A Magyar Tudományos
Akadémia Könyvtárának
1993. évi beszámoló jelentésébôl
Korlátozás és fejlesztés: összefoglaló az 1993. évrôl és elôretekintés 1994-re
A tárgyév az egyre romló pénzügyi helyzetbôl adódó nehézségek áthidalásának és paradox módon a jelentôs teljesítmények és fejlesztések éve volt.
Mintegy 25%-os inflációs ráta, 12% körüli forintdevalválás, a külföldi könyv- és folyóiratárak 15–20%-os emelkedése, a poszt-szocialista országok gazdasági átalakulásából adódó kulturális–tudományos kapcsolatok meggyengülése, vagy kényszerû szüneteltetése (pl. nemzetközi kiadványcserében) a szokásosnál is nagyobb erôfeszítéseket kívánt a gyûjtemények fejlesztésének és a szolgáltatások színvonalának fenntartásában. Kisebb-nagyobb korlátozások árán ez sikerült. Már a tárgyévben kialakult az a kényszerhelyzet szülte politika, hogy a Könyvtár semmit nem állít le teljesen (hacsak fölöslegessé nem vált valami), ellenben biztosítja a kontinuitást, bizonyos tevékenységek korlátozása árán is (pl. saját kiadványtevékenység). A gazdaságossági és hatékonysági szempontok is jobban elôtérbe kerültek (pl. létszámgazdálkodás, sokszorosító üzem bérbeadása stb.). Egyfajta elôválság-menedzselés folyt annak érdekében, hogy a Könyvtár nemzeti intézményi jellege és nemzetközi elismertsége ne szenvedjen nehezen helyrehozható csorbát. A mérleg másik serpenyôje tette ezt lehetôvé. A gyûjteményekben ugyanis nem keletkeztek még drasztikus károk, a szolgáltatások pedig jelentôsen fejlôdtek a tárgyévben hosszasabb elôkészítô munkálatok után.
A könyvtárhasználat ez évben csúcseredményt ért el mintegy 10 ezer beiratkozott olvasóval és félmillió körüli dokumentumhasználóval. Fennállásának 167 éve alatt a Könyvtár gyûjteményei és használata között most van kialakulóban egészségesnek tekinthetô egyensúly. Az új könyvtárépület adta lehetôséget kihasználva nyitotta szélesre kapuit a Könyvtár az egyetemi hallgatók elött.
Alapvetô elôrelépés történt a könyvtári folyamatok komplex gépesítése területén. 1994. január elsô napjaiban az eddigi belsô elôkészítô gépesítési munka és a használók között "fölgördült a függöny". Az Aleph-rendszerû könyvtárgépesítés keretében mintegy 130 ezer tételes adatbázishoz lehet on-line üzemmódban hozzáférni. Az adatbázis-rendszer napról-napra bôvül. Használata iránt már az elsô napokban érdeklôdés mutatkozott. Részben a gépesítéshez is tartozik a francia forradalom 200 éves évfordulója alkalmából összeállított páratlan értékû számítógépes dokumentációnak a Soros Alapítvány támogatásával történt beszerzése (mûködése 1994-tôl).
Az 1665-ben alapított Journal des Savants hiánytalan sora, 1665–1984 |
Mindez nem gyôzelmi jelentés és nem jelent semmiféle megnyugvást a babérokon, annál kevésbé sem, mivel az 1994-re történô felkészüléshez ugyan a tárgyév eredményei jó alapokat nyújtanak, de ezek korántsem elegendôek. Mindenekelôtt a könyv- és folyóiratállomány kontinuitása látszik veszélyeztetettnek. A Könyvtár elsôrendû feladata a gyûjteményeknek legalább eddigi szinten történô tartása.
Ugyancsak szinten tartás a cél 1994-ben a Könyvtár tudományos tevékenységét megjelenítô kiadványtevékenységben (sorozatok, folyóiratok).
A könyvtárgépesítés folytatása, konszolidálása, a gépi adatbázis-rendszer kiterjesztése az eddig még be nem kapcsolódott területekre és az ezzel kapcsolatos elôkészítô munkák gazdaságos megszervezése kiemelt feladat. A számítógépes témafigyelés (ASCA), a CD/ROM galaxis használata és a tudományelemzési vizsgálatok folytatása, legalább az eddig elért szinten történô müködtetése különösen jelentôs.
A modernizálási feladatokkal is összefüggésben növelni szükséges a Könyvtár PR-munkáját és az eddigieknél szélesebb alapokra helyezni a marketing tevékenységét. Mindkettô még az Akadémián belül sem elhanyagolható.
További feladat az akadémiai könyvtárhálózattal munkamegosztáson is alapuló együttmûködés magasabb szintre történô emelése (gyûjtôkör, gépesítés).
Külsô pénzügyi források teremtése nemzetközi programokba való bekapcsolódás által további intenzív munkát igényel.
Fokozatosan az intézményi, a személyi érdekek messzemenô figyelembevételével és összehangolásával elô kell készíteni a Könyvtár strukturális és munkaerô-gazdálkodásának racionálisabbá tételét.
Mindent összevetve: a Könyvtár a pénzügyi nehézségek ellenére eredményes évet zárt és a fentiekben vázolt feladatok (legalább részleges) elvégzésével megvan arra a remény, hogy az 1994. év se alakuljon rosszabbul. Alighanem ez reális és egyben optimális célkitûzés.
Budapest, 1994. február 1.
Dr. Rózsa György
fôigazgató
< | http://www.kfki.hu/chemonet/ http://www.ch.bme.hu/chemonet/ |