S. H.
New York
1. válasz: A 16 (vagy pontosabban a 16 3/4) fordulat/perces lemez Németországban jelent meg az 1950-es évek végén. Elsõsorban a "beszélõ dobozokban" alkalmazták, hogy kihasználják a megnövekedett lejátszási idõt, amely csaknem kétszerese a 33 1/3 fordulat/perces lemezekének.
Késõbb az amerikai Vox cég zenei felvételeket is gyártott ezzel a sebességgel. Ezek a lemezek azonban nem arattak sikert – valószínûleg a gyengébb minõség miatt.
Nagy-Britanniában elsõként Edgar Allan Poe (rém)történeteit rögzítették 16 fordulat/perces sebességgel 1959-ben; a lemez több mint másfél órán át szólt. A volt szocialista országokban még az 1960-as években is adtak ki ilyen lemezeket.
T. M.
London
2. válasz: Az
amerikai kormány sok 16 fordulat/perces lemezt adott ki a "Beszélõ
dobozt a vakoknak" program keretében.
A lemezek körülbelül olyan minõségben
adták vissza a hangot, mint a telefon. A kazettás magnók
megjelenése után fölöslegessé váltak.
R. F.
Winnetka
Illinois
3. válasz: A 16 fordulat/perces lemezek ritkák voltak, de egyre emlékszem: ezen Churchill háborús beszédeibõl rögzítettek néhányat.
A. G. W.
Belper
Derbyshire
4. válasz: Nekem még van egy háború elõtti, 16 fordulat/perces lemezem, amelyen Lenin beszél a földtulajdonról és az élelmiszerek elosztásáról. Csehszlovákiában készült, és a Narodni Diskotéka címkét viseli.
J. M.
Helston
Cornwall