A szakcsoportról
A szakcsoport történetét csak egy régi tag emlékeiből lehet — bizonyos időre visszatekintve — megállapítani, mert az alapítás idejét meghatározni ma már nem lehet. Tény, hogy a vákuumfizikai szakcsoport eredetileg a vékonyréteg szakcsoporttal közösen létezett, vezetője a 70-es évek végén Barna B. Péter volt.
A közös múltban két jelentős esemény történt. Az egyik 1969-ben megtartott "Vákuumfizika és vákuumtechnika" című tanfolyam volt, melynek anyaga nyomtatásban meg is jelent, sajnos csak 500 példányban. A másik nevezetes rendezvény 1975-ben a Nemzetközi Vákuum és Vékonyréteg Konferencia volt, melyet Pócza Jenő szervezett.
A nyolcvanas évek elején a vákuumfizikai szakcsoport önálló életet kezdett, ezzel a vékonyréteg szakcsoporttal a kapcsolat megszűnt, majd a 90-es évek végére ismét kialakult. Az önálló szakcsoport vezetői: Berecz István, Herman Ákos, Bohátka Sándor, Vágó György, Lohner Tivadar voltak. A szakcsoport jelenlegi vezetősége a nyitólapon olvasható.
A vákuumfizikai szakcsoport — önállósodása után — célul tűzte ki a vákuumfizika művelését, beleértve ebbe a gyakorlati vákuumtechnikát is. Ebben az időben a szakcsoportot Herman Ákos, majd Bohátka Sándor vezette. A feladatok közé tartozott a klubdélutánok szervezése mellet a "Magyar - Osztrák Vákuum Konferencia" szervezése is (JVC - Joint Vacuum Conference), mely később "Magyar-Osztrák-Jugoszláv", majd "Magyar - Osztrák - Horvát - Szlovén rendezvénnyé nőtte ki magát. A Magyarországon rendezett közös konferencia Debrecenben, 1997. május 26-29. között volt (JVC-7). Ennek cikkeit a Vacuum folyóirat 50. kötetének 3-4. száma tartalmazza. A JVC-7 konferenciára 17 országból 154 regisztrált részvevő érkezett Debrecenbe, plenáris, meghívott, szóbeli és poszter előadások keretében nyílt lehetőség az új ismeretek közzétételére.
A 2000. júniusában Pulában lezajlott JVC-8 konferencián körülbelül 30 magyar résztvevő képviselte Magyarországot. Anyaga a Vacuum 61/2-4. számában jelent meg 2001-ben.
A JVC-9 2002-ben a Graz melletti Seggauban került megrendezésre. Anyaga a Vacuum folyóirat 2003. májusi számában (Vol. 71, 1-2) jelent meg.
A JVC-10 2004. október 4-7. Portorozban volt. A konferencia anyaga a Vacuumban jelent meg 2005-ben. Első ízben a JVC-10 konferencián hirdetett az ELFT Vákuumfizikai Szakcsoportja versenyt a konferencia legjobb szóbeli és poszter előadója címért. A nyertesek: szóbeli kategória: Óvári László (MTA Reakciókinetikai Kutatócsoport, Szeged), poszter: Csík Attila (MTA Atomki - DE, Debrecen) és Kovács István (MTA KK IKI, Budapest). A nyertesek a kapott 75 ezer, illetve 50 - 50 ezer forintot későbbi konferencián való részvételükre fordíthatták. A díjat a Kon-Trade+ Kft. (Lovics Ádám), a Magnificat Kft. (Kornacker Gyula) és a Kurt J. Lesker Co. (Eszes Nándor) adományai tették lehetővé. A portorozi konferencián állapodtak meg a szervező országok, hogy a jövőben rendezői jogokkal csatlakoznak a szervezők tagokhoz cseh és szlovák kollégáink, akik már évek óta rendszeres résztvevői közös konferenciánknak.
JVC-11: Prága, 2006. szeptember 24 - 28. A konferencia legjobb magyar előadója: Deák László és Soós Péter (szóbeli), valamint Hegedűs Éva (poszter) volt, akik 50.000,- Ft. jutalomban részesültek a Magnificat Kft. és a Kon-Trade+ Kft. támogatásának köszönhetően.
JVC-12, együttesen rendezve az Európai Vákuumkonferenciával (EVC-10): Balatonalmádi, 2008. szeptember 22 - 26.
A szakcsoport szorosan együttműködik a JUVSTA MNB-vel közös klubdélutánok szervezésével és a szakcsoport nemzetközi kapcsolatainak kialakításában.
Nemzetközi kapcsolatok a IUVSTA keretében
A vákuumfizika és a csatlakozó tudományterületek magyar eredményeinek, valamint Antal János és Barna B. Péter személyes aktivitásának köszönhetően a hazai kutatók a hetvenes évektől egyre megbecsültebb szerepet játszottak a vákuumfizika és a társtudományok művelőit összefogó nemzetközi szervezet, a IUVSTA életében. Ennek elismeréseként volt prof. Antal János 1983-1986 között a IUVSTA elnöke, és a szervezet rendtartása szerint az azt megelőző 3 évben, illetve elnöksége után haláláig annak alelnöke. A magyar kutatók a IUVSTA védnöksége alatt álló sok nemzetközi konferenciának és műhelynek voltak önálló, illetve társ-szervezői. Jó tudni, hogy a IUVSTA ma is jelentős összeggel támogatja műhelyek (workshop-ok) szervezését. Ilyen irányú igényeket a Magyar Vákuumtársaság megfelelő szakmai képviselőjéhez érdemes eljuttatni, aki azt a IUVSTA illetékes bizottsága elé terjeszti.
Gyakorlati Vákuumtechnológiai Tanfolyam: Debrecen, 2006. október 9-13., a IUVSTA támogatásával megvalósított 33 órás képzés, mely a IUVSTA-nak az anyanyelven tartott Technical Training Course programjához csatlakozott. 111 résztvevője volt a tanfolyamnak az iparból, kutatóintézetekből és egyetemekről.
Új szervezeti keretek
A 90-es évektől szakcsoportunk lényegesen kibővítette tematikáját, programjai rendszeressé váltak. 2006-ban szakcsoportunk és a Vékonyréteg Szakcsoport tagjainak egyhangú döntésével a két szakcsoport egyesítette erejét, és az ELFT májusi közgyűlésének határozatával Vákuumfizikai,-technológiai és Alkalmazásai Szakcsoport (Division of Vacuum Physics, Technology and Applications) néven alakult újjá. Szakcsoportunk lefedi a vákuum előállításával és alkalmazásával foglalkozó tudományterületek és technikák, technológiák teljes skáláját.
Tiszteletbeli elnökök
2006 novemberében a szakcsoport egyhangú határozattal "a szakcsoport tiszteletbeli elnöke" címet létesített. Ennek célja a több évtizedes kiemelkedő szakmai és az ELFT keretében végzett közéleti tevékenység erkölcsi elismerése. A cím létesítésével egyidejűleg tiszteletbeli elnökké választottuk: Barna B. Péter, Berecz István, Gergely György, és Vágó György tagtársainkat.