Adatok Magyarország õskori kereskedelmi,
mûvelõdési és népvándorlási
útjaihoz
Bíró Katalin
Magyar Nemzeti Múzeum
A fenti – tudatosan plagizált – címmel szeretném a
konferencia résztvevõinek figyelmébe ajánlani
Roska Márton õsrégész munkásságát,
aki elõször kísérelte meg a szórványos
proveniencia adatokat történetileg és földrajzilag
értelmezhetõ rendszerbe foglalni.
|
A régészeti lelõhelyekrõl elõkerült kõeszközök eredetének meghatározására sokoldalúan bevizsgált mintagyûjteményt alakítottunk ki a Magyar Nemzeti Múzeumban. Ez a gyûjtemény elsõsorban a pattintott kõeszközök nyersanyagának azonosításához szükséges mintapéldányokat, anyagokat és vizsgálati eredményeket tartalmazza. Jelenleg folyamatban van a gyûjtemény kiterjesztése az õskorban használt más kõeszköz nyersanyagok irányába is (elsõsorban csiszolt kõeszköz nyersanyagok).
A puszta proveniencia adatok azonban (adott régészeti lelõhely és egy másik, több-kevesebb valószínûséggel meghatározott geológiai lelõhely kapcsolata) történetileg nem, vagy csak nagyon szûk jelentéstartalommal értelmezhetõek. Az õsrégészeti adatok önmagukban is térben, idõben és értelmezésben dinamikusan változó rendszert jelentenek. A kõeszköz lelõhelyhez, objektumhoz, kontextushoz köthetõ, azaz felhasználási ideje, módja, funkciója behatárolható. Ennek az alapvetõen régészeti eszközökkel meghatározható vizsgálatnak a segítségével válhat a puszta proveniencia adat, illetve ezeknek summázata, történeti információvá.
Az elõadásban néhány ilyen értelmezési kísérletet mutatok be, a hagyományos „pöttyös térképektõl” a kronológiailag értelmezett térstatisztikai elemzésekig.
Vissza "A föld- és környezettudományok
szerepe történeti örökségünk megôrzésében" c. laphoz |
http://www.kfki.hu/chemonet/ http://www.ch.bme.hu/chemonet/ |