Charlotte Webbon
Bristol
1. válasz: A rövidlátó nõvérednek azért homályos a tárgy képe, mert a fénynek meg kell tennie a tárgy és a tükör, majd a tükör és a nõvéred szeme közötti utat is. Mindig a két távolság összege számít. Egy egyszerû kísérlettel könnyen meggyõzõdhetünk errõl. Ragasszunk egy kis szalagot a szemünkkel egy magasságban a tükörre. Figyeljük meg: a szemünket mindig aszerint kell fókuszálni, hogy magunkat, a mögöttünk levõ tárgyat vagy a szalagot nézzük-e.
Úgy látjuk, mintha a mögöttünk levõ tárgy a tükör mögött lenne – ugyanakkora távolságra, mint tõlünk. Ezért a szemünktõl mért távolság a szemünk és tükör, valamint a tárgy és a tükör közötti távolság összege.
Errõl ne feledkezzünk el, ha megnézzük magunkat a tükörben. Hiszen ilyenkor kétszer olyan messzirõl látjuk magunkat, mint amennyire a tükör van tõlünk. Álljunk csak közel a tükörhöz: így olyan apróságokat is észreveszünk, amelyek elkerülnék a figyelmünket, de a másokét nem...
Peter Milroy
Sydney
2. válasz: A kérdésre mindenki könnyen válaszolhat, aki jártas a fényképezésben. Amikor egy tükörbeli tárgyra fókuszálunk, az "effektív" távolságot kell kiszámolnunk, tehát a fényképezõgép és tükör távolságához hozzá kell adnunk a tükör és a tárgy távolságát.
Az automatikus fókuszálású fényképezõgép csak a tükörtõl mért távolságot "veszi figyelembe", ezért a fókusztávolságot magunknak kell beállítani.
John Worthington
Stourbridge
West Midlands