MObil SegítőTárs (MOST) - Kézikönyv
MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont
Beszéd- és Rehabilitáció-Technológiai Csoport
MObil SegítőTárs (MOST) - Kézikönyv
(2013. december 9.
Vissza a nyitólapra
Előzmények
A MOST program fejlesztése a Veszprémi Pannon Egyetem Információs Rendszerek Tanszékén kezdődött a KFKI Beszéd- és Rehabilitáció-Technológiai Osztály együttműködésével. Az utóbbi években a program fejlesztését a MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont Beszéd- és Rehabilitáció-Technológiai Csoportja folytatja.
Bevezetés
Kedves Felhasználó!
Az alábbiakban ismertetőt olvashat a Mobil Segítőtárs rendszerről. A kézikönyvből megtudja majd, hogy a készülékhez milyen alkatrészek tartoznak, milyen gombokkal kezelhető és ezek hol helyezkednek el. A készülék ismertetése után rövid összefoglalót olvashat a Mobil Segítőtárs program működési elvéről, majd ezután részletesen bemutatjuk a készülék funkcióit és használatát.
Megjegyzés: a részletes készülékismertető főként a Sony Ericsson Xperia Mini Pro és Xperia Pro típusokra vonatkozik, helyenként utalással a Google Nexus 4 modellre.
Első fejezet: Ismerkedés a készülékkel
Az ismertető írásakor a MOST programot sokan Sony Ericsson Xperia Mini Pro okostelefonon használják, mely Android 2.3 vagy Android 4.0 operációsrendszerrel fut. Ennek a készüléknek a kapacitív érintőernyőjét teljes egészében lefedi a braille maszk, mely kilenc kerek braille lukat, alatta három lőrést, egy simítóvájút, a föl- és lenyílhoz két rést, és a készülék beépített nyomó- és érintőgombjaihoz alsó öblöket biztosít. Ez egy elég kicsi, hagyományos mobiltelefon méretű készülék, mely azonban még szét is tolható, így szabaddá téve egy gépelésre és menünavigációra egyaránt használható billentyűzetet, melyhez a MOST program magyar, angol és számbeviteli billentyűzetkiosztást is biztosít.
A készülék előlapján mindössze egyetlen nyomógomb található, ez az ernyő alatt középen elhelyezkedő HOME gomb, mely a braille maszk egyik öblén át bújik ki. A készülék felső élén bal oldalt található a power gomb, mely a ki-bekapcsoláson túl több további lehetőséget is biztosít. A készülék jobb oldali élén találjuk a hangerőszabályzó ikergombot és lejjebb a kameragombot, melyet a MOST program infogombként használ.
E típus nagyobbik testvére (melyet még többen használnak a MOST-tal) a Sony Ericsson Xperia Pro (tehát Mini nélkül), mely sok mindenben hasonlít kistestvérére, de nagyobb az ernyője, a billentyűzet gombjai is méretesebbek és az ernyő alatt nem csak a HOME gomb lett nyomógombként megvalósítva, hanem tőle jobbra és balra a Mini Prón érintőgombként szereplő MENÜ és VISSZA gombok is valódi nyomógombok. Az Xperia Pro készülék élein eltér a kezelőszervek elrendezése. A készülék tetején egyedül az USB aljzat található. A Power gomb a bal oldali élen, egészen felül található. Közvetlenül ennek tőszomszédságában kapott helyet a fejhallgató aljzat.
A Braillemaszk nyílblokkja eltérő elrendezésű a két készüléken, ugyanis a Mini Pro kisebb ernyője miatt valamivel kényelmetlenebb nyílelhelyezésre kényszerültünk, a Pro esetén viszont erre is bőven jutott hely az ernyőn.
A Google Nexus 4 készülék az ismertetett Xperiáknál nagyobb, viszont vékonyabb. Nincs kitolható billentyűzete, cserében viszont nagyobb területű az érintőernyője, így több funkció kapott helyet a braille-maszkon. A készülék felső élén csak a fejhallgató aljzata található. A ki-bekapcsoló gomb a jobb oldali élén felül, a hangerőszabályzó a bal oldali élen található. Ugyancsak bal oldalon kapott helyet a micro-SIM fiókja. Az alsó élen pedig a micro-USB aljzat nyílását találjuk. A készülék hátoldala sima, csak a kameraszervek törik meg. Az előlapon legalul találhatók az érintőernyővel közös kezelésű rendszergombok, melyek mind kapacitív érintőszervek, tehát fizikai nyomógomb az előlapon nincs.
A készülék akkumulátorát Micro USB zsinóron keresztül tölthetjük. A töltés történhet közvetlenül hálózati konnektorból, ha van a készülékhez töltőfej, vagy számítógépes USB-kapcsolaton keresztül, mely természetesen lassabb töltést biztosít.
A Mini Pro készülék felső élén található a 3.5-ös jack fejhallgató aljzat, amibe hagyományos fejhallgatót is bedughatunk, de a készülékhez való, telefonbeszélgetésekhez is alkalmas, mikrofonos fülhallgató is használható vele. Az USB aljzat a fejhallgatócsatlakozó és a power gomb közt helyezkedik el a készülék felső élén.
A készülék hátulja sima, eltekintve a hangszórónyílástól és a fényképezőgép két kis kerek lyukától.
A készülék előlapi oldalán az érintőernyőt a lukacsos braillemaszk fedi. Ennek használatával ismerkedünk most meg részletesen.
Keresse meg a kilenc darab kör alakú mélyedést, mely egy háromszor hármas csoportba van rendezve a maszk fölső részén. Ezek tehát egy műanyaglapba vágott lyukak. A lap egy érintésérzékeny képernyő felett helyezkedik el. A mélyedéseken keresztül, egyszerre egy vagy több luk megérintésével lehet a készülékbe betűket, számokat beírni a Braille írás használatával.
A maszk alsó felén többségében vízszintesen húzódó, általában szögletesebb nyílások vannak kiképezve.
Az Xperia Mini Pro készüléken a maszk alsó szélén fésűs kiképzésű öblök találhatók, az Xperia Pro készüléken pedig az ernyő alatt egy sorban három nyomógomb húzódik. A Nexus 4 maszkján alul is zárt körvonalú, szögletes lukak helyezkednek el.
Az Xperia Mini Pro készüléket akkor tartja helyesen, ha a fésűs kiképzésű öblök alul vannak, tehát ön felé irányulnak. Az Xperia Pro készüléket akkor tartja helyesen, ha az előlapi három nyomógomb lent, tehát önhöz közel található. A Nexus 4 készüléket akkor tartja helyesen, ha a három szögletes rés szerű luk lent, tehát Ön felé helyezkedik el.
A Mini Pro maszkjának felső szélén is található két öböl, az egyik középen. Ez félköríves és a telefonbeszélgetésekhez szükséges hallgatónyílást teszi szabaddá. A másik a jobb oldalhoz közel kicsit szögletesebb. Ez az előlapba épített szenzorokat hagyja szabadon.
Androidos üzemállapotok
Fontos lehet megjegyeznünk, hogy a készüléknek több bekapcsoltsági szintje létezik. Amikor a készülék teljesen ki van kapcsolva, akkor nagyon minimális mértékben merül csak az akkumulátora. Ebben az állapotában szinte semmilyen funkciója se használható, egyedül akkutöltésre képes és jár benne tovább a saját belső órája, ami számon tartja a dátumot és pontos időt. Az Android készülékek nem képesek időzített bekapcsolásra ebből a teljesen leállított állapotból.
Ilyen teljesen kikapcsolt állapotban a készülék igen ritkán szokott lenni. Általában csak akkor, ha hosszabb ideig, pl. napokig, hetekig nem akarja használni, vagy ha sokáig nem tölti, és az akkumulátora teljesen kimerül.
Ebből a leállított állapotból a power gomb hosszú nyomásával kapcsolhatja be a készüléket. Addig kell nyomva tartani a gombot, amíg egy rövid rezgést nem érez. Ezután elengedheti a gombot, a rendszer betöltési folyamata kb. fél percig tart.
A készülék legáltalánosabb két üzemállapota a feloldott ernyős (éber) és a lezárt ernyős (alvó) állapot. Feloldott ernyős állapotban tudja a készüléket ernyőérintésekkel, gombnyomásokkal vezérelni. Általában ezt nevezik bekapcsolt állapotnak. Lezárt ernyő mellett bizonyos folyamatos funkciók tovább működnek, pl. folytathatja a zenehallgatást, adatletöltést, időmérést, stb. de beavatkozni csak akkor tud, ha előbb feloldja az ernyőt. A közbeszédben a lezárt ernyős állapotot nevezik kikapcsolt állapotnak, pedig ilyenkor a készülék -ha félgőzzel is-,de tovább működik.
A power gomb rövid megnyomásával válthat a feloldott ernyős és lezárt ernyős üzemmód közt.
A készülék természetesen egyúttal mobiltelefon is, a telefon pedig egyfolytában üzemkész, akár feloldott, akár lezárt ernyős állapotban. Ha telefonhívása érkezik, a rendszer gondoskodik a készülék felébresztéséről és az ernyő feloldásáról, hogy fogadni tudja a hívást. Ugyanígy, ha elérkezik egy ébresztés vagy más, beállított riasztás ideje, ez az esemény is fell tudja éleszteni a készüléket.
Azt azért általánosságban elmondhatjuk, hogy lezárt ernyővel jóval kevésbé merül az akku, mint feloldott ernyővel. Sőt, ha a rendszer érzékeli, hogy lezárt ernyő mellett nagyon kevés dolga maradt, idővel ún. mélyalvó állapotba kerülhet, amiből persze a fent említett események felébreszthetik, viszont mély álmában még sokkal kevesebb áramot fogyaszt.
A Hagyományos mobiltelefonokkal ellentétben az Android készüléket nem kell teljesen leállítani, kikapcsolni ahhoz, hogy a telefont magát kikapcsolja. Erre szolgál az ún. repülőgépes mód. Ez azért kapta ezt a nevet, mert a repülőgépeken meg szokták kérni az utasokat, hogy a felszállás- ill. leszállás idejére kapcsolják ki a mobiljukat és más, rádióhullámokkal működő készüléküket. Ha az okostelefonon aktiválja a repülőgép módot, azzal minden rádióalapú funkcióját letiltja, tehát kikapcsolódik a mobiltelefon, a wi-fi és a bluetooth is, de FM-rádiózni se fog tudni.
A MOST program telefon alkalmazása biztosít gyors telefonki-bekapcsolási lehetőséget, ami kényelmesebb, mint a készülék teljes ki-bekapcsolása. Amellett, hogy a telefon funkciók kikapcsolásával nagymértékben csökken az akkufogyasztás, minden mást továbbra is használhat, tehát hallgathat zenét, hangoskönyveket, jegyzetelhet, készíthet diktafonfelvételeket, stb.
Tehát az androidos MOST készüléknek e három ki-bekapcsolási szintjét (az ernyő lezárását és feloldását, a telefon ki-bekapcsolását és a készülék teljes ki-bekapcsolását) érdemes praktikus módon igénybe vennie.
Ismerkedés a MOST programmal
Az ismerkedést annak bemutatásával kezdjük, hogy a MOST program hogyan és mire használja az ernyő egyes részeit és a készülék nyomógombjait.
Gyorsgombok és lyukak a maszkon:
A készülék nyomógombjait és érintőgombjait a legfontosabb információk bemondatására, ill. gyakori műveletek elvégzésére használhatja.
Fölülről lefelé haladunk.
A Mini Pro készülék tetején, a készülék felső élének bal szélén majdnem a sarokban találja a kicsi félkör alakú ki-bekapcsológombot. Ennek rövid megnyomásával és azonnali felengedésével tudja a készüléket látszólag ki- ill. bekapcsolni. Valójában csak az ernyőt zárja le vagy kapcsolja újra be. Ha épp bekapcsolja, akkor a maszk aljához közel a simítóvájún egy balról jobbra söprő ún. ernyőfeloldó mozdulatot is kell tennie, hogy megszüntesse az ernyőzárat. Az ernyőzárra azért van szükség, hogy megvédje a készüléket attól, hogy egy véletlen bekapcsolódás után találomra megnyomódó gombok, megérintett ernyőterületek miatt elállítódjanak, törlőddjenek fontos dolgok, vagy nem kívánt költségek merüljenek fel véletlen megkezdett telefonhívások, üzenetküldések miatt. A simításos ernyőfeloldás kiiktatható a MOST menüjében a braille billentyűzet beállításai közt.
Ha a power gombot legalább egy másodpercig nyomvatartja olyankor, amikor az ernyő éppen feloldott állapotban van, azzal a teljes kikapcsolást, néma üzemmódot és repülőgépes üzemmódot kínáló választóablakot hívja elő. Ha mégse ezt akarta, akkor a power gomb újabb rövid megnyomásával kiszabadul innen.
A braille maszkon legfölül háromszor három kerek lyukat talál. Ezek szolgálnak szöveg- vagy számbevitelre. Amikor szöveget lehet beírni, akkor ezt braille-írással teheti meg. Alapbeállítás szerint a középső és jobb oldali oszlop három-három kerek lyuka felel meg a braille cella hat pontjának. A középső oszlop fölső lyuka az egyes pont, itt a középső lyuk a kettes pont és az alsó kerek lyuk a hármas pont. A jobb oldali oszlop fölső lyuka a négyes pont, a jobb szélen a középső lyuk az ötös pont és az alsó lyuk a hatos pont.
Ez az elrendezés a braille billentyűzet beállításaiban átváltható tükrözöttre, ami braille-tábla szerű bevitelt tesz lehetővé. Ebben az esetben a középső oszlopban vihető be a négyes-, ötös- és hatos pont, a jobb szélső oszlopban pedig az egyes-, kettes és hármas pont.
A bal szélső oszlop három lyuka a beíráshoz szükséges funkciókat látja el. A bal felső lyuk az ún. elfogadó lyuk, amit minden bepötyögött braille jel után meg kell érinteni. Ezzel utasítja a programot, hogy írja be a jelet és egyúttal jelzi a programnak, hogy a következő braille jelet szeretné elkezdeni. Pl. ha egy p betűt akar beírni, előbb érintse meg az egyes pontnak megfelelő lyukat (a felső sor közepén), majd a kettes pontnak megfelelő lyukat (a középső sor közepén), a hármas pontnak megfelelő lyukat (az alsó sor közepén), ezután a négyes pontnak megfelelő lyukat (a felső sor jobb szélén). A pontok bevitelének sorrendje tetszőleges. Most, hogy bevitte a p betűhöz szükséges négy braille pontot, jelezze a MOSTnak, hogy kész van a betűvel. Ezt a bal felső kerek lyuk megnyomásával teheti. Erre a p betű bevivődik és el is hangzik. Karakterbevitelt csak szerkesztőmezőben, tehát beviteli módban végezhet. Induláskor a program ún. menünavigációs módban van, ilyenkor a nyilakat használhatja a menüben való közlekedésre, de braille jeleket nem írhat be a maszkon.
A bal szélső oszlopban a középső lyuk a karaktervisszatörlő, mely az előző jelet vagy betűt távolítja el. Az alsó lyuk pedig szóközt visz be.
Megjegyzések: egyszerre több pont is bevihető, ha több ujját használva egyszerre, vagy nagyjából egyszerre több braille lyukat érint meg. A Mini Pro és Pro készülék ernyője egyszerre legfeljebb négy ujj érintését tudja érzékelni, a Nexus 4 hatot vagy annál többet is. Készül az az üzemmód, mely lehetővé teszi az egyenkénti karakterelfogadás nélküli többujjas bevitelt, mely a braille írógépek használatához hasonlatos beírást biztosít a telefon braille-tábla szerű maszkján. Ez a működési mód a maszkkal ellátott tablet készüléken már megvalósult.
A három sornyi kerek lyuk alatt egy negyedik sor is található, ebben alacsony lőrések sorakoznak balról jobbra. A bal szélső lőréssel újbekezdés jelet vihet be, más rendszerekben ez újsornak látszik. A középső lőrés a hangerő csökkentését, a jobb szélső lőrés a hangerő növelését végzi.
Az elfogadólyuk, visszatörlőlyuk, szóközlyuk és újbekezdéslyuk oszlopát elfogadó gomboszlopnak is nevezzük. Ez a gomboszlop a braille beállításokban áthelyezhető a bal oldalról a jobb oldalra, ilyenkor a braille cella braille pontjai kerülnek a maszk bal oldalára és megy velük a két hangerőszabályzó rés is. Valamint úgy is be lehet állítani, hogy az elfogadó gomboszlop középen legyen. Ez a braille cellát ketté osztja. Ennek hasznossága az egyidejű többujjas pontbevitel lehetővé válásával merült újból fel.
A maszk legmeghatározóbb jellegzetessége az alsó harmadát balról jobbra keresztülszelő árok, melyet simítóvájúnak hívunk. Az Xperia Mini Pro és Xperia Pro készülékeken ezen a részen eltér a maszk elrendezése.
Az Xperia Pro a klasszikus négynyilas elrendezést közelítő kiosztást tesz lehetővé. A simítóvájú fölött találja középen a fölnyíl lőrését, a simítóvájú alatt a lenyíl lőrését. Maga a simítóvájú, amikor éppen nem egy elhúzási mozdulatnál vezeti a felhasználó ujját, akkor három területre tagolódik. A bal vége a balnyíl, a jobb vége a jobbnyíl, a középső része pedig az ún. lépésmódváltó. Ezt a lépésmódváltót egy piros négyszög jelzi a vájú sárga csíkján.
A lépésmódváltó (beszédegységváltó gomb) a szövegmezőkben azt szabja meg, hogy a fel-lenyíl szavanként, mondatonként, bekezdésenként vagy fejezetenként lépkedjen a szövegben, ill. segítségükkel a folyamatos felolvasási mód váljon használhatóvá.
A diktafon programban ez a lépéstávváltó gomb azt szabályozza, hogy a fel-lenyíllal a hangfájlban tízmásodperces, egyperces vagy tízperces ugrásokkal lehessen mozogni.
A Nexus 4 nyílblokkja kialakításra azonos az Xperia Pro maszkjáéval.
Az Xperia Mini Pro nyílblokkjánál annyi a különbség, hogy a fölnyíl is lekerült a simítóvájú alá, a lenyíl mellé. Ez azt eredményezi, hogy a simítóvájú közvetlenül az újbekezdés, hangerőcsökkentő és hangerőnövelő lőrések sora alatt helyezkedik el. A simítóvájú alatt pedig bal oldalon találja a felnyilat (ez egy hosszabb vízszintes rés, melynek fölső oldala ívelt, és ettől a réstől jobbra találja a lenyilat, mely egy ugyanekkora vízszintes rés, melynek az alsó oldala ívelt.
Az Xperia Pro készüléken a maszk alatt a készülék alsó szélén vízszintesen sorban három nyomógomb található. A bal alsó sarokban lévő az ún. szerkesztőből kilépő (escape) gomb, mellyel bármelyik szerkesztőmezőt elhagyhatja. A középső gomb az ún HOME gomb, mellyel a főképernyőre ugorhat. Ha a MOST az alapértelmezett főképernyő, akkor e gomb megnyomásával azonnal visszalép a MOST programba, bárhol is legyen az Androidban. Ha nem alapértelmezetté tett főképernyő a MOST, akkor egy választólistát kap, melyből főképernyőt választhat a billentyűzet nyilai és enter gombja segítségével. Ha a MOST-nak nem főképernyő minősítésű sima alkalmazás változata van a telefonra telepítve, akkor a HOME gomb megnyomásakor a beállított főképernyő jelenik meg, vagy egy választólista, melyből a MOST nem választható ki.
A jobb alsó sarokban lévő gomb a gyors diktafonfelvétel készítésére szolgál. Ha legalább egy másodpercig nyomva tartja, akkor bemondja a MOST, hogy hányas számú új felvétel kezdődik. Ha ezalatt is nyomja a gombot tovább és vár a rövid csipogásig, akkor a felvétel elindul és a gomb elengedésekor folytatódik. Ha bármit megnyom a készüléken vagy megérinti az ernyőjét, a felvétel befejeződik. A diktafon program felvevőjének beállításai közt megszabhatja, hogy a felvételt indító gomb felengedésére véget érjen-e a felvétel, vagy folytatódjon.
Ezt a gombot ha csak röviden nyomja meg, akkor mindössze annyit csinál, hogy megszakítja az éppen zajló beszédbemondást, tehát ha túl hosszú egy szöveges közlés, azt elnémíthatja vele. Az ún. TTS-pánik funkciók is ennek a gombnak a segítségével aktiválhatók. Ha az éppen használt beszédszintetizátor váratlanul elállítódik vagy elhallgat, a diktafongomb háromszori gyors megnyomásával újraindíthatja ezt a beszédszintetizátort. Ha ez nem járna eredménnyel, akkor a diktafon gomb ötszöri gyors megnyomásával a teljes beszédrendszert alapra állíthatja. Ekkor a MOST-ba beépített Brailab beszédszintetizátor veszi át a stafétát.
Az Xperia Mini Pro készüléken az ernyő alatti terület kicsit más kiképzésű. Csak a középen elhelyezkedő HOME gomb valódi nyomógomb, tőle balra és jobbra beépített érintőgombok használhatók. Annak érdekében, hogy ez vakon is biztonságosan megtehető legyen, a maszk úgy lett kialakítva, hogy a külön érintőterületek és a HOME gomb határát fésűfogszerű nyúlványok teszik tapinthatóvá. Az így keletkező öblök a készülék alsó széle felől nyitottak. Ettől a megoldási különbségtől eltekintve a három gomb működése és funkciója megegyezik az Xperia Prónál leírtakkal.
A Nexus 4 készüléken az ernyő alján minden gomb érintős. A maszkon nem fésűszerű kiképzés teszi ezeket elérhetővé, hanem zárt körvonalú lyukak, a lőrésekhez hasonló szögletes nyílások. Az alsó luksor és a nyílblokk közt újabb, kerek lyukak találhatók. Ezek közül a jobb szélső a diktafongomb, a bal szélső pedig az ún. infogomb, ami a korábbi készülékek jobb oldali élén lent található kamera nyomógombot pótolja, mivel a Nexus 4-en nincs külön kamera gomb.
Az Xperia Pro készüléken a Power gomb a bal oldali él felső végéhez közel, a fejhallgató aljzat közvetlen közelében található. A Nexus 4-en a power gomb a készülék jobb oldali élén, fönt található.
A gombok funkciója részletesen
- ESCAPE, szerkesztőből kilépő gomb
-
Ezzel a szövegmezőkből léphet ki. Erre a gombra azért van szükség, mert a szövegmezőkben a balnyílnak eltér a funkciója a menünavigációnál ismertetettől. Szerkesztőmezőben a balnyíl egy karakterrel balra mozgatja az írófejet, így tehát arra nem használhatja, hogy kilépjen a mezőből. Ezt az ESCAPE gombbal teheti meg. Ha olyankor nyomja meg ezt a gombot, amikor éppen nem szövegmezőben van, a rendszer figyelmeztető üzenetet monnd be, ami mindössze tájékoztatásra szolgál, más következménye nincs.
- Lépésmód, vagy lépéstávváltó gomb, amit beszédegység váltó gombnak is nevezünk
-
Ennek a gombnak jelenleg két helyen van szerepe.
- Szövegmezőkben azt állíthatja be vele, hogy a fel-le nyíllal egy szót, mondatot, bekezdést vagy fejezetet ugorjon-e előre, ill. hátra a szövegben. Valamint átválthat vele folyamatos felolvasási módba is, ekkor a le vagy felnyíl megnyomása után magától olvassa a szöveget onnan kezdve, ahol tartott, egészen a szöveg végéig, vagy amíg valami olyat meg nem nyom, ami megszakítja a felolvasást. A balnyíl, a jobbnyíl, a lépésmódváltó maga, a szerkesztőből kilépő gomb megszakítja a folyamatos felolvasást.
- A lépésmódváltó másik szerepe a diktafon programban van, ahol lejátszás és pillanatálj módban a fel-lenyíllal valamekkora időköznyit ugorhat a hangfelvételben. A lépésmódváltó segítségével állíthatja be, hogy a fel-lenyíl tíz másodpercet, egy percet vagy tíz percet ugorjon-e a hangfájlban.
- Hangerőszabályzó gombok
-
A készülék oldalsó élén fentebb találja a hangerőszabályzó ikergombját. A fentebb lévő növeli, a lentebb lévő csökkenti a hangerőt. Az Xperia Pro és Mini Pro készülékeken jobb oldalt, a Nexus 4-en bal oldalt helyezkedik el a hangerőszabályzó.
- A MOST programban a gomb egyszeri megnyomására egy fokozattal változik a hangerő. A nyomvatartás nem eredményez folyamatos hangerőváltoztatást. Viszont ne feledje, hogy amint csak ideiglenesen is kilép az Androidba, ott a nyomvatartással gyors hangerőváltoztatás végezhető, ez hamar maximálisra, vagy az ellenkező irányban nyomva némára állíthatja a lejátszási vagy telefoncsengési hangerőt.
- A MOST-ban a hangerőnek tizenöt fokozata van. Amikor a hangerőt az oldalsó nyomógombbal, ill. az ernyőnyílásokon át megváltoztatja, a beszédszintetizátor bemondja az új hangerő szintjét, pl. "négyes hangerő". Az egyes hangerő a leghalkabb, de még hallható, a tizenötös hangerő a leghangosabb. Ha elérte a minimális vagy maximális hangerőt, akkordbontásos hangjelzés figyelmezteti, hogy az tovább már nem csökkenthető, ill. növelhető. A beállított hangerőt a MOST megjegyzi és legközelebbi indulásakor emlékszik rá.
- Megjegyzés: A beszédszintetizátornak saját hangerőbeállítása van, melyet a főmenü beállítások, beszédszintetizátor beállításai, hangerő menüpontjában lehet szabályozni. Ez viszonylagos hangerőszintet állít, ami a gombokkal szabályozott főhangerővel együtt nő vagy csökken. Ugyanígy a zene vagy más hangfelvétel lejátszási hangereje is a főhangerőhöz viszonyuló, tehát relatív arányként adható meg a MOST menüjében a hangerőbeállítások közt.
- A hangerőgombok a készülék oldalán további funkciókat is elláthatnak. A MOST beállításaiban aktiválható, hogy a hangerőnövelő fölnyílként, a hangerőcsökkentő lenyílként működjön. Valamint a MOST telefon programjának beállításaiban megadható, hogy a bejövő hívásokat fogadni lehessen-e a hangerőnövelővel, ill. el lehessen utasítani a hangerőcsökkentővel.
- Infogomb
-
A Xperia Pro és Mini Pro készülék jobb oldali élén lentebb található a kameragomb, melyet a MOST infogombként használ. A Nexus 4 készüléken ilyen nyomógomb nincs. Helyette a braille maszk bal alsó sarkának közelében, az ESCAPE gomb lőrése feletti kisebb körlyuk szolgál ilyen célra. Jelenleg öt különböző információ bemondatása állítható be erre a gombra:
- Pontos idő,
- Mai dátum,
- Telefon térerőszintje,
- Akkumulátor töltöttségi szintje,
- Aktuális programállapot.
- Ha ön semmit se állít be, akkor az infogomb minden megnyomására az akkumulátor töltöttségi szintjét mondja be, valamint azt, hogy éppen hálózati-, USB-töltésen, vagy töltés híján akkus üzemen van-e.
- Ha a lehetséges öt dolog közül csak egyet állít be, akkor azt az egy információt mondja be a gomb minden megnyomására. Ha két, három, stb. dolgot is engedélyez, akkor ezeket az információkat megnyomásonként váltogatva mondja be, pl. előszörre a pontos időt, másodszorra a térerőt, harmadszorra az akku töltöttségét. Ezután átfordul és kezdi előről, tehát negyedszerre megint a pontos időt, ötödszörre a térerőt, stb.
- Az aktuális programállapot információ tartalma több tényezőtől függ. Ha vannak olvasatlan SMS üzenetek és/vagy nem fogadott telefonhívások, akkor elsőként ezek számát közli. Ha ilyenek nincsenek, akkor rögtön azzal kezdi, hogy melyik program melyik menüjén áll a menürendszerben. Ezután kiegészítő információk következhetnek, pl. hogy milyen fájl van megnyitva a szövegszerkesztőben vagy milyen fájl lejátszása, felvétele zajlik éppen a diktafonban és további programállapot információ is bemondásra kerülhet.
- Az infogombbal kapcsolatos beállításokat a MOST program beállítások menüjében az infogomb beállításai almenüben lehet megadni. Itt lehetőség van annak eldöntésére is, hogy a készülék power gombbal való felélesztésekor bemondódjon-e a MOST aktuális programállapota.
- Megjegyzés: a térerő információ csak akkor mondódik be az infogomb megnyomására, ha a telefon be van kapcsolva, különben ezt az információs elemet átugorja és a következőt mondja be.
- A kameragombnak két külön nyomási mélysége van. Amikor valóban kameragombként használják, az első, félig benyomott állapotában a kamerát fókuszigazításra készteti, amikor pedig teljesen benyomják, az az exponálás, azaz elsütés. A MOST-ban a félig benyomott állapothoz szándékosan nem rendeltünk funkciót a nagyon könnyű megnyomódás lehetősége miatt. Azonban ne ijedjen meg, ha a gomb megnyomására nem hall információbemondást, hisz valószínűleg csak annyi történt, hogy nem teljesen, hanem csak a közbülső akadásig nyomta be a gombot.
- Bekapcsoló gomb, power gomb
-
Ez az Xperia Mini Pro készülék tetején bal oldalt, az Xperia Pro bal oldali élén felül található félkör alakú gomb, ill. a Nexus 4 jobb oldali élén felül található kicsit hosszúkás, szögletes gomb. Legfontosabb funkciója az, hogy rövid megnyomására az ébren lévő készüléket alvó állapotba küldje (az ernyőt és a nyomógombokat lezárja), ill. az alvó állapotban lévő készüléket rövid megnyomására felébressze (az ernyőt és gombokat feloldja, vagy feloldhatóvá tegye).
- Annak érdekében, hogy a power gomb véletlen megnyomódása után ne okozhassanak károkat a véletlenszerű ernyőérintések és gombmegnyomódások, maga az Android tartalmaz egy ernyőfeloldási mechanizmust, mely a készülék felélesztésekor az ernyőre ugrik és addig nem enged semmi érdemit csinálni a készülékkel, amíg a felhasználó a feloldást meg nem teszi. Legegyszerűbb esetben ez egy teljesen egyenes balról jobbra húzó mozdulat egy ujjal az ernyő alsó részén. A braille maszk úgy lett megtervezve, hogy a simítóvájú éppen ennek a feloldási elhúzó mozdulatnak a vonalára illeszkedjen, tehát a maszk segítségével akkor is könnyen fel lehet oldani az ernyőt, ha épp nem a MOST program van az előtérben.
- Amikor a MOST program van az előtérben, akkor Ön annak saját ernyőfeloldási kérésével találkozik. A gyárival azonos balról jobbra történő ujjelhúzással végezheti el a feloldást.
- Ha jó helyen érinti meg az ernyőt, tehát a simítóvájú bal végében, akkor egyetlen kis rezgést érez. Ha nem jó helyen, tehát bárhol másutt, akkor a program bemondással útbaigazítja, hogy mit kéne tennie.
- Ha sikerült a jó helyen megérinteni és elhúznia az ujját a vájú jobb végéig, akkor egy újabb kis rezgést érez, ezzel egyidőben hallható egy fölfelé lépő csippanás és a program bemondja, hogy feloldva. Ezután a készülék minden kezelőszerve használható.
- Megjegyzés: A hangerőszabályzó (amennyiben valóban hangerőt állít) és az infogomb az ernyő feloldása előtt is használható. A hangerőszabályzó még lezárt ernyőnél, tehát a készülék alvó állapotában is, amennyiben hanglejátszás van folyamatban. Az infogomb alvó állapotban nem reagál.
- A MOST program beállításaiban a braille billentyűzet beállításai közt a bekapcsolás utáni ernyőfeloldás megkövetelését ki lehet kapcsolni.
- Természetesen a power gombbal akkor is visszaaltathatja a készüléket, ha még nem is oldotta fel az ernyőt.
- Bejövő telefonhíváskor az ernyő magától feloldódik, ilyenkor a balról jobbra húzó mozdulattal fogadhatja, jobbról balra húzó mozdulattal elutasíthatja a hívást. A simítóvájú valamelyik végénél ha ilyenkor érinti meg az ernyőt, duplarezgést érez, és a mozdulat sikeres befejezésekor is.
- Magában az Androidban (a kisegítő lehetőségek közt) beállítható az is, hogy a power gomb megnyomásával beszélgetés közben meg lehessen szakítani a hívást. Amikor egy bejövő hívás csöng a készülékén, a power gomb nem elutasítja, hanem csak a csengést némítja el.
- A power gomb hosszú nyomása
-
A power gomb hosszú nyomásával a készülék teljes kikapcsolását lehetővé tevő ablakot hívhatja elő.
A készülék külsejének megismerése után rátérünk a MOST program működésének ismertetésére.
Második fejezet: Rövid ismertető a Mobil Segítőtárs működéséről
A Mobil Segítőtárs rendszer kifejlesztésének az volt a célja, hogy megkönnyítse és egyszerűsítse a vakok és aliglátók információszerzési, kommunikációs feladatainak elvégzését, egyszerűsítse a felhasználók számára számítógéppel is végzett egyébként mindennapos feladatok végrehajtását. Reméljük, hogy a Mobil Segítőtárs sok segítséget nyújt majd a munkavégzés, kapcsolattartás, tanulás, információszerzés és a szórakozás területén.
Nagy gondot fordítottunk arra, hogy a mobil segítőtárs egyszerűen kezelhető legyen. A Mobil Segítőtárs legfontosabb jellemzője, hogy minden program ugyanazon elv alapján működik, ha ezt megtanulja valaki, tetszőleges programot azonnal tud használni.
Az első ilyen elv a programok vezérlése, a navigáció. A rendszer funkciói, parancsai egy többszintű listába vannak szervezve, amit tömören menürendszernek nevezünk. Ebben a fel-le, jobbra-balra nyilakkal lehet lépkedni, ezekkel vezérelheti a rendszert. A nyilak szerepe kötött, mindig azonos a hatásuk. A fel-le nyilak mindig egy adott lista elemei közötti lépkedésre szolgálnak, ezzel lehet arra a parancsra lépni, amelyet végre akar hajtani. A jobbra nyíl mindig végrehajtja a kiválasztott funkciót. Ez vagy egy parancs azonnali végrehajtását jelenti, például mentés jóváhagyása, vagy egy újabb listaszintre lépést eredményez. Ez utóbbi esetet kiválasztásnak is hívjuk. A balra nyíl mindig visszalépést jelent, az alacsonyabb szintű listából egy szinttel feljebb lép, illetve végrehajtás nélkül elhagyja a parancsot.
Ez a parancsrendszer lehetővé teszi, hogy ne kelljen egy-egy program kezelését külön megtanulni. Csak arra kell emlékezni, hogy a fel-le nyilas választás után mindig jobbra halad a végrehajtásig, illetve balra, ha újabb funkcióra van szükség.
A készülék bekapcsolásakor a MOST rendszer kerek mondatban megfogalmazott üzenet formájában közli, hogy éppen hol tartózkodik a menürendszerben, adott esetben az éppen megnyitott fájlról, ill. az aktuális üzemmódról is információt nyújt.
Mivel a power gombbal való ki-bekapcsolás valójában semmilyen változást nem okoz a rendszer, a készülék működésében, szinte bármikor megteheti, hogy egy egymás utáni ki-bekapcsolás útján megtudakolja a MOST programtól a pillanatnyi pozícióját. Ezt persze megfelelő beállítások mellett az infogomb megnyomásával is megtudhatja.
A második fontos elv a bevitel. A Mobil Segítőtárs rendszer Braille bevitelt használ. A Braille írás lehetővé teszi, hogy külső billentyűzet nélkül, közvetlenül a készüléken tudjon szöveget bevinni, így bárhol, bármikor, bármit be tud írni. A készülékre helyezett maszkon kilenc ujjbegy méretű lyuk található. Alapértelmezésben a lyukak kiosztása a következő:
- Bal oszlop legfelső lyuk: a bevitt Braille cella elfogadása. Ennek megnyomásakor kerül be a Braille cella tartalma a rendszerbe.
- Bal oszlop középső lyuk: visszatörlés. Ezzel mindig az előző jelet vagy Braille cellát tudja kitörölni.
- Bal oszlop alsó lyuk: szóköz. Ez értelemszerűen egy új szóközt szúr be a szövegbe.
- A középső oszlop lyukai felülről lefelé az egyes, kettes és hármas Braille pontoknak felelnek meg.
- A jobbszélső oszlop lyukai pedig szintén felülről lefelé a négyes, ötös, hatos Braille pontokat jelentik.
Egy cella bevitele a megfelelő Braille pontok egymás utáni megnyomásával történik. Egyszerre több pont is megnyomható, viszont az Xperia Mini Pro és Pro készüléken maximum négy pont vihető be egyidejűleg. Az egymásutáni pontbevitel volt a legelső működő megoldás, ezt részletezzük alább.
Például a „gé” betű beírásának egyik lehetséges sorrendje a következő: középső oszlop felső lyuk, középső lyuk, jobb oszlop felső lyuk, majd középső lyuk. Minden Braille pont érvényes megnyomását egy magas csipogó hang jelzi. A pontok bevitele után megnyomjuk a bal felső elfogadó lyukat, mire a program kimondja a beírt jelet. Ha a Braille pontok bevitelekor valamelyik pont hibásan lett beütve, a hibás pont ismételt megnyomása törli azt, vagy másképp fogalmazva a korábban benyomott pontot felengedi. Ekkor a törlést egy puttyanó hang jelzi. Ezzel a módszerrel, egy kis gyakorlás után a látókkal megegyező sebességgel tud majd a készülékbe betűket és más jeleket beírni!
A braille bevitel csak a megfelelő programokban, az arra alkalmas helyen használható. Tipikusan ilyen beírómezőt talál a szövegszerkesztőben, a névjegyzékben, a telefon és az email programban, valamint más programokban, ahol írásos adatok megadására lehet szükség. Beírás módnak nevezzük a MOST programnak azt az állapotát, amikor braille jelek bevitelére, fogadására számít. Amikor a készülék nem szövegbevivő módban van, a braille pontoknak megfelelő lukak és a braille jelek kezelését végző lukaknak a megnyomásakor figyelmeztető üzenet hangzik el.
Nyílnavigáció a gyakorlatban
Mielőtt a beépített alkalmazásokat megismerjük, gyakoroljuk a nyilakkal történő vezérlést.
Ha a készüléket teljesen kikapcsolt állapotból indítja, a rendszer betöltődése után a MOST indulását néhány rövid kattanó hang, majd a "Programok" bemondás jelzi. Ez a bemondás azt jelenti, hogy a főmenü legelső menüpontján áll éppen, ennek a menüpontnak "Programok" a neve.
Ha a készülék már működik,a ki-bekapcsoló gomb használatakor a program nem indul újra, hanem ön mindent onnan folytathat, ahol kikapcsoláskor abbahagyta.
A MOST elindulása után tehát a program legfelső szintű listájában (azaz a menürendszer kezdőpontján) találja magát.
Kérjük, lépegessen a listában a felnyíl, ill. lenyíl használatával.
A lista pontjai sorban: Programok, Beállítások, Segítség, Android alkalmazások és Egyéb programok. A lista pontjait a gépbe beépített beszédszintetizátor felolvassa Önnek, így mindig könnyen tájékozódhat arról, hogy éppen hol jár a programon belül. Ha szeretné kiválasztani a lista valamelyik pontját, akkor nyomja meg a jobbranyilat. A programban visszafelé a balranyíl megnyomásával haladhat. Ha esetleg eltévedt, akkor nyomja annyiszor a balra nyilat, amíg egy kattanó hangjelzést nem hall. Ez a kattanás azt jelzi, hogy visszajutott a legfelső szintű listába (azaz a főmenübe). Amikor Ön kiválasztja a lista egy pontját, akkor vagy egy újabb listába kerül, vagy végrehajtódik egy funkció (például elindul a szövegszerkesztő vagy a program bemondja a pontos időt, stb.).
Nézzük röviden hogy az említett menüpontok milyen lehetőségeket kínálnak!
Kérem válassza ki a főmenü "Programok" pontját (jobbra nyíllal)! A „Programok” ponton jobbra nyilat nyomva az alkalmazások (például amilyen a szövegszerkesztő) listájába jut. Az alkalmazások közül a fel-lenyíl segítségével válogathat. Ezek sorban az Óra, Ébresztőóra, Névjegyzék, Szövegszerkesztő, Diktafon, számológép, telefon és e-mail program. Ezek közül bármelyik programba úgy léphet be, ha a program nevén jobbnyilat nyom. További hasznos programok találhatók a főmenü "Egyéb programok" menüjében (pl. stopper, időzítő, adatbáziskezelő stb.).
Most kérem menjen vissza a menü főszintjére (balra nyíl), majd válassza ki a Beállítások pontot (jobbra nyíl)! A „Beállítások” pont alatt találja a program által felkínált beállítási lehetőségeket. Ezek sorban a Braille billentyűzet beállításai, Hangerőbeállítások, Háttérvilágítás, Akkumulátoradatok, Automatikus kikapcsolás beállításai, Infógomb beállításai, Beszédszintetizátor beállítások, Választható beszédhangok és a kilépés.
A főmenüben a „Segítség” pont alatt találja a "Használati utasítás a MOST programhoz" menüpontot és "A programról" menüpontot, melybe belépve a rendszerről, a fejlesztőkről hallhat további információkat.
A későbbi bekapcsolásoknál a beszédszintetizátor közli, hogy Ön melyik program melyik menüpontján áll.
Az egyéb programok menüben számos hasznos ill. érdekes kiegészítő program található.
Harmadik fejezet: A beépített programok ismertetése
A Mobil Segítőtárs több különböző beépített alkalmazást tartalmaz. Nézzük meg, mire is tudja használni a készüléket! A program jelenlegi változatában az alábbi alkalmazások vannak: Óra, Ébresztőóra, Névjegyzék, Szövegszerkesztő, Diktafon, Számológép, Telefon és E-mail.
- Óra
-
Az Óra segítségével lekérdezheti a pontos időt, a dátumot és az időzónát. A dátum és idő beállítása egyelőre csak közvetlenül az Android rendszerben lehetséges. Lehetőség van arra is, hogy a készülék megadott időnként rendszeresen bemondja a pontos időt.
- Ébresztőóra
-
Az Ébresztőóra segítségével ébresztést állíthat be. Megadhatja az ébresztés időpontját, az ébresztés hosszát és hogy szeretné-e, hogy ébresztéskor bekapcsolódjon a készülékben a telefon. A csörgőhangot a csengőhangkezelő egyéb programban lehet beállítani az ébresztéshez.
- Névjegyzék
-
A névjegyzék alkalmazás lehetőséget nyújt Önnek arra, hogy elkészíthesse a saját névjegyzékét, melyben rokonai, ismerősei, kollégái adatait, mint például név, cím, vezetékes- ill. mobiltelefonszám, emailcím tárolhatja és ezeket később bármikor előkeresheti.
A névjegyzék különösen hasznos segítséget nyújt a telefonáláshoz, SMS-küldéshez és E-mailezéshez. A névjegyzék, a telefon és az E-mail program szoros egységben működik: A névjegyzékbe felvett személyek telefonszámait tárcsázás, SMS-üzenet küldése esetén nem kell újra betáplálni, hisz a telefon programban a név néhány betűje alapján gyorsan rá lehet keresni az illetőre. Ugyanígy a bejövő hívások és SMS üzenetek esetén is a megfelelő nevet hallja, ha az adott telefonszám szerepel a névjegyzékben.
- Szövegszerkesztő
-
A Szövegszerkesztő segítségével feljegyzéseket készíthet, leveleket, vagy más szöveges dokumentumokat írhat. Lehetőség van már meglévő, korábban létrehozott, vagy mástól kapott szövegek megnyitására, szerkesztésére is.
- A program képes újra megnyitni a legutóbb használt (pl. olvasott) szövegdokumentumot, és az elmentett könyvjelző segítségével magától visszatalál arra a pontra, ahol utoljára a szövegben járt.
- Bármely megnyitott szövegfájl magából a szövegszerkesztő programból elküldhető SMS vagy E-mail üzenetként. Ezt a lehetőséget kihasználva az utolsó olyan SMS-t ill. E-mailt, amit valami miatt nem sikerült a MOST rendszernek elküldenie a szövegszerkesztő dokumentum mappájában megtalálja elküldetlen.SMS ill. elküldetlen.levél fájlnéven, és ezt a fájlt megnyitva újra megkísérelheti a küldést.
- A szövegszerkesztő lehetőséget nyújt a megnyitott szövegben való keresésre és gyors mozgásra is, valamint fájlok és mappák kezelésére.
- Diktafon
-
A diktafon alkalmazás segítségével a memóriakártyán lévő MP3, wav és minden más, az Android által támogatott formátumú zenéket, hangoskönyveket és más hangfelvételeket tudja meghallgatni, valamint saját előkészített vagy pillanatfelvételeket készíthet a készülékbe épített vagy hozzá csatlakoztatott mikrofon segítségével. A programba lépve a "Lejátszó", ill. "Felvevő" funkciók közül lehet választani.
- A lejátszót választva az albumok listájában találja magát, egy albumon jobbnyilat nyomva az adott mappában található számok (mp3- WAV- vagy más formátumú fájlok) listáját kapja. Ezek bármelyikén jobbnyilat nyomva elindul a lejátszás.
- A diktafon program rendelkezik könyvjelzővel, mely automatikusan beállítódik, megjegyzi, melyik fájlt hallgatta utoljára, és ebben hol tartott. Legközelebb a diktafon program lejátszójába lépve azonnal folytatódik ennek a fájlnak a lejátszása.
- Lejátszás közben a lefele nyíllal tud előre „tekerni” a hangfelvételben, a felfelé nyíllal hátra, a jobbra nyíl megnyomásával leállíthatja majd újabb megnyomásával folytathatja a lejátszást.
- Lejátszás, ill. pillanatálj közben a lenyíllal tehát a felvétel vége felé, a felnyíllal a felvétel eleje felé haladhat. A lépéstávváltó gomb segítségével beállíthatja, hogy mekkora időközöket ugorjon a felvételben. Az alapbeállítás tíz másodperc, ezt átállíthatja egy percre, ill. tíz percre, így a hosszabb felvételekben is gyorsan lehet mozogni.
- A fel-lenyíllal pillanatálj módban is ugrálhat a hangfelvételben. Ekkor a beszédszintetizátor bemondja, hogy időben éppen hol tart.
- A felvevő lehetőséget nyújt névvel ellátható hangfelvételek készítésére.
- Az így elnevezett hangfelvétel bármikor ideiglenesen is megállítható (a pillanatállj funkcióval), majd folytatható.
- A felvétel akkor készül el, ha a leállítás menüpontot választja.
- A felvevő bőséges beállítási lehetőségeket kínál, valamint lekérdezheti a szabad felvételi időt, törölhet a hangfájlok közül és át is nevezhet hangfelvételeket.
- Számológép
-
A számológép alkalmazás segítségével egyszerűbb alapműveleteket végezhet el (összeadás, kivonás, szorzás, osztás) egész számokon ill. tizedes törteken.
- A számjegyek bevitele egy menüből történik, az egymás után kiválasztott számjegyek összeíródnak egy számmá, így pl. a 125 számot úgy adhatja meg, hogy a számjegyek menüben először az 1-en, majd a 2-ön, végül az 5-ön nyom jobbnyilat. Eközben azt hallja, hogy: 1, 12, 125, ahogy a számjegyek hozzáillesztődnek a számhoz.
- Ha tizedes törtet szeretne bevinni, akkor ugyanebben a menüben válassza a "tizedes vessző" menüpontot, majd válassza ki a tizedes jegyeket. Pl. a 12,5 szám beviteléhez válassza az 1-et és a 2-t, majd a tizedesvesszőt és végül az 5-öt. Az ötös bevitele után ezt hallja: 12 egész 5.
- Ha negatív számot akar megadni, akkor a számjegyek kiválasztása előtt, után vagy közben ugyanebből a menüből válassza az "előjelváltás" menüpontot, aminek hatására a pozitív szám negatívvá, a negatív pozitívvá válik.
- A kívánt szám bevitele után nyomja meg a balnyilat, és a számológép program menüjében válassza a műveletek menüt. Itt bármelyik műveleten jobbnyilat nyomhat. Ha például az összeadást választja, akkor mondjuk azt hallja: 125+.
- Ezután menjen vissza a számjegyek menüjébe, és adjon meg egy újabb számot, amit hozzá kíván adni a korábbihoz. Ha ez megvan, menjen vissza a műveletek menübe és válassza az "eredmény" menüpontot, minek hatására a program bemondja a kiszámolt eredményt.
- Az utolsó számot vagy a teljes adatot törölheti, ill. a memória műveletek menüben különféle memóriaműveleteket végezhet, amivel pl. a zárójelezést pótolhatja.
- A számológép ennél sokkal egyszerűbben is használható, mivel alapesetben be van kapcsolva az ernyőbillentyűzete, ami lehetővé teszi, hogy amíg Ön a számológép programban tartózkodik, addig a braille maszk lukai úgy viselkedjenek, mint egy számológép számbillentyűzete. Így a bal felső sarokban lévő kerek lyuk az egyes számjegy, mellette jobbra található a kettes, még jobbra a hármas. A következő sorban balról jobbra a 4, 5, 6 található, az alatta lévő sorban a 7, 8,9, és a lőrések sorában balszélen a tizedesvessző, középen a nulla, és a jobbszélen az előjelváltó.
- Így a számológép használatához elég egyenesen a műveletek menübe lépni, a számokat beütögetheti a maszkon, a nyilakkal pedig kiválaszthatja a kívánt műveleteket.
- A műveletek menü vége felé talál egy számbemondás menüpontot is, mellyel megismételtetheti az utolsó érték, pl. a kiszámított eredmény bemondatását.
- Telefon
-
A telefon alkalmazásban lehetősége van tetszőleges telefonszám tárcsázására és felhívására, a névjegyzékből kikeresett névhez tartozó szám felhívására, az adott számra való SMS üzenet küldésére. A még olvasatlan, ill. már olvasott és az elküldött SMS üzenetek külön listákban hozzáférhetők és olvashatók, csakúgy, mint a kimenő és bejövő telefonhívások. Ezek bármelyikére indíthat telefonhívást, küldhet SMS üzenetet, felveheti a számot a névjegyzékbe, ill. törölheti a hívást vagy SMS üzenetet a listából. Az SMS-ek itt elolvashatók, tovább küldhetők, vagy választ is küldhet a feladójuknak.
- A telefon program beállítások menüjében végezheti el a telefon ki vagy bekapcsolását, az SMS-üzenetekben használt kódolás beállítását. Ezen kívül számos egyéb beállítási lehetőség található még itt.
- A "Hívásinformációk" menüben találja a kimenő és bejövő hívások listáját.
- A készülék bekapcsolásakor elhangzó tájékoztatóüzenet közli, hogy Önnek hány nem fogadott hívása és olvasatlan SMS üzenete van, melyeket itt, a telefon programban kezelhet.
- Azok a beírómezők, melyekben telefonszámot ad meg nem csak braille-írással, hanem telefonbillentyűzet szerű bevitellel is használhatók. A mezőbe lépéskor kínál választási lehetőséget a MOST program. A telefonbillentyűzet szerű kiosztás hasonlít ahhoz, amit a számológép programnál leírtunk. A bal felső kerek lyuk az egyes szám, tőle jobbra található a kettes, majd a hármas, az alatta lévő sorban a négyes, ötös és hatos, még egy sorral lejjebb a hetes, nyolcas és kilences. A lőrések sorában pedig bal szélen a csillag, középen a nulla, jobb szélen a kettőskereszt. A pluszjelet ilyenkor a lépésmódváltóval viheti be, ez a simítóvájú középső részének megérintésével nyomható meg. Telefonszám beviteli módban a felnyíl egy karaktert visszatöröl, a lenyíl pedig szóközt visz be, ami a szám tagolására használható. A MOST program a tagolt telefonszámokat is tudja tárcsázni, tehát pl. vesszőkkel, kötőjelekkel, szóközökkel elválasztva csoportosíthatja a telefonszám számjegyeit.
- E-mail
-
Az E-mail programban a levelezésre használt postafiókja tartalmát érheti el, valamint email üzeneteket írhat és küldhet tetszőleges emailcímekre.
- A program "Mappák" menüpontja segítségével nyithatja meg internetes levelesládáját, a hálózathoz kapcsolódást követően a postafiókja mappáinak listájába jut, ahol pl. jobbnyilat nyomhat a "beérkezett üzenetek" (INBOX) mappán. Némi várakozás után a beérkezett levelei listájába jut. Már itt a listában megtudja, ki a feladó, mi a levél tárgya, az érkezési dátum és mekkora a levél mérete. A listában legfelül van a legrégebbi, legalul pedig a legújabb üzenet. Mivel a MOST menüi mind átfordulósak, ezért a lissta elejéről egyetlen fölnyíllal a lista végére ugorhat.
- Bármelyik üzenet listaelemén jobbnyilat nyomva egy kisebb menübe jut, ahol a levél letöltése, törlése, ill. a feladó névjegyzékbe való felvétele közül választhat. A névjegyzékbe vétel nem igényel további hálózati kommunikációt. Ha a letöltést választja, némi várakozási idő után újabb menübe kerül, ahol a felolvasás, válasz küldése és a továbbítás közül választhat. A felolvasás ponton jobbnyilat nyomva egy szerkesztőmezőbe kerül, ahol a nyilak segítségével elolvashatja az üzenetet, de bele nem írhat.
- A válasz küldésénél egy menübe jut, melynek almenüjében megadhatja vagy kikeresheti a címzettet, a másolat címzettjét, ill. megadhat levéltárgyat és az "üzenet" menüpontban a beidézett eredeti levélszöveg elé, mögé vagy belsejébe bármit beírhat, módosíthat, majd az "üzenet küldése" menüponton jobbnyilat nyomva elküldheti a választ. Több címzettet is megadhat, vesszővel válassza el őket. Ha kereséssel kíván több címzettet megadni, ez még egyszerűbb: ahány keresés és kiválasztás, annyi címzett íródik a mezőbe megfelelően elválasztva.
- A továbbítás a válasz küldéséhez hasonlóan működik, viszont a címzett mező nincs automatikusan kitöltve, mindenképpen meg kell adnia egy címzettet vagy kézzel begépelve, vagy a keresési listából választva. A címzett és másolat címzettje mezőkre mindenütt igaz, hogy vesszővel elválasztva több emailcím is megadható. Ha egymás után több névre keres a névjegyzékből, a kiválasztott emailcímek egymás után fűződnek a címzett mezőben, így könnyen megoldható, hogy egy e-mailt több címzetthez juttasson el egyetlen művelettel.
- Az email program főmenüjében található "E-mail üzenet írása" menüpont alatt vadonat új elektronikus levelet írhat és küldhet bárkinek.
- A program "Beállítások" menüjében kell megadni a bejövő és kimenő levelező kiszolgáló (szerver) beállításait, melyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy a program funkcióit valóban használni lehessen.
Gyakorlás
Most pedig hajtsunk végre közösen néhány egyszerű feladatot, hogy könnyebben elsajátíthassa a program alkalmazásainak használatát!
Elsőként kérdezzük le a pontos időt!
- Győződjünk meg róla, hogy megfelelő kiindulási ponton állunk-e, tehát hogy éppen a főmenüben vagyunk-e. Ezt a legegyszerűbben úgy ellenőrizhetjük, hogy a power gombbal előbb ki, majd újra bekapcsoljuk a készüléket. Ekkor bemondódik a programállapot. Ha azt halljuk, hogy "Most a főmenü valamelyik menüpontján áll.", akkor tudhatjuk, hogy a MOST menürendszerének legfelső szintjén, máshogy fogalmazva a menüben legkívül tartózkodunk.
- Ha más menühelyet hallunk a bemondásban, akkor a balnyilat nyomkodjuk addig, amíg kattanó hangjelzést nem hallunk. Ekkor kiértünk a főmenübe.
- A fölnyíl vagy a lenyíl használatával keressük meg a "Programok." menüpontot. Ha azt a bemondást halljuk a nyíl megnyomására, hogy "Programok.", akkor jó helyen vagyunk.
- Itt nyomjuk meg a jobbnyilat. Ezzel belépünk a programok listájába. Ha azt halljuk, hogy "Óra", akkor jó helyen vagyunk. ha más program nevét mondja be a MOST, akkor a fölnyíl vagy a lenyíl segítségével keressük meg az Óra programot és ha megvan, nyomjuk meg a jobbnyilat. Ezzel belépünk az óra program saját menüjébe.
- Az idő bemondatásához itt a fel-lenyíl valamelyikének nyomkodásával keressük meg a "pontos idő" menüpontot és ezen nyomjunk jobbnyilat. Ekkor bemondódik a készüléken beállított pontos idő, pl. 14 óra 25 perc 35 másodperc.
Mindehhez semmi mást nem kellett tennünk, mint a négy nyilat megfelelően használnunk. Minden lépésről hangos visszajelzést kaptunk.
Ha véletlenül eltévednénk a menüben, a balnyíl többszöri megnyomásával előbb-utóbb valamilyen ismert menühelyre jutunk vissza, ahonnan újra elindulhatunk a menürendszer mélyebb szintjei felé.
Két fontos tudnivaló:
- A MObil SegítőTárs menülistái úgynevezett átfordulós menük, tehát ha egy menü legalsó elemén lenyilat nyomunk, visszakerülünk a lista tetejére, ill. ha a lista tetején felnyilat nyomunk, a lista alján találjuk magunkat. Erről rövid csipogó hangjelzés tájékoztat minket. Az átforduló menüknek hosszabb listákban vehetjük hasznát, pl. amikor több tucat vagy annál is több fájl vagy névjegyzékbejegyzés közül válogathatunk.
- A másik fontos tudnivaló az, hogy a MOST program megjegyzi, hogy az egyes menükben milyen utat jártunk be, azaz, hogy az egyes menüszinteken melyik menüponton nyomtunk utoljára jobbnyilat. Így például ha a fenti időlekérdezés után balnyilakkal visszamegyünk a főmenübe, majd megnyomjuk a jobbnyilat, a programok menüben ismét az óra menüpontra kerülünk, és ha ezen újabb jobbnyilat nyomunk, megint a pontos idő menüpontra jutunk, mert a MOST emlékszik erre a bejárt útra. Így tehát sorozatos jobbnyilakkal hamar visszajuthatunk oda, ahol a legutóbb jártunk. Ez más alkalmazásokban még hasznosabbnak bizonyulhat.
Megjegyzés: Vannak olyan menük, melyek szándékosan nem jegyzik meg az utoljára kiválasztott elemüket, ilyen például a telefon programban az SMS- és híváslistákban az egyes hívások vagy SMS-üzenetek műveleti menüje, mely szándékosan elfelejti az utoljára használt műveletet, ha kilépünk magából a listából. Ez azért van így, nehogy óvatlanul az ismert útvonal újrabejárásával akaratlanul felhívjunk valakit vagy töröljünk egy üzenetet.
A névjegyzék találati listájának, a szövegszerkesztő mappatallózó fájllistájának, ill. a diktafon program album és hangfájllistáinak pedig mindig ugyanarra az adott pontjára (általában az első elemére) kerülünk, mivel ezeknek a listáknak alkalmanként változhat a tartalma.
Következő feladatként vegyünk fel egy új tagot a névjegyzékbe!
- Ehhez balnyíllal ki kell lépnünk az óra programból. Ekkor azt halljuk: "Óra.".
- Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy hol állunk a menürendszerben, kapcsoljuk ki, majd be a gépet. Ekkor azt halljuk: "Most a főmenü programok Óra menüpontján áll." Tehát egészen jó helyen vagyunk, hisz a névjegyzék is a beépített programok közé tartozik, így ebben a menüben a fel-lenyíl segítségével könnyen megtalálhatjuk. Tipp: az óra programtól kiindulva elég a lenyilat kétszer megnyomni, és már oda is érünk. Ha a power gomb kétszeri rövid megnyomásával tudakoltuk meg a helyzetünket a menüben, akkor a simítóvájúban balról jobbra húzással fel is kell oldanunk az ernyőzárat a nyilak további használata előtt.
- A "Névjegyzék" menüponton nyomjunk jobbnyilat!
- Amikor a névjegyzéket A MOST program telepítése után először indítjuk, elképzelhető, hogy még egyáltalán nincs névjegyzék adatbázisunk. Erről a program hangos üzenettel tájékoztat minket, egyúttal létre is hoz egy még üres adatbázist. Ha már volt ilyen adatbázisfájlunk, akkor a reszet utáni első programindítás közben annak betöltéséről tájékoztat minket hangos üzenettel.
- A programba való belépés után egy háromelemű menübe kerülünk. Az első menüpont az "Új bejegyzés". Ezen nyomjunk jobbnyilat!
- Ennek hatására egy olyan menübe kerülünk, ahol egy személy vagy intézmény stb. különböző elérhetőségi adatait táplálhatjuk be. A legtöbb menüponton jobbnyilat nyomva egy szerkesztőmezőbe kerülünk, erről egy kattanó hang tájékoztat minket. A szerkesztőmezőkben braille írással írhatunk karaktereket, jelen esetben nevet, telefonszámot, postacímet, emailcímet. Az olyan mezőkbe lépéskor, melyekbe számot kell írnunk, braille-bevitel helyett a nyilakkal telefonszám-billentyűzetszerű bevitelt is választhatunk. A mezőbe lépést és annak elhagyását ilyenkor kattanás helyett jelképes tárcsahang jelzi.
- Amikor egy szerkesztőmezőbe belépünk, annak aktuális tartalma el is hangzik. Mivel most éppen új bejegyzést készülünk felvenni, ennek mezői először még üresek.
- A listában fel-lenyíllal keressük meg a "Név" mezőt majd nyomjunk rajta jobbnyilat. A kattanó hang után szerkesztő módba (szövegbevivő módba) kapcsol a program, ekkor a nyilak nem a menürendszerben való közlekedést teszik lehetővé, hanem a szerkesztőmező karakterein, szavain, stb. mozoghatunk a segítségükkel.
- A Braille írás segítségével az érintőképernyőn írjuk be a kívánt személy nevét. Amikor ezzel végeztünk, a nyilak segítségével ellenőrizhetjük, hogy helyesen írtuk-e a nevet. Ezután a szerkesztőből kilépő gomb megnyomásával lépjünk ki a szerkesztőmezőből. Ez a készülék előlapján a bal alsó sarokban lévő nyomógommb vagy érintőgomb.
- A többi beírómezőnél hasonlóan kell eljárni, ám a telefonszám mezőknél választhatjuk az egyszerű számbeviteli módot is. Amikor pl. a vezetékes telefonszám menüponton jobbnyilat nyomunk, egy almenübe kerülünk, ahol a braille bevitel és telefonbillentyűzet közül választhatunk. Föl-lenyíllal döntsük el, melyik beviteli mód a szimpatikus nekünk, a jobbnyíllal pedig lépjünk be magába a szerkesztőmezőbe.
- A telefonszámot tetszésünk szerint tagolhatjuk szóközökkel, vesszőkkel, kötőjelekkel. Ha telefonszám beviteli módot választottunk, akkor elválasztó szóközt a lenyíl megnyomásával szúrhatunk be, a hibásan beütött számjegyet pedig a felnyíl megnyomásával törölhetjük vissza.
- A bal-jobb nyilak segítségével ellenőrizhetjük a bevitt számot. Ne felejtkezzünk el az előhívó és a körzetszám megadásáról!
- Az escape gombbal lépjünk ki a mezőből, a lenyíllal menjünk a következő menüpontra (esetünkben a mobiltelefonszámra), jobbnyíllal aktiváljuk, fel-lenyíllal válasszunk beírási módot, jobbnyíllal lépjünk a mezőbe, stb.
- Az egészen pontos telefonszám elején 00 és országhívó kód, vagy pluszjel és országhívókód is áll. A pluszjelet a telefonszámbeviteli módban a lépésmódváltó megnyomásával vihetjük be. Ezt a lépésmódváltót nyílközépnek is szoktuk hívni, mert a korábbi készülékeken a nyílblokk közepén lévő gomb szolgált lépésmódváltásra. Braille beviteli módban a pluszjelet előbb egy hatospont, majd a kettes-hármas-ötös pontszám bevitelével tudjuk beírni.
- Az emailcímben a kukac jelet az 1-3-5-6 pontszámmal vihetjük be, a kötőjel a 3-6, az aláhúzás az ötöspont, 4-5-6.
Az ilyen és ehhez hasonló jelek braille pontszámát felsoroljuk a Braille Bevitellel foglalkozó fejezet mellékletében.
- A kívánt mezők kitöltése után a fel-lenyíllal keressük meg a "Bejegyzés mentése" menüpontot és nyomjunk rajta jobbnyilat. A program hangos üzenettel közli, hogy "A bejegyzés eltárolva".
- Ezzel egyidőben a program a mezőket üríti, tehát ha szükséges, rögtön újabb személy adatait adhatjuk meg és vihetjük be a névjegyzékbe. Ha meggondoltuk magunkat, a menüben bármikor balnyilat nyomhatunk, ezzel az adatok felvételét félbe szakítjuk. Ilyenkor a mezők tartalma nem kerül eltárolásra.
Ha az eddigiek probléma nélkül mentek, akkor a program többi részének használata sem fog gondot jelenteni, mert a MOST rendszerben minden alkalmazás ugyanezen elvek szerint működik.
Az egyes alkalmazásokról (telefon, szövegszerkesztő, névjegyzék, stb.) és egyéb programokról további részletes leírást találunk ebben a kézikönyvben, ill. a leírásokat tartalmazó csomagban (mappában).
Negyedik fejezet: A Mobil segítőtárs beállítási lehetőségei
A mobil segítőtárs beállítások pontja alatt megtalálja a készülék beállítási funkcióit. Ezek a következők:
- Braille billentyűzet beállításai,
- Hangerőbeállítások,
- háttérvilágítás,
- akkumulátoradatok,
- automatikus kikapcsolás beállításai,
- infógomb beállításai,
- Beszédszintetizátorbeállítások,
- Választható beszédhangok,
- Kilépés.
Ezekről részletesebben:
- Braille billentyűzet beállításai
-
A Braille billentyűzet beállításai pont alatt beállíthatja, hogy a Braille billentyűzet gombjai az alap beállításhoz képest tükrözve legyenek-e. Beállíthatja azt is, hogy a jóváhagyó gomboszlop a képernyőn hol legyen (bal szélen, jobb szélen vagy középen). Ezen kívül számos további beállítási lehetőség található itt.
- Hangerőbeállítások
-
A hangerőbeállítások menüben a különböző hangkimenetek hangerőit lehet beállítani.
- Az első almenü a főhangerő, mely a beszéd, zene és kísérőhangok hangerejére vonatkozik.
- A lejátszási hangerő a diktafon lejátszójának hangerőviszonyát szabja meg a főhangerőhöz képest. Ha ez maximumra van véve, akkor a diktafonlejátszás ugyanolyan hangos, mint a főhangerő. Ha a maximumnál kevesebbre van állítva, akkor a lejátszó halkabban fog szólni a főhangerőnél.
- Be lehet állítani a telefoncsengés, a hívóbemondás és az ébresztési csörgés hangerejét is.
- Egyes régebbi Android rendszereken az értesítés hangerejét is külön be lehet állítani, újabban viszont ez együtt állítódik a telefoncsengés hangerejével.
- A hívóbemondás hanngereje együtt mozog a csengőhangerővel, de a hívóbemondás hangerőbeállításával Ön szabhatja meg a köztük lévő hangerőviszonyt. Ha a hívóbemondást halkabbra, vagy nem sokkal hangosabbra állítja a csengésnél, akkor bejövő hívásnál a hívó bemondásának idejére a MOST lejjebb halkítja a telefoncsengést. Ezt csak akkor teszi, ha a telefon program beállításaiban ez engedélyezve van.
- akkumulátoradatok
-
Az akkumulátoradatok menüben a készülék aktuális tápállapotáról, az akku töltöttségéről és állapotáról kapunk információkat, mint pl. a feszültség, hőmérséklet, stb.
- Automatikus kikapcsolás beállításai
-
Az Automatikus kikapcsolás beállításai pont alatt megadhatja, hogy a készülék mennyi idő után kapcsoljon ki magától, ha ezalatt egyik gombot vagy braille lukat se nyomja meg rajta. Ez hasznos lehet a készülék áramfogyasztásának csökkentése szempontjából. Egy menüből választhat negyedórás, félórás, egyórás vagy kétórás türelmi időt, ill. a saját érték mezőbe lépve beírhat tetszőleges percértéket, pl. 1 vagy 5 percet is. Ebben a menüben szabhatja meg, hogy az ún. folyamatos funkciók, mint pl. a hanglejátszás, hangfelvétel, folyamatos felolvasás, stopper, vagy időzítőhasználat, stb. közben felfüggesztődjön-e az automatikus kikapcsolás.
- Beszédszintetizátor beállítások
-
A Beszédszintetizátor beállítások menüpont alatt lehetősége van beállítani a beszédszintetizátor beszédtempóját, hangmagasságát, hangerejét, valamint hogy legyen-e automatikus szófelolvasás (szóechó) beírás közben, illetve felvett emberi hang vagy a beszédszintetizátor mondja-e ki a beírt betűket.
- Az általunk ismert és letesztelt beszédszintetizátorokhoz finomhangolt beállításokat kínál a MOST program. A beszédsebességek pl. a Brailab, eSpeak és Svox Mariska hangoknál kb. ugyanazok, tehát a hetes tempó ezeknél a beszédszintetizátoroknál megközelítően ugyanazt a beszédsebességet jelenti.
- Az egyes beszédmotorok saját képességeihez igazodik a beállítások menüje. A Brailab beszédszintetizátornak pl. csak három hangmagassága támogatott, mély, normál és magas. Az eSpeak, Svox és Pico TTS-eknél további fokozatok állnak rendelkezésre: mély, nagyon mély, legmélyebb, magas, nagyon magas, legmagasabb.
- Az eSpeak esetén a beszédtempók akkor lesznek a Brailabbal és többi hanggal összehangolt mértékűek, ha négyes Android esetén a beszédkimenet menüben az eSpeak saját beállításai közt az egyszeres gyorsítást állítja be. Ettől függetlenül létezik a beszédkimenet menüben egy általános beszédgyorsasági beállítás is, ez azonban a MOST-ot nem érinti. Korábbi Androidokon az eSpeak saját beállításai nem érhetők el, de eleve az egyszeres beszédgyorsítás az alapértelmezett érték.
- Megfigyeltük, hogy az eSpeak a nagyon rövid időtartamú bemondásokat elnyeli, esetleg későbbi bemondásokhoz tapasztva mondja csak ki, és hosszabb távon az ilyen ki nem mondott szövegek miatt instabillá válik. A MOST-ban megoldottuk, hogy az eSpeak a nagyon rövid bemondásokat lassítva kapja meg, így azok minden körülmények közt elhangzanak.
- Választható beszédhangok
-
A választható beszédhangok menüben a telefonra telepített beszédszintetizátorok, ill. a MOST sajátt Brailab beszédhangja közül lehet választani. Amelyik beszédhangot kiválasztjuk, azon a hangon fog ettől kezdve a MOST beszélni. Ez eltérhet az Androidban beállított beszédhangtól. A kiválasztott beszédhangra vonatkoznak a beszédszintetizátor beállításai, ezek el is tárolódnak, és amikor új hangra váltunk, annak saját beszédbeállításai lépnek érvénybe. Így tehát megtehetjük, hogy pl. a Mariska hangot magasra és gyorsra, az eSpeak hangot mélyre és lassúra állítjuk. Ezt elég egyszer elvégeznünk, mert a beszédhangok közti legközelebbi váltáskor a beállított hangmagassággal és beszédsebességgel fog megszólalni a kiválasztott új hang.
Gyakorlófeladat
Nézzünk ismét egy feladatot! Állítsa be, hogy a készülék automatikusan kapcsoljon ki ha 15 percig nem nyomja meg egyik gombját sem!
- Keresse meg és válassza ki a főmenüben a "Beállítások” menüpontot.
- Az itt kapott listából válassza ki (fel-le nyíllal) az „Automatikus kikapcsolás beállításai” pontot.
- A jobbnyíl hatására egy újabb listába (almenübe) kerül, ahol az első menüpont a "kikapcsolási idő".
- Ezen jobbnyilat nyomva egy következő listába jut, amelyből ki kell választania a „Tizenöt perc után” pontot.
- Ha ezt megtalálta, jobbnyíllal állítsa be! A program nyugtázásul bemondja, hogy "beállítva 15 perc".
- Ha ezután negyed óráig nem nyúl a készülékhez, akkor az magától ki fog kapcsolni, tehát csak kézzel történő visszakapcsolás után lehet újra használni.
A most program többi beállítását is hasonlóképpen módosíthatja. A beállításokat a program tárolja, tehát reszet után is érvényben maradnak, nem kell őket újra beállítani.
Ezzel az általános ismertető végére értünk. Használja sikerrel a készüléket! Reméljük sok segítséget nyújt majd Önnek.
Ötödik Fejezet: Részletes útmutató a legfontosabb műveletek elvégzéséhez
Óra
Pontos idő lekérdezése
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Óra alkalmazásába, majd válassza ki a Pontos idő menüpontot.
- Ekkor a készülék be fogja mondani a pontos időt (óra, perc, másodperc alakban).
- A készülék oldalán lévő infogomb megnyomásával is bemondathatja a pontos időt, ha az infogomb úgy van beállítva, hogy ezt az információt közölje.
Mai dátum lekérdezése
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Óra alkalmazásába, majd válassza ki a Mai dátum menüpontot.
- Ekkor a készülék be fogja mondani a mai dátumot (év, hónap, nap formában), és azt is közli, hogy ez hányadik hét az évben.
- A készülék oldalán lévő infogomb megnyomásával is bemondatható a mai dátum, ha a program úgy van beállítva.
Időzóna lekérdezése
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Óra alkalmazásába, majd válassza ki az Időzóna pontját.
- Ekkor hallani fogja a beállított időzónát.
Rendszeres időbemondás beállítása
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Óra alkalmazásába, majd válassza ki a Rendszeres időbemondás beállítása pontját.
- Ezután válasszon (fel-le nyíllal) a felsorolt, beállítható idők közül és állítsa be a kiválasztott értéket a jobbnyíllal.
- Ekkor a készülék be fogja mondani, hogy Rendszeres időbemondás beállítása.
- A listában szereplő lehetőségektől eltérő érték is megadható a saját beállítás menüpontban, ekkor egy szerkesztőmezőbe írhatja be, hogy hány percenként szeretne időbemondást hallani.
Ébresztőóra
Ébresztés bekapcsolása
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Ébresztőóra alkalmazásába, majd válassza ki a Ki/bekapcsolás beállítása pontját. - Ezután egy listába kerül, amelyből ki kell választania az Ébreszt pontot. Ekkor a program be fogja mondani, hogy Ébresztés beállítva és a beállított időpontot.
Ébresztési időpont beállítása
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Ébresztőóra alkalmazásába, majd válassza ki az Ébresztési időpont beállítása pontját.
- Az almenüből egymás után ki kell választania az Óra és a Perc pontokat.
- Az Óra pont kiválasztása után kapott listából válassza ki a kívánt órát, majd a Perc pont kiválasztása után kapott listából a kívánt percet, amikor az ébresztést szeretné.
- A készülék az óra kiválasztása után be fogja mondani, hogy "Beállítva. Óra", a perc kiválasztása után pedig, hogy "Beállítva. Perc".
- Ekkor balnyilat nyomva egy szinttel feljebb, az "Ébresztési időpont beállítása" menüpont listájába jut vissza.
Csengetési időtartam beállítása
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Ébresztőóra alkalmazásába, majd válassza ki a Csengetési időtartam beállítása pontját.
- Ezután egy listát kap, amelyből ki kell választania azt az időtartamot, ameddig szeretné, hogy ébresztéskor szóljon a csengő.
- A készülék a csengetési időtartam kiválasztása után be fogja mondani, hogy "Beállítva. Csengetési időtartam beállítása".
Névjegyzék
Új tag felvétele a névjegyzékbe
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Névjegyzék alkalmazásába. Itt válassza az "új bejegyzés" menüpontot.
- Egy adatfelvevő listába jut, ahol az egyes menüpontokat kiválasztva a szerkesztőmezőben a braille írás segítségével megadhatja a személy nevét, vezetékes telefonszámát, mobiltelefonszámát, postacímét és elektronikus levélcímét.
- Minden ilyen adat bevitele után az ESCAPE (szerkesztőből kilépő gomb) megnyomásával léphet vissza a menübe. Ez a gomb a készülék előlapjának bal alsó sarkában található. Xperia Mini Pro készüléken a maszk bal alsó sarkában lévő érintőöbölben, az Xperia Pro készüléken pedig a maszk alatt a bal alsó nyomógomb. Nexus 4-en ugyancsak a maszk bal alsó sarkában található lőrésszerű nyíláson át érinthető meg a kilépő gomb.
- A név mező kitöltése kötelező. A névjegyzékben a beírás mindig teljesírásban történik.
- A telefonszám mezőkbe lépés előtt választhatja a braille bevitel helyett a telefonszám billentyűzetet is. Ha így lép be a szerkesztőmezőbe, akkor a maszk egyes lyukai telefongombokként működnek, így egy-egy érintéssel bevihetők a számjegyek. A fölnyíl ilyenkor visszatörli az utolsó számjegyet, a lenyíl pedig elválasztó szóközt visz be.
- A kívánt adatok megadása után nyomjon jobbnyilat a "Bejegyzés mentése" menüponton.
Névjegyzékben lévő tag keresése (név, telefonszám, cím vagy elektronikus levélcím szerint)
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Névjegyzék alkalmazásába. A kapott listából válassza ki a Keresés pontot.
- Ekkor újabb menübe jut, amelyből ki kell választania, hogy mi szerint szeretne keresni.
- A kívánt menüponton nyomjon jobbnyilat. Egy csippanás jelzi, hogy szövegbevivő állapotba került a készülék.
- Írja be azt az ismert adatot (a keresett tag nevét, telefonszámát, címét vagy elektronikus levélcímét), ami szerint keresni szeretne. Elég az első néhány betűt vagy számjegyet beírni.
- A telefonszám szerinti keresésnél ugyancsak választható a telefonbillentyűzet szerű számbevitel is.
- Ha befejezte a beírást, nyomja meg az ESCAPE (szerkesztőből kilépő) gombot. Ezután, ha például név szerint keres, akkor a program be fogja mondani, hogy Név szerinti keresés. Végül pedig vagy bemondja, hogy hány találat van, vagy pedig azt, hogy Nincs találat.
- Amennyiben a keresés sikeres volt, a találatok listájába kerül, ahol a megtalált bejegyzések közt a fel-lenyíllal válogathat és egy bejegyzést a jobbnyíllal választhat ki.
Névjegyzékben lévő tag adatainak (nevének, vezetékes telefonjának, mobil telefonjának, postacímének vagy elektronikus levélcímének) módosítása
- Ha a keresett tagot a névjegyzékből kikereste (az előző szakaszban leírtak alapján), akkor nyomja meg a jobbra nyilat.
- Az ezután kapott listából keresse ki a Módosítás pontot. Válassza ki.
- Ekkor újabb listát kap, amelyből ki kell választania azokat a pontokat egymás után, amely adatokat módosítani szeretné.
- Egy adat módosítása után nyomja meg az ESCAPE (szerkesztőből kilépő) gombot, így visszajut az adatok listájába és újabb adatot módosíthat.
- Ha befejezte az adatok módosítását, akkor válassza ki a Módosítások mentése pontot a listából. Ekkor a "Módosítások elmentve." üzenettel nyugtázza a program a javított bejegyzés eltárolását.
Szövegszerkesztő
Szövegszerkesztőben új dokumentum létrehozása és mentése
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Szövegszerkesztő alkalmazásába, majd válassza ki az Új dokumentum pontját.
- Ezután hallani fog egy hangjelzést, ami azt jelzi, hogy szövegbeíró állapotba került, így elkezdheti szerkeszteni a dokumentum szövegét.
- Ha végzett a szerkesztéssel nyomja meg az ESCAPE gombot a készülék előlapjának bal alsó sarkában. Ekkor egy menübe kerül, ahol ki kell választania a Mentés másként pontot.
- Az ezután kapott listából válassza ki a Fájlnév megadása pontot.
- Ezután hallani fog egy hangjelzést, majd írja be azt a nevet, amely néven el szeretné menteni a dokumentumot.
- Ezután nyomja meg a szerkesztőből kilépő gombot. A program be fogja mondani, hogy "A fájl elmentve”.
- A listában szereplő pontok segítségével más könyvtárba is elmentheti a dokumentumot.
Szövegszerkesztőben dokumentum elküldése E-mail üzenetként
- Hozzon létre új dokumentumot, vagy nyisson meg egy meglévőt, majd a szövegből lépjen ki az ESCAPE gombbal.
- Ekkor a dokumentum menüjébe jut a "Beírás" menüpontra. Le-felnyilakkal keresse meg a "Levélküldés" menüpontot és ezen nyomjon jobbnyilat.
- Ezzel az email program "email üzenet írása" menüpontjából nyíló űrlapszerű almenübe jut, melyben megadhatja a levél címzettjét szerkesztőmezőben, ill. név alapján kikereshet emailcímet a névjegyzékből, ugyanezt megteheti a másolat címzettjével, beírhatja a levél tárgyát és az "üzenet küldése" menüponton jobbnyilat nyomva elküldheti a dokumentumot elektronikus levélként.
Szövegszerkesztőben fájl megnyitása
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Szövegszerkesztő alkalmazásába, majd válassza ki a Dokumentum megnyitása pontját.
- Az ezután kapott listából válassza ki a Fájl megnyitása pontot.
- Ezután újabb listába jut, amelyben megtalálja az aktuális könyvtárban (, amely egy dokumentumfájlokat tartalmazó mappa) lévő további könyvtárakat és fájlokat és még a Jelenlegi elérési út, a Szülőkönyvtárhoz ugrás pontokat.
- Ha tévedésből vagy hiába lépett be ebbe a könyvtárba, akkor a szülőkönyvtárhoz ugrás menüpont választásával léphet vissza egy könyvtárszinttel feljebbre (tehát nem a balnyíllal!).
- Ha a megnyitni kívánt fájl az innen nyíló alkönyvtárban van, akkor válassza ki a könyvtár nevét és jobbnyíllal lépjen bele.
- Ha megtalálta a megnyitni kívánt fájlt, akkor válassza ki, tehát nyomjon a nevén jobbnyilat. Ekkor a fájl azonnal szerkeszthető állapotba kerül, így elkezdheti használni.
Szövegszerkesztőben legutóbbi fájl megnyitása
Az utoljára olvasott vagy szerkesztett dokumentumról a MOST program a szövegszerkesztőből való kilépéskor könyvjelzőt készít. Így lehetősége van egy későbbi alkalommal ugyanennek a dokumentumnak a szerkesztését, olvasását folytatni ugyanonnan, ahol a legutóbb abbahagyta.
- Lépjen be a főmenü programok listájának szövegszerkesztő alkalmazásába.
- Itt válassza a dokumentum megnyitása pontot,
- majd a "legutóbbi fájl megnyitása" pontot.
- Ekkor a program megnyitja a legutoljára használt szövegfájlt annál a szövegpozíciónál, ahol a legutóbbi alkalommal járt.
Szövegszerkesztőben keresés
- A szerkesztésre megnyitott szövegből lépjen ki az ESCAPE gombbal, és a menüben a le-felnyíllal keresse meg a "keresés" menüpontot.
- Ezen jobbnyilat nyomva egy szerkesztőmezőbe kerül, ahová beírhatja azt a szöveget vagy akár néhány karaktert, amit a megnyitott dokumentumban meg szeretne találni.
- Ha korábban már történt keresés, a keresőmezőbe lépéskor a mező tartalma elhangzik, ez módosítható, törölhető vagy változatlanul hagyható, így akár ugyanazt a keresést folytathatja újabb előfordulásig.
- A keresés a keresőmezőből való kilépéssel indítható (ESCAPE gomb) és az aktuális kurzorpozíciótól kezdődik.
- A keresés a kis- és nagybetűk közti különbséget nem veszi figyelembe.
- Sikeres keresés esetén a "megvan." üzenet kíséretében belép a szövegdokumentumba és a kurzort a találat helyére viszi.
- Ha egészen a szöveg végéig nem talál illeszkedő részt a dokumentumban, akkor a "nincs találat" üzenettel figyelmeztet, nem lép vissza a szövegbe, tehát a menüben a "keresés" menüponton találja magát, valamint a dokumentumban a kurzor az eredeti helyén marad.
Gyors ugrás a szövegben
Egy megnyitott dokumentum saját menüjében a keresés menüpont után található az ugrás a szövegben almenü. Ennek menüpontjai segítségével azonnal a szöveg elejére vagy végére, egy beírható pozíciójú karakterére, vagy a korábbi kurzorpozícióra ugorhat.
Szövegszerkesztőben dokumentum törlése a főmenüből
A szövegszerkesztő több lehetőséget biztosít a dokumentumok és könyvtárak átnevezésére vagy törlésére.
- A szövegszerkesztő főmenüjében található Fájl törlése menüpont.
- Ennek kiválasztásával egy tallózómenübe jut a mappák és fájlok rendszerében arra a pontra, ahol legutóbb műveletet végzett valamely dokumentummal vagy mappával.
- Itt ha fájlt választ ki, akkor rákérdezés után törli azt.
- Ha mappát választ, abba belép és annak fájljai közül választhat egyet törlésre.
- A fölfelényíllal a szülőkönyvtárhoz ugrás és a jelen könyvtár törlése menüpontokra gyorsan eljuthat.
- A jelen könyvtár törlése menüpont kiválasztása után rákérdezést követően a teljes könyvtár, minden benne lévő fájllal és alkönyvtárral együtt törlődik. Az egyes törléseket halk csippanásokkal jelzi a program. Ha sok tartalom volt a könyvtárban, a törlés hosszabb ideig is eltarthat. A törlés végén a szülőkönyvtárba kerül.
Szövegszerkesztőben fájl átnevezése a főmenüből
- A szövegszerkesztő főmenüjében átnevezés nevű menüpont is található. Hasonlóan működik, mint a fájl törlése, de a fájl kiválasztása után rákérdezés helyett az új név beírását lehetővé tevő mezőbe jut.
- Ha ide nem ír be semmit és megnyomja a szerkesztőből kilépő gombot, akkor nemm történik változás, visszajut a menübe.
- Ha azonban beír egy új nevet és azután nyomja meg az escape gombot, akkor a fájl átneveződik.
- A mappatallózóban a fölnyíllal gyorsan eljuthat a szülőkönyvtárhoz ugrás és a jelen könyvtár átnevezése menüpontokra.
- Utóbbival magát a könyvtárat nevezheti át, amelynek tartalmát éppen tallózza.
Szövegszerkesztőben fájl törrlése és átnevezése a dokumentum saját menüjéből
Fájl törlési és átnevezési menüpontot a megnyitott dokumentum saját menüjében is talál a keresés, mentés, stb. menüpontok közt.
Diktafon
Diktafonnal hangfelvétel lejátszása
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Diktafon alkalmazásába. Itt válassza a "Lejátszó" menüpontot.
- Ekkor egy listába jut, amelyből kiválaszthatja a kívánt hangmappát.
- Ennek nevén jobbnyilat nyomva a hangmappában lévő hangfájlok listájába jut, ahol kiválaszthatja, hogy melyik hangfájlt szeretné lejátszani.
- Kiválasztás után a fájl lejátszása azonnal elindul.
- Lejátszás közben a lefelé nyíllal előre tekerhet a hangfelvételben, a fölfelé nyíllal pedig hátra.
- Ha egyszer megnyomja a jobbra nyilat, akkor a lejátszás megáll, ha ezután még egyszer megnyomja, akkor folytatódik.
- A fel-le nyíllal pillanat-állj állapotban is lehet mozogni a hangfelvételben, ilyenkor a pillanatnyi időpozíció bemondását hallja.
- A felvétel végére érve a balra-nyíllal léphet vissza a hangfájlok listájába.
- A lépésmódváltóval (nyílközép) átválthatja a lejátszó lépéstávját tíz másodpercről egy percre, ill. tíz percre. A föl-le nyilakkal ezután ekkora ugrásokkal haladhat a hanganyagban.
Diktafonnal hangfelvétel készítése
- Lépjen be a főmenü Programok listájának Diktafon alkalmazásába. Itt válassza a "Felvevő" menüpontot.
- Itt az "Új felvétel" menüponton jobbnyilat nyomva egy fájltallózóba kerül, ahol a "Fájlnév megadása" mezőbe beírhatja a hangfájl nevét, amelybe a felvétel készülni fog, vagy a listából kiválaszthat egy létező fájlt, melyet az új felvétellel felülírhat.
- Fájlnév megadásakor a kiterjesztést nem kell megadni, a program automatikusan kiegészíti a fájlnevet a szükséges .wav kiterjesztéssel.
- A szerkesztőből kilépő gomb megnyomására indul el a felvétel.
- Már létező fájl felülírása előtt a program rákérdez, hogy biztosan felül akarja-e írni, ekkor a "Mégse" menüpont választásával vagy a balnyíl megnyomásával "meggondolhatja magát" és következmény nélkül kiléphet ebből a funkcióból, míg a "Felülírás" menüponton jobbnyilat nyomva a felvétel egy magas csipogás kíséretében elindul.
- Még nem létező új fájlnév megadása után a mezőből kilépve a hangfelvétel a magas csipogás után azonnal elindul.
- Viszont ha a fájlnév megadása mezőt üresen hagyja és úgy lép ki belőle, akkor nem készül felvétel.
- A felvétel elindulása után a program gyorskezelő állapotba lép. Ezen a helyen jobbnyíllal ideiglenesen megállítható a felvétel, újabb jobbnyíllal folytatható.
Balnyíllal elhagyhatja ezt a menüpontot és a felvétel folytatása vagy szüneteltetése közben a MOST program bármely részére elmehet és bármilyen más funkciót használhat.
- A felvevőbe visszatérve a "Pillanatállj" menüponttal bármikor felfüggesztheti, ill. folytathatja az aktuális felvételt, a "Leállítás" menüponttal pedig végleg leállíthatja. Ekkor egy mélyebb duplacsipogás hallható, valamint a felvett hangfájl elkészül és lezárásra kerül.
- Ezután ezt is bármikor meghallgathatja a Diktafon program Lejátszójával a "Recorder" mappában, ahol a MOST program az összes saját készítésű felvételt tárolja.
Egygombos gyors hangfelvétel készítése
- A MOST programban szinte bárhol azonnal használható az ún. egygombos pillanatfelvétel funkció, melyet a készülék előlapjának jobb alsó sarkában lévő gomb hosszú nyomvatartásával lehet elindítani. Nexus 4-en a maszk jobb alsó sarka fölötti kis kerek lyuk használandó.
- Ha ezt a gombot egy másodpercen belül felengedi, akkor nem történik semmi.
- Ha egy másodpercnél tovább tartja nyomva, akkor a soron következő gyorsfelvételről hangzik el bemondás, pl.: "Felvétel 29 indul."
- Amennyiben e bemondás ideje alatt a gombot felengedi, akkor sem készül felvétel.
- Ha továbbra is nyomva tartja, akkor a bemondás elhangzása után fél másodperccel egy magas csipogás következik, mely a hangfelvétel kezdetét jelzi.
- Ettől kezdve a felvétel bármely gomb megnyomásáig, ill. az ernyő megérintéséig tart. Ekkor egy mélyebb duplacsipogás hangzik el, valamint a "Felvétel kész." bemondás.
- A MOST program a gyorsfelvételeket növekvő számozással, pl. 00.wav, 01.wav, 02.wav névvel a diktafon program lejátszójából elérhető Recorder mappába menti, mely a cserélhető memóriakártya "\most-audio\recorder" könyvtárának felel meg.
Az előkészített és gyorsfelvételek paramétereit, hangminőségét a diktafon program felvevő menüjében található beállítások menüpontjának kiválasztása után lehet beállítani.
További információk
A MOST alkalmazásainak és funkcióinak használatáról külön-külön részletes leírásokból tovább tájékozódhat.
A korábbi MOST felhasználók számára az androidos változatra való átálláshoz elolvasható és letölthető a kezdeti tudnivalók összefoglalója.
Itt megtekinthető vagy letölthető a MOST-ban használt braille jelek listája.
Itt megtekinthető vagy letölthető a MOST-ban használt morzejelek és rezgő jelzések listája.
Itt a MOST legfrissebb, 1.2 változatának újdonságairól lehet olvasni.
Kapcsolatfelvétel
Érdeklődni a következő elérhetőségeken lehet:
|
Dr. Arató András |
Márkus Norbert |
E-mail |
arato (pont) andras (kukac) wigner (pont) mta (pont) hu |
markus (pont) norbert (kukac) wigner (pont) mta (pont) hu |
Telefon |
06 1 392-2564 |
06 1 392-2566 |
WEB |
www.kfki.hu/~most |
Levélcím |
MTA Wigner FK Beszéd- és Rehabilitáció-Technológia, 1525 Budapest 114, P.F. 49 |
Telephely címe |
MTA Wigner FK, 1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33 |
Minden fejlesztőhöz eljut a levele, ha a most (kukac) wigner (pont) mta (pont) hu emailcímre küldi.
A többi MOST felhasználótól is segítségre számíthat, ha listatagként a most-listára küld üzenetet.