G. F.
Exeter
New Hampshire
Válasz: A gyertyagyújtási rohamra III. György koronázási ünnepsége kapcsán találtam utalást. Az 1761. szeptember 22-i eseményen 3000 gyertyát gyújtottak meg nem egészen fél perc alatt.
Thomas Gray, a költõ szerint a királynõ és udvarhölgyei "nem kis ijedtséggel" követték, amint a lenszálakon végigfutott a láng és a gyertyák egymás után meggyulladtak. A kialvó len valószínûleg szikrázva hullott le, de szerencsére senkiben sem tett kárt.
Lehet, hogy a nagyapa, II. György koronázási ünnepségének gyertyagyújtási jelenetét újították fel. Ezt valószínûsíti, hogy Heidegger 1749-ben halt meg
John James Heidegger Svájcból költözött Londonba, hogy operaimpresszárióként csináljon karriert. II. György kedvelte Heidegger álarcos báljait, és az "udvari mulatságok rendezõjévé" tette meg a svájcit. A middlesexi vádesküdtszék már nem volt ilyen könyörületes 1729-ben, amikor a bujaság és erkölcstelenség fõ forrásának kiáltotta ki.
Egy történet szerint II. György meglátogatta Heideggert otthonában és nagyon sötétnek találta a lakást. Heidegger elnézést kért, és miközben beszélt, a "zseniálisan elrendezett lámpák" hirtelen fénnyel árasztották el a házat. Valószínûleg erre a találmányra utalt a levélíró, bár kérdéses, hogy miért kellett II. Györgyöt elbûvölni, ha a király már látta a mutatványt a koronázásakor.
G. E.
Lordok Háza
London