50 éves a Szerves Vegyipari
Kutató Intézet
Pillanatképek az ünnepségrõl
A SZEVIKI 1999. december 8-án ünnepelte 50 éves fennállását. Az intézetet ebbõl az alkalomból köszöntötték a fontos ipari partnerek képviselõi: Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója, Faix Frigyes, az Egyesült Vegyimûvek Rt. elnök-vezérigazgatója és Tömpe János, az EGIS Gyógyszerárugyár Rt. fõosztályvezetõje.
"A SZEVIKI Rt. szaktudása és korrekt magatartása
meghatározó a Richter életében"– mondotta Bogsch
Erik. A két intézmény együttmûködése
négy fõ területre irányul: gyógyszerhatóanyagok
elõállítási eljárásának
fejlesztése, környezetvédelmi vizsgálati, fejlesztési
és szakértõi tevékenység, berendezések
fejlesztése, gyártása és telepítése,
valamint oldószer-visszanyeréssel kapcsolatos fejlesztések
és megvalósítások. A részleteket a mellékelt
összeállítás
mutatja.
Bogsch Erik | Faix Frigyes | Tömpe János |
Faix Frigyes arról szólt, hogy az intézettel való együttmûködés során több sikeres termék született. Ezek közül az EVIPOR a legjelentõsebb. A SZEVIKI több környezetvédelmi megoldást dolgozott ki az EVIPOR, majd a fenol-formaldehid gyantagyártás vizeinek kezelésére. A jövõben az Egyesült Vegyimûvek Rt. a kozmetikai és háztartás-vegyipari termékek elõállításában mûködne szívesen együtt a SZEVIKI-vel.
Tömpe János úgy vélte: "Az intézetben olyan a szürkeállomány, hogy még élvonalbeli cégeknek is tudnak segíteni". A SZEVIKI több eredeti "EGIS-molekula" eljárásfejlesztésében vett részt. A megvalósult eljárások közül igen jelentõs a 100 tonnánál nagyobb mennyiségben gyártott és exportált allopurinol elõállítása. A SZEVIKI a juvenil hormonhatású szerek fejlesztésében is alapvetõ segítséget nyújtott az EGIS-nek.
Körtvélyessy
Gyula |
A fejlesztômunka elsô sikeres ipari eredménye a 150 tonna/év kapacitású ecetsavanhidrid üzem volt 1953-ban. A gyártás korszerû, keténalapú technológiára épült. Ezért a munkáért az intézet egyik kutatómérnöke, Dr. Matolcsy Kálmán, Kossuth-díjat kapott.
A SZEVIKI fô célkitûzése a szerves nagyipar alapjainak lefektetése volt. 1954-ben indult meg a kaprolaktám gyártástechnológiájának kidolgozása. A kaprolaktám az elsô szintetikus hazai mûszál alapanyaga volt. A próbagyár 1958-ban kezdte meg a folyamatos mûködést a Budapesti Vegyimûvek területén.
Székely Dénesné |
A kaprolaktám üzem beindítása után figyeltek fel az intézet munkájára, és megérkeztek az elsõ ipari megrendelések is. 1990-ig a SZEVIKI fôleg az ipari igények kielégítésével tartotta fenn magát. A fontos munkák közé tartozott a kis mennyiségû, hiányzó alapanyagok gyártása, a gyógyszer-hatóanyagok elôállítására szolgáló új technológiák kifejlesztése, az egyre jobb és gazdaságosabb módszerek kidolgozása mind a gyógyszer, mind a növényvédôszer intermedierek gyártására, az ipari, mûanyagipari segédanyagok elôállítása, a szennyvizek kezelése, a környezetvédelmi feladatok megoldása, a használt oldószerek regenerálása.
A jelentôs ipari feladatok megoldása mellett az intézetben alapkutatás is folyik. A SZEVIKI 198 szabadalmat jelentett be, 11 védjeggyel és egy ipari mintaoltalommal rendelkezik. A publikációk száma ezer fölött van.
Az intézet büszke arra, hogy a munkatársak saját erôbôl megszervezték a minôségbiztosítást. A kémiai kutatás–fejlesztési szolgáltatás minôségügyi rendszerét a Magyar Szabványügyi Testület 1995. november 1-jétôl tanúsította. 1997 januárjától a tanúsított rendszert kiterjesztették a finomkémiai anyaggyártásra is. A Nemzeti Akkreditáló Testület az intézet két vizsgálólaboratóriumát 1996-tól akkreditálta.
Az ipari kutatóintézetek 1990-tôl egyre kevesebb kutatás–fejlesztési feladatot kapnak, mert a gyárakban a kutatók már modernebb mûszerállománnyal rendelkeznek. Az 1949-ben létesített mintegy 10 ipari kutatóintézetbôl csupán a SZEVIKI maradt meg önálló intézetként. Ez annak köszönhetõ, hogy nemcsak a kémiai technológiai munkát fejlesztik, hanem a megváltozott gazdasági és piaci helyzetnek megfelelôen folyamatosan megújítják tevékenységüket.
Meszlényi Gábor | Lelkes Andrásné | Nyitrai Józsefné | Lányi Tamás |
A finomkémiai anyaggyártásról Hajpál István, a mûanyagok alkalmazástechnikai vizsgálatáról Nyitrai Józsefné, az analitikai vizsgálatokról Meszlényi Gábor, a tenzidkutatásokról Lelkes Andrásné, a környezetvédelmi problémák megoldásáról Körtvélyessy Gyula, a mûszaki fejlesztésekrõl Lányi Tamás számolt be.
Hajpál István | Beke Judit |
Fekete Szilárd | Mánya László |
Az ünnepség záróakkordjaként Körtvélyessy
Gyula köszöntötte mindazokat, akik 50 éve kezdtek
el a SZEVIKI-nél dolgozni és elsõ ízben kiosztotta
a Matolcsy Kálmán-díjakat. Az I. díjat Mánya
László nyerte el az okténsav- és decénsav-észterek
fejlesztéséért. A II. díjat Fekete Szilárd
és munkatársai kapták a kémiai oxigénigény
csökkentésére kifejlesztett eljárásért
és a hulladékhasznosítási megoldásért.
A III. díjat Hajpál Istvánnak és Gerendainé
Beke Juditnak ítélték a 2,2,6-trimetil-ciklohexanon
tisztítására kifejlesztett oximképzési
megoldásért.
Vissza a Hírekhez | http://www.kfki.hu/chemonet/
http://www.ch.bme.hu/chemonet/ |