A plazmagömbtől az indukciós lámpáig
Mészáros Sándor
nyugalmazott főiskolai tanár, szakértő
Szerző évek óta foglalkozik az általa "plazmagömb"-nek nevezett látványos fényeffektust mutató és varázslatos eszköz kísérleti megvalósításával és működési elvének tanulmányozásával. Bemutatóján és előadásán láthatóak az általa megvalósított kísérleti plazmagömbök, amelyek mindegyike sajátosan egyéni újdonságokat és jelenségeket mutat be. Végül bizonyítja, hogy a legkorszerűbb indukciós lámpák szoros rokonságban vannak a plazmagömbbel, és ezen az útvonalon még számos meglepetést hozhat a plazmafizika.
A plazmagömb lényegében a legegyszerűbb gáztöltésű lámpa. A 15-30 cm átmérőjű üveggömb közepén egy kisebb üveggömb látható és a két gömb egységes üvegedényt képez, amelybe nem nyúlnak bele fémes elektródok. A gömb csupán 550 mbar nyomású nemesgázt tartalmaz, és a kisgömbbe vezetett 15-20 kV nagyságú valamint 10 kHz-nél nagyobb frekvenciájú váltakozó áram hatására sajátos formájú kisülési fonalakat gerjeszt. Az elvi felépítést az l. ábrán láthatjuk. A generátorból a nagyfeszültségű nagyfrekvencia a kisgömb belsejébe jut. A kisgömböt célszerűen fémforgáccsal, vagy más vezető anyaggal kell kitömni. Az így keletkező kondenzátorgömbbön jut át. a meghajtójel a gáztérbe, amelyet gerjeszt és ionizál, vezetővé tesz, majd a nagy üveggömb dielektrikuma annak a külső kondenzátornak, amely az áramkört a földelés felé zárja.
Az így üzembe helyezett plazmagömbben a 2. ábrán látható fonalas, imbolygó kisülés látható. A kisülés színe a töltőgáztól függően változik. Az Ar halványkékes, a levegő halvány lilás színben látható. A legszebb és legintenzívebb szín Ne gáztöltettel biztosítható. Abban az esetben, amikor a ballont kívülről kézzel megérintjük, a gömbben a kisülés - a jobb földelés miatt - az ujjunkhoz irányul, fénye intenzívebb lesz, és ebben az áram körben ilyenkor a mért áramérték a nyugalmi értéknek az 5-10-szeresére növekszik. A megnövekvő áramot ujjunk hőhatás formájában is érzékeli. A szerző ezt a kiviteli formáját a plazmagömbnek I. generációs megoldásnak tartja.
Saját kísérlete alapján a II. generációs ú.n. téremissziós plazmagömb is megszületett, amelyben a kisgömb helyére volfrámtűt épített be. Ebben az esetben a kisülések talppontja mindig a tű hegyén volt észlelhető. Hasonlóan viselkedett a kocka formájú belső fémelektród is, amikor a kisülések talppontja a csúcsokon ült.
1. ábra
A III. generációs plazmagömbnél a szerző a plazmagömbbe felülről fémláncon lógatta be a belső fémelektródot. Ebben az esetben újabb látványos jelenségeket észlelt. A lengésbe hozott belső elektródról a kisülési fonalak még változatosabb formát mutattak. A ballont kívülről és két oldalról megérintgetve - az előzően nyugalomban lévő fémgömb - lengésbe volt hozható, melynek az a magyarázata, hogy a kisülési fonalban mozgó töltött részecskék ütközve a fémgömbön azt kilendítik nyugalmi állapotából.
2. ábra
Az indukciós vagy más néven nagyfrekvenciás lámpák az utóbbi 10 évben jelentek meg. Felépítésük szerint a plazmagömbhöz hasonló egyszerűségükben nem tartalmaznak belső fémelektródokat. A zárt, körte alakú üvegburát argonnal és higannyal töltik, a fénycsövekhez hasonlóan. A bura tengelyében visszatüremlített csőben helyezik el az indukciós tekercset, amelyet 2,2 M Hz nagyfrekvenciás árammal táplálnak. A nagyfrekvenciás tér a gáztér belsejéből nagyon jó hatásfokkal ionizálja a gáztöltetet, amikor is a Hg ultraibolya vonalai a bura belső felületére felvitt fényport gerjesztik.
3. ábra
Először a Philips cég hozott piacra indukciós lámpát, külső generátoros kivitelben. A legkorszerűbb indukciós lámpát a General Electric gyártja hazánkban, amelynél a generátort sikerült a lámpafejbe integrálni, így ez, a lámpa a hagyományos izzólámpák foglalatába is behelyezhető (3. Ábra). Az indukciós lámpák előnye a nagyon hosszú 20-60 ezer órás élettartam és a kompaktfénycsövekkel azonos hatásfok.
A szerző a plazmagömb kísérleteket és vizsgálatokat saját laboratóriumában végzi.