Ennek a munkának az a célja, hogy megértsük azokat a szerkezeti tulajdonságokat, amelyek gátolhatják a vírusok replikációját.
Egy biokémia tankönyvet kinyitva tucatnyi molekulastruktúrát láthatunk az oldalakra fagyva. Ezek az ábrák jelentôsen hozzájárulnak ahhoz, hogy többet tudjunk a fehérjékrôl. Azonban ezek az állóképek nem teljes, vagy esetleg azt is mondhatnánk, hogy félrevezetô képet adnak, mert állandóan változtatják alakjukat az ôket körülvevô vizes közegben.
Thomas James, a Kaliforniai Egyetem (San Francisco) gyógyszervegyésze szerint ez az állandó alakváltozás lehet a hajtóereje sok kémiai reakciónak. Egy csavarodó-tekeredô fehérje csak egy olyan fehérjéhez tud kötôdni, amelyik felismeri ezt a mozgást. Ez a tudás például egyes mérgezô anyagok esetén lehetôséget nyújt arra, hogy a kutatók olyan mesterséges fehérjéket tervezzenek, amelyek a káros anyagokat csapdába ejthetik. Márpedig a milliárd dolláros gyógyszeriparban a kutatók mindig arra törekednek, hogy olyan új gyógyszereket tervezzenek, amelyek csak azokhoz a fehérjékhez kötôdnek,amelyek a betegségek kialakulásáért felelôsek.
"Jó lenne megcélozni azt, hogy valósághû képeink legyenek arról, hogy mit csinálnak a molekulák és hogyan néznek ki. Az a célom, hogy ha pár év múlva meg akarom mutatni, milyen egy molekula, akkor egy pillanatfelvétel vagy egy dia helyett egy videót mutathassak"– mondja James
Ennek a 13 bázispáros HIV-vírusbeli DNS-szekvenciának a struktúráját Thomas James és kollegái határozták meg NMR-rel és a Pittsburgh Supercomputing Center-beli számításokkal. A molekula csigalépcsôszerû kettôs hélix alakú bázispárokból áll (piros), amelyek a két DNS szárat kötik össze (sárga).
James egy olyan csoport vezetôje, akik magmágneses rezonancia (NMR) módszerekkel vizsgálják a molekulák szerkezetét. Az utóbbi idôben a Pittsburgh Supercomputing Centerben vizsgálta néhány fehérje dinamikus struktúráját - többek között egy olyan szabályozó fehérjéét, amely aktiválja a HIV vírust, az AIDS okozóját. James és kollegái ezenkívül kidolgoztak egy nagyon ígéretes új módszert NMR-adatok analízisére.
[ Vissza a válogatás listájára ]