Mikor a rochesteri csoport a szimulációban növelte a rögzített frekvenciájú fény intenzitását, váratlan felfedezésre jutottak. A szimulációik szerint egy bizonyos pontig a lézerintenzitás növekedésével együtt növekszik az ionizáció valószínûsége is. Azonban ha túllépünk ezen a ponton, akkor – a várakozásokkal ellentétben – annak a valószínûsége, hogy az elektron az atomban marad, megnô. Az a rész, ahol ez a fordulat történik – és ahol az elektron atomban maradási valószínûsége a legkisebb –, a Halál Völgye.
A lézer által stabilizált állapotban, a Halál Völgyének másik oldalán az elektron a lézerfény segítségével úgymond "teljesen fel van öltöztetve" – abban az értelemben, hogy mégiscsak a ruha teszi az embert, vagy legalábbis az elektront, azaz lézerfénybe öltözve másképp viselkedik. Ezen a nagyon nagy intenzitáson a lézerhullám elkapja az elektront és oda-vissza mozgatja. Ahogy Eberly mondja:" Bezárult a kör, úgy találtuk, hogy szuperintenzív lézerterek esetén visszajutunk az Einstein által elvetett képhez, azaz a fényt inkább hullámnak tekinthetjük".
A Halál Völgyének másik oldala új terület, abban az értelemben, hogy ez az elsô eset, amikor a számítógépes szimulációk fedeznek fel valamit, nem pedig a lézeres kísérletek. A világ több laboratóriumában folynak jelenleg olyan kísérletek, amelyek igazolhatják Eberlyék és Kulanderék számítógépes eredményeit.