciót úgy csikarhatjuk ki, hogy az egyszeri megérintése után kis várakozást követően gyorsan kétszer ismét megérintjük. Ugyanezzel a módszerrel juthatunk vissza a MOST programba, ha az Android alkalmazások lista valamelyik alkalmazásán jobbnyilat nyomva nem szándékosan kiugrottunk a MOST programból az Androidba és vissza szeretnénk jutni a MOST-ba.
A kizárólagos működési mód azt igyekszik biztosítani, hogy a MOST-on belül ne legyen az utunkban a felfedezés érintéssel funkció. Ám ha megnyitjuk az értesítések panelt vagy valamelyik Android alkalmazást az Android alkalmazások listából, vagy végleg kilépünk a MOST programból, akkor visszakapcsolhatja a számunkra a felfedezés érintéssel funkciót, mert anélkül vakon a TalkBack ernyőolvasó az érintőernyőn nem használható.
Jellemző tevékenységek
Telefonálás
Kimenő hívást több programból is kezdeményezhetünk, így magából a telefon programból a hívás menüpont segítségével, vagy a telefon program SMS-listáiból és híváslistáiból, a névjegyzék programból, stb. A hívást a MOST szokásos menühasználatával indítjuk a "tárcsázás" menüpont kiválasztásával, tehát jobbnyilat nyomunk ezen a menüponton.
A hívás befejezésére több mód kínálkozik. Ha az Android akadálymentességi beállításai közt (Kisegítő lehetőségek) bejelöltük, hogy a bekapcsoló (power) gomb megszakítsa a hívást, ez természetesen a MOST használata közben is működik.
A hívást megszakíthatjuk a braille maszk simítóvájúján jobbról balra húzással.
Ha a hívást el akarjuk utasítani, tehát még éppen csöng a telefon, ezt ugyancsak megtehetjük a simítóvájún jobbról balra húzással. A power gombbal nem lehet elutasítani az éppen csöngő hívást.
A bejövő hívást fogadhatjuk a készülék oldalán lévő hangerőnövelő gombbal és elutasíthatjuk a hangerőcsökkentő gombbal, ha a MOST telefon programjában a következő menüútvonalon található beállítás van megadva: Beállítások, bejövő hívás kezelése, a hangerőgombok kezelik a bejövő hívásokat, az oldalsó hangerőnövelő fogadja, a hangerőcsökkentő elutasítja a hívást.
Figyelem: már zajló beszélgetést a hangerőcsökkentővel nem tudunk befejezni.
Kihangosítás: az ún. infogomb (a maszk bal alsó sarkához közeli kerek lyuk a lenyíltól balra) megnyomásával lehet be- ill. kikapcsolni a kihangosítást beszélgetés közben. Figyelem: ez csak akkor működik, ha a készüléket ilyenkor nem tartjuk közel az arcunkhoz vagy kezünkhöz.
Figyelem: Ha a készüléket függőlegesen álló helyzetben tartva közel visszük az arcunkhoz vagy pl. a kezünkhöz, akkor a közelségérzékelő jelzése miatt a képernyő lezáródik. Ezt a MOST egy magas+mély gyorscsippanással jelzi. Egészen addig, amíg távolabb nem visszük a készüléket, és az ernyő újra fel nem oldódik (mély+magas gyorscsippanás), nemm tudjuk a simítóvájúban elhúzással megszakítani a hívást és más ernyőérintésünkre se reagál a készülék.
Ha be van állítva a telefonon hívásvárakoztatás, a beszélgetés közben jelzett újabb hívást fogadhatjuk a simítóvájún balról jobbra húzással. Ehhez persze előbb távolabb kell vinnünk az arcunktól a telefont. E hívást jobbról balra húzással fejezhetjük be, ezután visszakerülünk az eredeti hívásba, melyet az ismertetett módokon fejezhetünk be.
Hangerőszabályzás
A MOST számon tart egy ún. főhangerőt. Ez a fogalom az Androidban nem létezik. A készülék oldalán lévő hangerőszabályzóval, ill. a braille maszk hangerőszabályzó lőréseivel a MOST főhangerejét tudjuk állítani 1 és 15 közt. Android 4.1 Jelly-Bean rendszer esetén ez a főhangerő megegyezik az Android média/zene hangerejével. A MOSTból kijövő hangok ezen a csatornán szólalnak meg, de az Android ernyőolvasó-beszédhangja és az Androidban indított zene/webrádiólejátszások is.
Készüléktípusonként és Android verziónként változó, hogy mely hangkimenetnek hány fokozatú hangerőszabályzása van. A MOST program ezt minden készüléken külön-külön érzékeli és átszámolja 15 hangerőfokozatra. A nulladik hangerő a néma állapot lenne, ezt a MOST nem engedi beállítani.
A telefoncsengésnek, az értesítéseknek és a tárcsahangoknak Android 4.1-től kezdve közös a hangereje.
A telefoncsengés és ébresztések hangerejét a főhangerő nem befolyásolja. Ezek beállítására a MOST főmenüjéből válasszuk a "Hangerőbeállítások" menüt és ebben megtaláljuk minden hangkimenet külön hangerőszabályzóját, melyek azonnal beállítódó menük formájában lettek megvalósítva. Ez azt jelenti, hogy nem kell a föl-lenyíllal megkeresett értéken jobbnyilat nyomni, pusztán attól beállítódik a megfelelő hangerő, hogy rámentünk a menüben.
Figyelem: érdemes alább elolvasni a hangerőbeállító menü részletes leírását, mert onnan megtudhatjuk, hogy állíthatjuk be a lejátszott hanganyag és a beszédbemondások hangerőarányát, ill. külön a hívóbemondás hangerejét, mely a csengőhang hangerejével automatikusan az általunk kívánt viszonyban van tartva.
A diktafonlejátszás vagy szövegszerkesztőben folyamatos felolvastatás közben lezárhatjuk az ernyőt, a lejátszás vagy felolvasás ezután is folytatódik. Ilyenkor is állíthatjuk a lejátszás vagy felolvasás hangerejét, de csak a készülék oldalán lévő hangerőszabályzóval.
Amennyiben a rezgő visszajelzés braille-letapogatás módra van állítva (ilyenkor morze-visszajelzést is ad a program), a maszk hangerőréseivel nem a főhangerőt, hanem a morzesebességet állíthatjuk 5 és 30 közti szó per perc értékekre.
Ki-bekapcsolás
A telefon jobb oldali élén lévő Power gomb rövid megnyomásával látszólag kikapcsolhatjuk a készüléket, de valójában csak az ernyőt zároljuk vele. Természetesen igazából ennél több történik, de a futó programok, folyamatok nem állnak le azonnal, először csak lelassulnak.
A Power gomb újbóli megnyomására az ernyő bekapcsolódik, de a MOST még vár egy feloldási mozdulatot. Ez a maszkon lévő simító vájúban végezhető el az ujjunk balról jobbra húzásával.
E feloldás előtt is használhatjuk a hangerőszabályzókat.
A braille billentyűzet beállításai közt ez az ernyőfeloldó simítás kikapcsolható.
A Készülék valódi, teljes kikapcsolásához előbb be kell kapcsolnunk az ernyőt a power gombbal, ha igényli, fel kell oldanunk ujjelhúzással, majd a beállítások közül a "Készülék leállítása" elemet kell aktiválnunk jobbnyíllal. Kételemű almenübe jutunk, ahol a "mégse" menüpontra kerülünk. Itt akár balnyíllal, akár jobbnyíllal "meggondolhatjuk magunkat". Ha le vagy felnyíllal a "leállítás" elemre lépünk és ezen jobbnyilat nyomunk, elhangzik egy utasítás:
"Most nyomja hosszan a főkapcsológombot!"
Ezután legfeljebb tíz másodpercig szaggatott rezgést érzékelünk. Ez jelzi, hogy a MOST program átállt leállítási állapotba. Amíg a szaggatott rezgés tart, addig tehetünk eleget a felszólításnak. Ha a készülék jobb oldali élén lévő főkapcsoló nyomógombot kb. egy-két másodpercig benyomva tartjuk, megjelenik a készülék leállítását is lehetővé tevő rendszerablak. További teendőnk nincs, mert a MOST program érzékeli, hogy ez az ablak megjelent, és megnyomja helyettünk a leállítás gombot, valamint az ezután megjelenő biztonsági rákérdezőablakban is megnyomja a nyugtázó gombot. Ezután a rendszer szabályosan leáll. Eközben a szaggatott rezgés érezhető még egy darabig. Android verziótól függően a sikeres leállást végül egy hosszabb rezgés jelzi.
Ha azonban a szaggatott rezgő jelzés ideje alatt bármi mást csinálunk, pl. megnyomjuk valamelyik nyilat vagy braille lyukat, akkor a rezgés abbamarad és a MOST program visszatér a normál működési állapotába, tehát a leállítási állapot megszűnik. Ugyanez történik, ha egyáltalán semmit sem csinálunk a szaggatott rezgés tíz másodperce alatt.
A készülék leállításához (legalábbis kizárólagos működési módban) mindenképpen ezt a programfunkciót kell használnunk, ugyanis különben a MOST minden megjelenő ablakot azonnal bezár, amit nem maga a program nyit meg vagy ami nem a program előzetes tuttával nyílt meg, Így a power gomb hosszú nyomására megjelenő rendszerablakot is.
A teljesen kikapcsolt készüléket a power gomb néhány másodpercig való nyomvatartásával tudjuk elindítani. Addig kell nyomnunk, amíg egy rövid rezgést nem érzünk. Ezután az Android indulási folyamata beavatkozás nélkül lezajlik kb. fél perc alatt. Ha nem alapértelmezett főképernyő a MOST alkalmazásunk, akkor az indulás után balról jobbra húzással fel kell oldanunk az ernyőt. Ekkor egy választóképernyőre kerülünk, ahonnan koppintással kiválaszthatjuk a MOST-ot. Ha alapértelmezett főképernyő, akkor magától elindul és rögtön a maszkot használhatjuk magában a MOST programban.
Vészhelyzeti ún. hardreszet:
A rendszer nem sűrűn, de esetleg olykor annyira lefagyhat, hogy a fent írt leállítási, újraindítási megoldásokkal nem tudunk kiszabadulni, mert semmire se reagál a készülék. Ilyenkor az utolsó mentsvár az ún. keményreszet, azaz: a feltétel nélküli rendszerújraindítás. Ezt más készülékeken az akkumulátor rövid idejű eltávolításával, majd visszahelyezésével és a power gomb pár másodperces nyomása révén a rendszer újraindításával érik el. A Nexus 4 és Nexus 5 telefonok akkumulátora azonban nem vehető ki.
Helyette a ki-bekapcsoló power gomb nagyon hosszú nyomásával előidézhetjük ugyanezt az akkus reszetet. Ehhez a power gombot valamivel több, mint tíz másodpercig kell nyomva tartanunk. Ha egészségesen működő rendszerben csináljuk, akkor egy-két másodperc múlva rezgést érzünk, esetleg hangjelzést is kapunk, és megjelenhet a kikapcsolást, stb. kínáló rendszerablak. Ha a gombot továbbra is nyomva tartjuk, kb. tíz másodperc után áramtalanítás történik a rendszerben. És ha még tovább nyomjuk, akkor egy újabb rezgés kíséretében az Android újraindul.
Javasoljuk ezt a kvázi akkus reszetet ritkán alkalmazni, mert a fentebb részletesen tárgyalt készülékleállítással szemben ez valóban durva megoldás. A nyitva lévő fájlok lezárás, véglegesítés nélkül nyitva maradnak, folyamatok félbe szakadnak, esetleg éppen zajló letöltések adatai elvesznek, beállítások nemvárt állapotban maradnak, ami meglepetést okozhat az újraindulás után. Tehát tényleg csak akkor nyúljunk ehhez az eszközhöz, ha már nincs más megoldás!
A MOST program beállításai
Az egész program működését befolyásoló beállítások a főmenü "Beállítások." menüpontjának megnyitásával érhetők el. Egyes beállítások csak bizonyos készüléktípusok esetén kerülnek be a menübe.
A Beállítások menüben a következő menüpontok találhatók:
- Braille billentyűzet beállításai.
-
Ebben a menüben főként az érintőernyőn található braille-beviteli lukak működésével és a bevitt braille-jelek feldolgozásával kapcsolatos beállítások találhatók, valamint néhány speciális beállítás, mely nem közvetlenül a braille-írással függ össze.
A Braille-billentyűzet beállításai menüben a következő menüpontok találhatók:
- Kizárólagos működési mód.
-
Telepítés után kikapcsolt állapotban van, de ha a készüléken a TalkBack és a felfedezés érintéssel funkció aktív, akkor ajánlatos ezt is bekapcsolni. A funkció a nevét azért kapta, mert arra törekszik, hogy amíg a felhasználó a MOST programban van, addig minden mást távol tartson a képernyőtől. Elsődlegesen a felfedezés érintéssel szolgáltatást kapcsolja ki. Ha ez nincs kikapcsolva, akkor az ernyőn nem lehet egyszerre több ujjal braille-jeleket bevinni, de az egyujjas érintésekre is csak lassan és pontatlanul reagál a telefon.
Ezenkívül a bármilyen okból megjelenő ablakokat a MOST ilyen üzemmódban azonnal bezárja, így minimális esély marad arra, hogy a MOST használata közben véletlenül valamit elállítsunk egy váratlanul felbukkanó ablak megérintésével.
Amikor az android alkalmazások menün keresztül kilépünk egy másik alkalmazásba, a MOST program előbb visszakapcsolja a számunkra a felfedezés érintéssel funkciót. Ez akár egy-két másodpercet is igénybe vehet. Eközben a készülék folyamatosan rezeg. A rezgés ideje alatt ne érintsük meg az ernyőt, mert ezzel belezavarhatunk a folyamatba.
Amikor a kiválasztott android alkalmazásból visszatérünk a MOST programba, előbb újra kikapcsolja a felfedezés érintéssel funkciót. Rövid ideig ez is eltarthat és közben rezeg a készülék. A rezgés ideje alatt ne érintsük meg az ernyőt!
Ez a funkció akkor működik, ha az Android beállításokban a Kisegítő lehetőségek képernyőn a MOST szolgáltatás be van kapcsolva.
- Braille írógép mód.
-
Telepítés után ez ki van kapcsolva. Ilyenkor a szokásos, pontonkénti braille jelbevitelt alkalmazhatjuk, az egyes cellák beviteléhez pedig meg kell érintenünk a karakterelfogadó lyukat. Ha a braille-írógép mód be van kapcsolva, akkor egyszerre több ujjal vihetünk be braille jeleket. A jel bevitele akkor történik meg, amikor az utolsó ujjunkat is felengedjük az ernyőről. A karakterelfogadó gomb használatára ilyenkor nincs szükség.
- Rövidírás.
-
Ezzel be/kikapcsolhatjuk a 46-kisrövidírásértelmezőt.
- Tükrözés.
-
Be/kikapcsolhatjuk a braille-tábla szerű braille-cellatükrözést.
- Jóváhagyó gomboszlop.
-
Itt dönthetjük el, hogy az elfogadó, visszatörlő, szóköz és újbekezdés gombok oszlopa az ernyő bal vagy jobb szélén, vagy középen legyen-e.
- Braille cella elforgatása, ha a billentyűzet ki van nyitva.
-
Ha ez be van kapcsolva, akkor a braille cella iránya alkalmazkodik ahhoz, ahogy a készüléket használjuk. Ha összecsukott billentyűzettel használjuk, akkor függőleges, normál irányban áll a kilenc körluk alatt a braille cella. Ha kitoljuk a billentyűzetet, akkor odafordul a billentyűzet felé, ez kilencven fokos elfordulás, mely billentyűzeten gépelés közben is kényelmessé teszi a braille jelek bevitelét.
Nexus 4-en és 5-ön nincs rá szükség, mert a készülék nem tartalmaz beépített billentyűzetet.
- Pluszjel tárcsázása a lépésmódváltóval.
-
Ha be van kapcsolva, akkor a telefonszámbeviteli módban megnyitott szerkesztőmezőkben a lépésmódváltó megnyomásával plusz "+" jelet vihetünk be.
- Ernyőfeloldás ujjelhúzással.
-
Ha ez ki van kapcsolva, akkor a készülék felébresztésekor (power gombbal vagy más módon való bekapcsolásakor) nem vár a MOST a simítóvájúban balról jobbra húzást az ernyő feloldásához, hanem azonnal használhatóvá teszi az ernyőt.
- Rezgő visszajelzés.
-
Négy állapota van:
- Kikapcsolva
- Csak a nyilak az ernyőn. Ha így van beállítva, akkor az érintőernyőn a nyílfunkciók megérintésekor rövid rezgés érezhető.
- Az érintőernyőn minden. Ha így van beállítva, akkor a braille-pontok megérintésekor is érzékelünk rezgést.
- Braille letapogatási mód engedélyezése. Ez bekapcsolja a morze-visszajelzést és a karakterek braille letapogathatóságát, valamint a braille-pontbevitelkor is megkülönböztethető a bevitel, ill. ponttörlés esete a rezgés alapján.
A minden rezeg ill. a letapogatás mód beállítás zajos környezetben lehet hasznos, ha pl. tömegközlekedési járművön írjuk be a felhívni kívánt személy nevének első néhány betűjét a keresőbe, a rezgésekből tudni fogjuk, hogy minden braille-pontot sikerült-e bevinnünk és akár a találatok közül is választani tudunk a hallásunk használata nélkül.
- Braille letapogatás és morzebeállítások.
-
Ebben az almenüben a siketvakok számára kialakított korlátozott üzemmód kapcsolható be. Ez a menüpont csak akkor jelenik meg, ha a készülékre fel van telepítve az ún. siketvak kulcs.
- Hangerőbeállítások.
-
Itt a főhangerőn kívül a lejátszási, telefoncsengési, hívóbemondási és ébresztési hangerők is külön-külön beállíthatók. Minden egyes hangerőbeállító menü 15 elemű és önbeállítós, tehát a kiválasztott értéken nem kell jobbnyilat nyomni, pusztán attól, hogy rámentünk az értékre, a hangerő be is állítódik.
Az alábbi hangerőalmenüket találjuk ebben a menüben:
- Főhangerő.
-
Ez az a hangerő, amit a MOST programban az oldalsó hangerőgombokkal, ill. a braille-maszk lőréseivel állíthatunk. Magában foglalja a MOST-ban a menühangok és karakterechó hangerejét, a zene hangerőt, mely a diktafonlejátszás és az Androidban a beszédszintetizátor hangereje. Android 4.1-től a MOST minden hangját a zene hangcsatornára küldi és a főhangerő is csak ennek hangerejére vonatkozik.
- Lejátszási hangerő.
-
Ez az egyetlen relatív hangerőszabályzó a menüben található hangerők közül. 1 és 15 közt állíthatjuk az értékét. Azt szabja meg, hogy a diktafonlejátszó a főhangerőhöz képest mennyire hangosan vagy halkan szóljon. Legpraktikusabban a főhangerőhöz képesti lejátszási hangerőt állíthatjuk vele. Ez akkor lehet hasznos, ha úgy találjuk, hogy a hanglejátszás annyira elnyomja pl. a beszédszintetizátor hangját, hogy nem halljuk tőle a bemondásokat. Ha mondjuk 15 helyett 12-re állítjuk, akkor a főhangerőnél három fokozattal halkabb lesz a diktafonlejátszás. Ha ezután a főhangerőt bármely módon változtatjuk, a lejátszás mindig három fokozattal halkabb marad hozzá képest.
- Telefoncsengés hangereje.
-
A többi hangerőtől függetlenül állíthatjuk be ezzel a bejövő hívásoknál hallatszó telefoncsengés hangerejét, ami egyúttal az értesítések és tárcsahangok hangereje is. A csengőhangot az egyéb programok, csengőhangkezelő alkalmazásával választhatjuk ki az android és a telefon saját hangjai, valamint az általunk a telefonra rakott egyéb csengőhangok közül.
A csengés módját a telefon program beállításai közt adhatjuk meg. Ha ún. rövid csengőhang van kiválasztva (max. 10 másodperc), akkor működhet az a beállítás is, hogy egy-egy csengetés után mondja be a MOST a hívót, tehát felváltva hallatszik a csengés és a hívó. Hosszabb csengőhangoknál csak az egyidejű csengetés és hívóbemondás fog működni, tehát csengés közben mondogatja bizonyos időközönként a hívót a MOST.
- Hívóbemondás hangereje.
-
A főhangerőtől és a telefoncsengés hangerejétől függetlenül az is beállítható, hogy bejövő hívásnál a hívóbemondás milyen hangosan történjen. Ha a hívóbemondás hangereje nincs legalább öt fokozattal magasabbra állítva a telefoncsengés hangerejénél, akkor a bemondás előtt a MOST lejjebb húzza a csengés hangerejét annyival, hogy ez a különbség meglegyen, majd a bemondás után visszahúzza a csengés hangerejét az eredeti értékre.
Ez a lekeveréses működés csak az egyidejű csengésre és bemondásra vonatkozik.
A hívóbemondás hangerejét a csengés hangerejének beállítása után állítsuk be, mert a csengés hangerejének változtatása viszi magával a hívóbemondás hangerejét is, tehát a program igyekszik tartani a kettő közti különbséget. Ha tehát pl. a csengést tizes, a bemondást tizenkettes hangerőre állítjuk, majd a csengést átállítjuk nyolcasra, akkor a bemondás hangereje is lecsökken tizesre. Ezeket a változásokat a menükbe lépve megfigyelhetjük.
- Ébresztési csörgőhang hangereje.
-
Az ébresztőóra által használt csörgőhang lejátszási hangerejét adhatjuk meg itt. Ébresztési csörgőhangot a Csengőhangkezelő egyéb programban állíthatunk be.
- Háttérvilágítás.
-
Ennek két almenüje van:
- Akkus üzem esetén
-
- Töltés esetén
-
Mindkét almenünek ugyanazok a pontjai vannak. A fényerőt legfeljebb 1%-ra lehet levenni, a 0% egyenértékű az ernyő lezárásával.
Az automatikus fényerőbeállítás nem biztos, hogy működik.
Maga az android rendszer nem kezel akkus, ill. töltési üzem esetére külön fényerőbeállítást, ez a megoldás csak a MOSTban áll rendelkezésre.
- Akkumulátoradatok.
-
Itt nem csak az aktuális töltési szintet, hanem a csatlakozási állapotot, az akku típusát, állapotát, hőmérsékletét és feszültségét is lekérdezhetjük.
- Automatikus kikapcsolás beállításai.
-
Az itt található beállítások megegyeznek a MOST korábbi változatában rendelkezésre álló menüpontokkal. Két változást érdemes megjegyezni: 1. Androidban a MOST számára az USB-tápállapot nem számít folyamatos funkciónak, tehát nem tartja ébren a készüléket. Erre nincs is szükség, mert az Android készülék és a PC közti USB-adatkapcsolat fennmarad akkor is, ha az ernyő lezáródik. 2. A kikapcsolási idő almenüben a saját érték szerkesztőmezőbe lépéskor mostmár braille-bevitelen kívül választható a telefonbillentyűzet is a perc megadására.
- Infogomb beállításai.
-
Ki-bekapcsolható, hogy az infogomb egyes megnyomásaira a pontos időt, mai dátumot, telefontérerőt, ill. az akku töltöttségét mondja-e be. A korábbiakhoz képest némileg bővült a kínálat.
Az infogomb lehetséges feladatai közé bekerült az aktuális programállapot bemondása is, mely korábban a power gombbal való bekapcsoláskor hangzott el. Valamint itt ki-bekapcsolható az a lehetőség is, hogy a power gombbal való bekapcsoláskor legyen-e státuszbemondás.
- Beszédszintetizátor beállítások.
-
Itt állíthatjuk be a beszédtempót, hangmagasságot és a beszéd hangerejét. Ez tartalmilag és működésében megegyezik a MOST korábbi változatából ismerttel, viszont tudni kell, hogy minden egyes beszédhanghoz külön tárolódnak a beállítások, tehát ha Brailabról átváltunk eSpeak-re vagy SVox Mariskára, akkor a beszédszintetizátorbeállítások a kiválasztott beszédhangnak megfelelőre állnak, és ha bármelyik beállítást módosítjuk, az a választott beszédhanghoz társítva tárolódik el.
- Választható beszédhangok.
-
Itt egy listát találunk az Androidban telepített és engedélyezett beszédszintetizátorokkal. Ezt a listát jelenleg a MOST az indulásakor állítja össze.
Ha valamelyik beszédszintetizátort kiválasztjuk a listából, a MOST beszéde azonnal átáll arra a hangra, és ezzel egyidőben a beszédszintetizátor beállításokban is az ahhoz a hanghoz tartozó beállítások jelennek meg.
Figyelem! Az android beállításokban a hangkimenet, Text-to-speech settings, (magyarul szöveg beszéddé alakítása beállításai) ablakban el kell távolítani a jelölést az "always use my settings" (magyarul, mindig a saját beállításaim használata) jelölőnégyzetből. Ha ugyanis ez be van jelölve, akkor csak az itt beállított alapértelmezett beszédmotor fog szólni, és se a beszédsebessége, se a hangmagassága, se más jellemzője nem lesz a MOST-ból változtatható.
A Brailab TTS beszédképessége nem függ az SD-kártya elérhetőségétől. A Brailab kivételszótárát a MOST az SD-kártyáról a \most2\tts\brailab\input.kiv fájlból kísérli meg betölteni. Ha itt nem találja, akkor megnézi, hogy korábban sikerült-e a belső tárba biztonsági másolatot készítenie, és ha igen, akkor azt használja.
- Készülék leállítása.
-
Ha nem csak a MOST-ot, hanem a teljes Android rendszert szeretnénk leállítani, ezzel a menüponttal tehetjük meg a legegyszerűbben a MOST használata közben.
Jobbnyílra kételemű menübe kerülünk a mégse elemre. Ezen akár jobb, akár balnyilat nyomunk, kiugrunk a funkcióból.
A másik menüelem a leállítás. Ha ezen jobbnyilat nyomunk, "Most nyomja hosszan a főkapcsoló gombot!" felszólítás hangzik el és a készülék szaggatott rezgésbe kezd, mely legfeljebb tíz másodpercig tart.
Ez idő alatt a MOST program ideiglenesen leállítási állapotban van. Ha ilyenkor hosszan (legalább egy-két másodpercig) nyomjuk a készülék jobb oldali élén lévő power gombot, akkor a MOST program engedi, hogy a képernyőre felugorjon a rendszer leállítását is lehetővé tevő rendszerablak. Amint ez megtörténik, nincs több teendőnk. A MOST program háttérszolgáltatása felismeri ezt az ablakot és megnyomja helyettünk a kikapcsolás gombot, majd az ezután megjelenő biztonsági rákérdező ablakban az oké gombot is, tehát a készülék hamarosan teljesen leáll.
Ha a szaggatott rezgés ideje alatt nem nyomjuk meg hosszan a power gombot vagy helyette valamelyik nyilat érintjük meg, a MOST visszatér normál működési állapotba a leállítási állapotból és a rezgés abbamarad.
A készülék leállítása funkció csak akkor működik, ha az Android beállítások, Kisegítő lehetőségek képernyőn a MOST szolgáltatás be van kapcsolva.
Amikor a MOST program nincs ideiglenes leállítási állapotban, akkor a power gomb hosszú nyomására megjelenő ablakot azonnal bezárja, ezen a módon tehát nem érjük el a rendszer leállítása funkciót.
Ha a készülék leállítása funkció valami miatt nem működik, akkor két megoldás marad a készülék teljes leállítására: az egyik lehetőség az, hogy a braille billentyűzet beállításai közt kikapcsoljuk a kizárólagos működési módot. Ezután ha hosszan nyomjuk a power gombot, a megjelenő ablak kinn marad a képernyőn, tehát lehetőségünk van kézzel megérinteni a kikapcsolás elemet.
A másik lehetőség az, hogy a MOST főmenüjében az Android alkalmazások menüt választjuk. Ide belépve valamelyik alkalmazást jobbnyíllal elindítjuk, pl. a beállítások alkalmazást. Amint az esetleges hosszabb rezgés közben a MOST bekapcsolja a felfedezés érintéssel funkciót és ezután megnyitja a kiválasztott alkalmazást, a power gombot már ugyancsak nyomhatjuk hosszan. A felugró rendszerablak kinn marad a képernyőn és kézzel megérinthetjük a kikapcsolás gombot. Ha a felfedezés érintéssel funkció aktív, akkor az egyszeri megérintés után az ernyőn bárhol gyors duplakoppintás is szükséges a gomb tényleges aktiválásához.
- Kilépés.
-
Figyelem! ez a funkció csak a nem alapértelmezett főképernyőként, vagy sima alkalmazásként futó MOST-ban működik.
Ha a MOST alapértelmezett főképernyőalkalmazás, a kilépést nem fogja megengedni, helyette tájékoztató üzenetet hallunk. Ez érthető: Az alapértelmezett főképernyőről nincs hová, mibe kilépni.
Az Android alkalmazások menüje
A MOST főmenüjében található az "Android alkalmazások" menü. Ebbe belépve a MOST listába szedi és ABC szerint rendezi a telefonra telepített alkalmazásokat. A lista legvégére odateszi az "értesítések" elemet, amivel az Android értesítések paneljét tudjuk egyszerűen a jobbnyíl megnyomásával megnyitni. Mivel mindig a lista végén van, ezért a listába az elején belépve egy fölnyíllal rögtön rákerülünk.
Az alkalmazások közt megtaláljuk a Beállítások, vagy Settings menüelemet is, mely az android rendszerbeállításaiba lép a jobbnyíl megnyomására.
Az android alkalmazások és az értesítések kezeléséhez vakon az ernyőolvasót kell használni. A MOST-ból való kilépést egy csippanás jelzi. Esetleg hosszabb rezgés is érezhető. Eközben a MOST háttérszolgáltatása bekapcsolja a felfedezés érintéssel funkciót. A rezgés ideje alatt ne nyúljunk a képernyőhöz!
Az Androidba való kilépés pillanatától kezdve a rendszerben beállított alapértelmezett TTS beszél. Sok alkalmazást és funkciót a maszkon keresztül is elérünk és használhatunk, pl. az elemek bejárását lehetővé tevő jobbra vagy balra legyintés a maszk simítóvájújában is elvégezhető, a duplakoppintás pedig bármelyik maszklyukon keresztül. Ám a Nexusokra tervezett maszkok szándékosan úgy lettek kialakítva, hogy könnyen levehetők és később visszahelyezhetők legyenek.
Bármely megnyitott ablakból, menüből, alkalmazásból a vissza gombbal léphetünk az előző helyre. Ez az ernyő bal alsó sarkában lévő négyszögletes érintőgomb. Ha a felfedezés érintéssel funkció aktív, akkor a vissza (escape) gombot nem elég egyszer megérinteni, hanem utána kétszer gyorsan koppintani kell bárhol az ernyőn.
Az androidban való tevékenység befejezése után a vissza gomb megfelelő számú megnyomásával, vagy ha a MOST főképernyő alkalmazás, akkor a HOME gomb megnyomásával is visszaléphetünk a MOST programba. Ekkor egy magasabb csippanást hallunk, esetleg hosszabb rezgés közben a MOST kikapcsolja a felfedezés érintéssel funkciót (ezalatt ne érintsük meg az ernyőt). Ezután az Android alkalmazások lista azon elemén találjuk magunkat, amelynek kiválasztásával ideiglenesen elhagytuk a MOST programot.
A beépített MOST programok rövid ismertetése
A MOST főmenüjében a Programok menü a MOST beépített alkalmazásait teszi hozzáférhetővé. Ebben a rövid ismertetőben csak a korábbitól való eltéréseket részletezzük.
- Óra
-
Az Óra alkalmazás kapcsán tudnunk kell, hogy az Android rendszer külső fejlesztőktől származó alkalmazásoknak nem teszi lehetővé a dátum és idő beállítását, így a MOST óra alkalmazásának ezzel kapcsolatos menüpontjai nem használhatók. Vagy az Androidban kell kézzel beállítanunk a pontos időt és dátumot, vagy ugyanott automatikus beállításra kell kapcsolnunk, mely a mobil- vagy Wi-fi hálózaton keresztül szerzi be a pontos idő adatokat. Tapasztalat szerint a Wi-fi-n keresztüli automatikus beállítás működik megbízhatóbban.
- Ébresztőóra
-
Az ébresztőóra programból kikerült a csörgőhangbeállítás, mert ezt az egyéb programok Csengőhangkezelő alkalmazásában végezhetjük el. Mivel a telefoncsengési, ébresztési és értesítési hangokat az Android kezeli, ezek sokféle típusú hangfájlokból származhatnak, így pl. wav, mp3, mp4, m4a, ogg, midi és így tovább. A hosszuk, minőségük sincs korlátozva.
- Névjegyzék
-
A névjegyzék program elsődlegesen az SD-kártyán keresi a névjegyzék-adatbázisfájlt a \most2\contacts\addr.book fájlban. Ha a betöltés sikerül, akkor erről a fájlról biztonsági másolatot készít a belső tárba. Ha ilyen adatbázisfájlt a memóriakártyán nem talál, létrehoz új üreset és ettől kezdve ezt kezeli.
Azonban ha az első beolvasáskor az SD-kártya nem elérhető, akkor megnézi, hogy van-e biztonsági másolat a belső tárban. Ha talál ilyet, azt nyitja meg, de csak olvasható módban. Amint elérhetővé válik az SD-kártya, visszatér annak használatához.
Ha valamikor idő közben válik elérhetetlenné az SD-kártya, akkor a betöltött névjegyzéket használja tovább csak olvasható módban addig, amíg újra nem lehet írni a memóriakártyára.
- Szövegszerkesztő
-
A szövegszerkesztőnél annyit érdemes megemlíteni, hogy a folyamatos szövegfelolvasás folytatódik akkor is, ha közben lezárjuk az ernyőt, vagy automatikusan lezáródik. Ha folyamatos felolvasás közben változtatunk hangerőt, akkor nem szakítja meg hangerőbemondás a felolvasást, hanem csak egy csippanás hallatszik.
A szövegszerkesztő bármekkora fájlt megnyit teljesértékű szerkesztési módban. Az abszolút felső határt nem ismerjük.
- Diktafon
-
A diktafon lejátszója minden olyan fájlformátumot meg tud nyitni és lejátszik, amit az Android kezel, így még az mp4 típusú videófájlokat is, bár ezeknek is csak a hangját játsza le.
A felvevőnél Androidban általában értelme van a sztereó beállításnak, ugyanis az Android telefonokba két mikrofon van építve. Az egyik általában a készülék alján, a másik pedig a hátlapon a teteje közelében található. Ennek ismeretében már tarthatjuk úgy a készüléket, hogy valódi térfelvételt készítsen. Viszont a Nexus készülékek rendszere sztereó felvételi beállítás esetén is monó felvételt készít, ezért Nexus 4 és Nexus 5 telefonon mégsem érdemes sztereóra állítani a diktafont, mert csak fölöslegesen dupla akkora fájlokat készít.
A felvevő beállításai néhány hasznos funkcióval bővültek. Ilyen pl. a három fokozatú hangerőnövelés, valamint az automatikus hangerőszabályzás, aminek angol hivatalos rövidítése AGC.
Ezek az eljárások a MOST program sajátjai, csak az Android 4.1 verziójától tartalmaz maga a rendszer ilyen beépített szolgáltatásokat a hangfelvételhez, ám a MOST egyelőre a magasabb Android verziókon is a saját eljárásait használja.
Figyelem! Hangfelvétel előtt érdemes kikapcsolni a telefont, különben a felvételre rákerül egy halk ütemes percegés. Egyébként a telefonbeszélgetések rögzítése rendszer szinten blokkolva van, ezért ezt a MOST se tudja biztosítani.
Ha az éppen készített felvétel túllépné a hangfájl formátuma által szabott méretkorlátot, akkor a program röptében lezárja a fájlt és egy újabb számozott fájlba folytatja a felvételt megszakítás nélkül. Ha nagyon megtelik a memóriakártya, tehát már kevesebb, mint két percnyi felvételre elegendő tárhely marad csak rajta, akkor a MOST leállítja a felvételt és erről szól is.
- Számológép
-
A számológép program a korábbival megegyező módonn működik. A maszkon be lehet ütögetni a számjegyeket, előjelet és tizedes vesszőt számológépes kiosztás szerinti elrendezésben.
- Telefon
-
A telefon programban kisebb változások történtek. Pl. az Androidban nem lehet befolyásolni az SMS kézbesítési módját.
A telefon ki-bekapcsolása valójában a repülőgépmód be-kikapcsolásával valósul meg.
A telefonhívások végén két másodpercig nem reagálnak a nyilak. Ez szándékosan van így alakítva, mert kb. ez az az idő, amíg az Android hangrendszere átáll a telefonhallgatóból a főhangszóróra. Ha ezalatt óvatlanul megérintünk vezérlőgombokat, akaratlanul újabb hívást is indíthatunk.
Valamint hívás végén és SMS üzenet küldése után a menüfókusz átáll a menü első elemére, tehát elvisz minket a tárcsázás vagy üzenetküldés menüpontról, hogy jobbnyíllal ne hívjunk véletlenül újra, vagy küldjük el akaratlanul másodszor is az üzenetet.
Felkészítettük az erre eddig képtelen beszédszintetizátorokat (Mariskát és az eSpeak-et), hogy a lehető legtermészetesebben olvassák fel a GSM kódolással érkezett SMS-üzeneteket. Ha ugyanezeket az üzeneteket az Androidban olvastatjuk fel, az ékezetes betűk helyén vagy semmi, vagy ékezetlen magánhangzók hallatszanak.
Figyelem: Az Android nem teszi lehetővé külső fejlesztők által készített alkalmazásnak, hogy segélyhívó számokat közvetlenül tárcsázzon. Ez Magyarország esetében konkrétan a 112 központi szám hívását érinti. Ha a 112-t írjuk be és a tárcsázás menüpontot választjuk a jobbnyíllal, akkor egy menübe kerülünk, ahol a mentők, rendőrség, tűzoltóság közül választhatunk. Ilyenkor a 104, 105, ill. 107 hívódik, amit az Android nem gátol.
A hívószámok végére a kapcsolás után vonalba tárcsázandó mellék számát is odaírhatjuk. A mellék elé perjelet kell tennünk. Ha azt tapasztaljuk, hogy a kapcsolás után túl hamar történik a mellék betárcsázása, akkor két vagy három perjelet is írhatunk a számba egy perjel helyett. Többmenetes vonalbatárcsázást is megadhatunk. Az első perjel utáni számok, ill. csillag és kettőskeresztjelek közt akárhol akárhány perjelet használhatunk még. Minden perjel kb. két másodpercnyi várakozást eredményez az adott két betárcsázandó jel közt. Az Android gyári tárcsázójában perjel helyett vesszőt használnak. A MOST névjegyzékes keresője a telefonszámok perjel utáni részét figyelmen kívül hagyja.
- A telefon program beállítások menüje több testreszabási lehetőséggel bővült.
- Bejövő hívás kezelése menü
-
- A hangerőgombok kezelik a bejövő hívásokat
-
Amennyiben ezt aktiváljuk, a bejövő hívást fogadhatjuk a hangerőnövelővel is, ill. elutasíthatjuk a hangerőcsökkentővel is, tehát nem csak a simítóvájúban való elhúzással vagy a billentyűzeten.
Figyelem: Már zajló beszélgetést nem tudunk a hangerőcsökkentővel megszakítani, ill. várakoztatott hívást nem tudunk a hangerőnövelővel fogadni. Hívás közben a hangerőszabályzók a beszélgetés hangerejét változtatják.
- A MOST automatikus indítása bejövő híváskor
-
Ennek csak nem főképernyő változatú MOST esetén van értelme. Ha kikapcsoljuk és a MOST épp nem fut, akkor egy bejövő hívásra nem is fog elindulni, tehát a szokásos android által kínált módon kezelhetjük a hívást, vagy más erre alkalmas programmal. Ha a MOST fut már a bejövő hívás érkezésekor, akkor a MOST által kínált lehetőségekkel kezelhetjük a hívást.
- Csengésbeállítások menü
-
- Csengési mód
-
- Felváltva mondja a hívót és cseng
-
ez max. 10 másodperces csengőhangoknál működik. Csengés közben mondja a hívót, a hívóbemondás halkíthatja is a csengést.
- A MOST kezeli a telefoncsengést
-
ha ez be van kapcsolva, akkor a MOST maga gondoskodik a telefoncsengés megszólaltatásáról és törekszik a rendszer által lejátszott telefoncsöngés elhallgattatására. Ezt Android 4-nél a rendszerben néma csengőhang beállításával, korábbi Androidokon a telefoncsengési hangcsatorna némításával oldja meg.
Ha ki van kapcsolva, akkor egyáltalán semmit nem csinál, tehát ilyenkor úgy fog csöngeni a telefon, ahogy azt a rendszerben beállítottuk.
- A Hívóbemondást a MOST kezeli
-
Ha be van kapcsolva, akkor a hívóazonosítóra rákeres a MOST a saját névjegyzékében és az első találat név mezőjét mondogatja be hívóbemondásként. A csengési mód beállításától függően vagy felváltva történik a csengőhang bejátszása majd a hívó bemondása, vagy a csengőhang folyamatos lejátszása és ismétlése közben bizonyos időközönként hangzik el a hívóbemondás. Szükség esetén a csengőhang valamennyire halkulhat is ilyenkor. Ha a MOST névjegyzékében nincs találat, akkor az Android kontaktok közt keres. Ha ott sincs találat, akkor a hívó telefonszámát intelligensen tagolva mondja be.
Ha ki van kapcsolva, akkor a MOST nem mondja be a hívót és a csengőhang lejátszását se meg nem szakítja, se le nem halkítja.
- Halkítsa a csengést a hívó bemondása közben
-
Ha ez be van kapcsolva, és a telefoncsengést a MOST kezeli, és rövid csengőhang van kiválasztva és a hívóbemondást a MOST kezeli, akkor a bemondás előtt rövid idővel lehalkítja a csengést, majd a bemondás után visszahangosítja. A halkítás mértéke attól függ, hogy a csengőhang és a hívóbemondás hangerejje közt mekkora különbség van. Ha a hívóbemondás legalább öt fokozattal hangosabb, mint a csengés, akkor nem történik csengéshalkítás. Ha a bemondás hangereje sokkal halkabb a csengésénél, akkor a telefoncsengést a bemondás idejére drasztikusan lehalkítja.
- E-mail
-
Az E-mail alkalmazás ugyanúgy használható, mint a MOST korábbi változatain, annyi megkötéssel, hogy Androidon egyelőre csak az imap protokollt kezeli jól. Tapasztalat, hogy nagyobb üzenetmappákkal is elboldogul.
Egyéb programok
- Csengőhangkezelő
-
A Csengőhangkezelő program némileg átalakult.
Három külön menü szolgál a telefoncsengőhang, ébresztőóracsörgőhang és az SMS és értesítési hang kiválasztására. Közülük valamelyik menübe belépve csak azokat a hangokat találjuk felsorolva, melyek az adott célra lettek kijelölve a médiaadatbázisba való felvételkor. Mivel egy adott hang jelölhető több célra is, előfordulhat, hogy uggyanazzal a hanggal találkozunk több listában is.
A telefon beépített csengő, csörgő és jelzőhangjai mellett az SD-kártyán található médiafájlok is bekerülhetnek az Android médiaadatbázisába. Az SD-kártya \MEDIA\audio\ringtones, \MEDIA\audio\alarms és \MEDIA\audio\notifications mappáiba magyarázkodás nélkül helyezhetünk el hangfájlokat, amik csengőhangként, csörgőhangként, ill. jelzőhangként bukkannak fel az adatbázisban, így a MOST csengőhangkezelő alkalmazásában is.
Ha pl. a telefoncsengőhang kiválasztása menübe lépünk, ABC sorrendben megtaláljuk az elérhető csengőhangokat. A listába jutva azon a hangon találjuk magunkat, amelyik épp be van állítva csengőhangnak. Ha valamelyiken jobbnyilat nyomunk, a saját almenüjébe jutunk. Itt a lejátszás menüponttal végtelenített lejátszatást indíthatunk. Ezt a menüben való arrébbmozdulással megszakíthatjuk.
A beállítás telefoncsengőhangként menüpont kiválasztásával a beállítás azonnal megtörténik, és ez nem csak a MOSTban lesz érvényes, hanem az Android rendszer is ezt a hangot tekinti ettől kezdve telefoncsengőhangnak. Ez utóbbi azonban csak akkor van így, ha vagy Android 4-nél korábbi a rendszerünk, vagy ha a MOST telefon programjában azt állítottuk be, hogy a telefoncsöngést ne a MOST kezelje. Ha ugyanis legalább négyes Android van a telefonon és a MOST kezeli a csengést, akkor a rendszercsengetés elhallgattatása érdekében csendet tartalmazó hangot állít be a MOST a rendszerben, így a csengőhangkezelő egyéb programban beállított telefoncsengés magában az Androidban nem állítódik be csengésnek.
A törlés menüponttal az adatbázisból lehet eltávolítani a hangra vonatkozó bejegyzést. Ha az SD-kártyán vagy a rendszerben maga a hangfájl megvan még, akkor az adatbázis legközelebbi frissítésekor visszakerülhet a bejegyzés a listába. A törlés funkció igazából a duplikát bejegyzések eltávolítására lehet alkalmas, amikor az adatbázisban esetleg különböző megjelenítési nevekkel ugyanarra a fájlra hivatkozó bejegyzésből több is előfordul.
Az adatbázis jellemzően a telefon újraindításakor, ill. az SD-kártya elérhetővé válásakor frissül.
- Logfájlkezelő
-
A logfájlkezelő program a korábbihoz hasonlóan működik, de bővültek a belső képességei.
A logfájl Androidban már nem csupán a MOST által küldött naplóbejegyzéseket, hanem a teljes android rendszer és annak minden alkalmazása összes logbejegyzését tartalmazza. Ennek megfelelően nagyobb méretű aktuális pörgőfájlra van szükség.
Öt darab, egyenként egy megabájtos fájl rotálódik. Öt megabájtba átlagosan néhány órától másfél-két napig terjedő időszak naplója fér.
A mentés egyszerre kétféleképpen is történik. Az egyik módja a tömörítetlen szöveges mentés. Ez a logfájl az SD-kártyán a most2\doc\mentett_logok mappába íródik és egyedül ez az új fájl marad itt, tehát minden más fájl törlődik ebből a mappából. Így itt mindig a legutoljára mentett logot találjuk. Ez a fájl akár ötmegabájtos méretű is lehet.
A másik mód a ziptömörítés. Átlagosan 100-200 kilobájtosra tömörített .zip fájl keletkezik egy mentésnél. A zipfájlok az SD-kártyán a \most2\logzip mappába mentődnek, és mentéskor a korábbi zip-fájlok nem törlődnek.
Az emailben küldés funkció még nincs kész.
- Stopper, időzítő, adatbáziskezelő
-
A Stopper, Időzítő és Adatbáziskezelő egyéb program úgy működik, mint a korábbi MOST verzióban. Annyit jegyezhetünk meg, hogy az időmérés lezárt ernyővel is folytatódik és a stopper, ill. időzítő bemondásai is elhangzanak a maguk idejében lezárt ernyő mellett is. Meg kell jegyezni továbbá, hogy a lezárt ernyő melletti stopper-, ill. időzítőhasználat jobban meríti az akkumulátort, mint amikor ilyen tevékenységek nélkül zárjuk le az ernyőt, ugyanis a háttérben futó időmérés és az esetleges időnkénti bemondások miatt a rendszer nem merülhet mélyalvásba.
Az Adatbáziskezelőhöz az adatfájlok az SD-kártyán a \most2\adatbaziskezeloo mappában találhatók, ill. ide helyezhetők. Az mBase.ini alapfájl már eleve itt kell, hogy legyen. A MOST indulásakor ellenőrzi a meglétét, és ha szükséges, kimásolja a helyére.
- A további egyéb programok átdolgozása Anndroidra folyamatban van.
-
Utolsó frissítés: 2014. november 4.