PETER WEIKNITZ
Stockholm
1. válasz: Nem tudunk annyit az állatok látásáról, hogy végleges választ adhassunk, de úgy gondoljuk, hogy a rés alakú pupilla elõnyõsebb a fényhez való alkalmazkodás és a mélységélesség beállítása szempontjából. A retinán levõ receptorok eloszlását és típusát is ismerni kell, hogy megtudjuk, mit látnak az állatok.
Szerkesztõség (New Scientist)
2. válasz: Az éjszakai állatok esetében (ilyen a macska is) gyakori a rés alakú pupilla. Az éjszakai tevékenység során ezeknek az állatoknak nagyon tágra kell nyitniuk a pupillájukat, hogy a lehetõ legtöbb fény hatoljon be. De mert a retinájuk nagyon érzékeny, nappal nagyon szûkre húzzák össze a pupillájukat.
Ez a nagy változtatás nehezen hajtható végre kör alakú pupillával, mert sok szövetet kell megnyújtani.
Egy olyan szövetgyûrût, amely 0,5 mm átmérõjû, gombostûfejnyi pupillát alkot, a 10-szeresére kellene nyújtani, hogy 5 mm-re nõjön az átmérõje. Erre a mérnöki problémára a rés alakú pupilla a megoldás. Egyszerû geometriai meggondolással kimutatható, hogy egy teljesen zárt, 5 mm hosszú pupilla végeit csak 1,6-szorosra kell nyújtani ahhoz, hogy 5 mm átmérõjû, kör alakú nyílás képzõdjön.
A zárt pupilla két oldalának hossza 10 mm. Ha a pupilla 5 mm átmérõjû kört alkot, a kerülete 15,7 mm lesz, ezért a pupilla izmait csak 1,6-szorosukra kell megnyújtani.
BEN CRAVEN
Menstrie
Clackmannanshire
Ez az érvelés csak akkor helytálló, ha a kör alakú pupillát körbeveszi az izom; ezt erõsíti meg a következõ levélíró – Szerkesztõség (New Scientist)
3. válasz: Az emberi pupillát egy gyûrû alakú záróizom zárja. Amikor az izom összehúzódik, a pupilla bezáródik.
Amikor az izom összehúzódása abbamarad, a pupilla kinyílik. Ez részben a pupillából sugárirányban elágazó, rugalmas érhálózat ellentétes hatásának köszönhetõ, de a pupilla nyitásában tágítóizom is részt vesz.
ERIC WARRANT
Lundi Egyetem
Zoológiai Tanszék
Svédország
4. válasz: A kis pupilla levesebb fényt enged be, de a kis nyílás javítja a fókuszálást (a felbontást). Kör alakú pupilla esetén a fókuszt a látótér mindkét irányában be kell állítani. Ha a pupilla rés alakú, a fókusz a résre merõleges irányban javul.
A macska és a kígyó a vízszintes síkban (a földön) mozgó kis állatokra vadászik, ezért függõleges réssel látják meg a legjobban például az egeret.
A kecske és rokonai növényevõk. Könnyen megtámadhatják õket a ragadozók, amíg fejüket a föld közlében tartva legelnek. Amikor a fejüket lehajtják, a "vízszintes" rés függõlegesé válik: így veszik észre a legkönnyebben a támadót.
FRED PARKINSON
Sandiacre
Nottinghamshire
5. válasz: Az ember pupillája összehózódáskor kör alakú marad, így a kép a retina sok receptort tartalmazó közepére esik.
Az éjszaka legelõ állatok, például a szarvas, vízszintes redõnyként zárják a pupillájukat. A fényérzékelõk nem középen csoportosulnak, mint a mi szemünkben, hanem vízszintesen helyezkednek el a retinán, a maculának (foltnak) nevezett sávban. Ezért nagy fényintenzitás-tartományban is megtartják a perifériás látásukat: gyenge megvilágításnál észrevehetik a támadóikat.
DANIEL CUTTING
Orangeburg
Dél-Carolina