Sherlock Holmes kalandjai a kémiával
Botrány az egyetemenSherlock Holmes tudományos módszerekkel dolgozik. A lap aljára érve az Olvasó is felderítheti a "bûntényt", de Sherlock Holmes megfejtése sem marad titokban.
A fordítás Thomas G. Waddell és Thomas R. Rybolt írása alapján készült (Journal of Chemical Education, 1990. 67. k. 1006–1008. o.), a JCE engedélyével. A Journal of Chemical Education lapjait a http://jchemed.chem.wisc.edu/ címen érheti el.
Terepszemle a laborban
Egy hûvös tavaszi reggelen Mrs. Hudson az egyetem híres természettudósának és tanszékvezetõjének, H. Douglas Fagin professzornak az érkezését jelentette be. A professzor alig helyezkedett el a széken, amikor Holmes elfordult az ablaktól és ránézett.
– Érdeklõdéssel hallgatom, milyen botrány tartja lázban a tanszékét, professzor úr.
– Már ide is elért a híre?! – kiáltott fel kezét összecsapva Dr. Fagin. – Reméltem, hogy ez a skandalum nem szivárog ki a ház falai közül.
– Ettõl nem kell tartania. Én az ön megjelenésébõl olvastam ki a híreket – legalább olyan biztonsággal, mintha az újságban jelentek volna meg.
– De hogyan?
– Nézzük csak a szépen manikûrözött kezét. Minden körme kifogástalan, kivéve kettõt: ezeket tövig rágta, még véreznek is. Az események egészen frissek lehetnek.
– De egy ilyen remek egyetemen, a saját tanszékén? – vetettem közbe.
– Egy másik tanszék ügyei nem zaklatnák fel ennyire. Egy diákcsíny vagy egy adjunktus távozása fölizgatna ennyire valakit? Nem hinném.
– Természetesen igaza van – mondta a professzor. – Valóban igen kellemetlen helyzetbe keveredtünk. Két igen ismert és tekintélyes vegyészünk küszködik a tudományos csalás vádjával.
– Ki vádolja õket? – vetette közbe Holmes.
– Õk vádolják egymást – válaszolta Dr. Fagin, és rágni kezdte a harmadik körmét.
– Miért éppen ma keresett fel minket, professzor úr? – kérdezte Holmes éledõ vadászszenvedéllyel.
– Az egyetem jelentõs pénzösszeggel járó díjat akar egyiküknek adni. Mindketten jelentõs eredményeket értek el a kémiában, de rendkívül kemény ellenfelek.
– Szeretném tudni, mivel foglalkoznak és mi a munkamódszerük.
– Dr. Mayer Wells zseniális tudós, de igen különös ember, és nehéz vele dolgozni. A laboratóriumában szörnyû rendetlenség van, a feljegyzésein vegyszer- és teafoltok éktelenkednek.
Nem állhattam meg, hogy ne vessek egy pillantást Holmes kísérletezõ asztalára. Holmes figyelmét nem kerülte el a pillantásom, és bosszúsan nézett rám. Fagin professzor közben folytatta.
– Wells a reakciómechanizmusok vizsgálatával foglalkozik. A ketonok addíciója terén igen fontos eredményei vannak. Annyira lelkesedik a mostani munkájáért, hogy állandóan arról beszél. Azt kell mondanom, ez már bosszantó, hiszen nemcsak õ foglalkozik fontos dolgokkal.
– És a riválisa?
– Dr. Floyd Grounder ugyanolyan kiváló, de szinte minden másban különbözik Wellstõl. Figyelmes kolléga és a diákjai is szeretik. Mindig lelkes hallgatók veszik körül. Nagyon rendszeretõ ember. A természetes vegyületek szerkezetének felderítésével foglalkozik. Nagyszerû tanszéki szemináriumain mindig tájékoztat bennünket a legutóbbi eredményekrõl, de az utóbbi néhány hónapban erre érthetõen nem maradt ideje.
– Mivel foglalkozik most?
– Tudja, Mr. Holmes, a tömjénkápri nagyon fontos növény. Dr. Grounder egy olyan komponens azonosításán dolgozik, amelyik számos betegség gyógyítását forradalmasíthatja. Ennek a ketonnak az azonosítása nemzetközi hírû tudóst avatna belõle. És ez a két rendkívül tehetséges ember ki nem állhatja, sõt csalással vádolja egymást!
– Dr. Fagin – válaszolta Holmes a lehetõ legkedvesebben –, nagyon szívesen foglalkozom ezzel az érdekes kis esettel. De ne feledje, hogy itt kellemetlen dolgok kerülhetnek felszínre, és nem biztos, hogy a végeredménytõl megkönnyebbül.
– Dehogynem, uram! Semmit sem kívánok jobban, mint az ügy tisztázását.
– Rendben van! Akkor engedje meg, hogy minél elõbb meglátogassuk a tanszéket, amikor a két úr távol van.
– Már holnap is jöhetnek, Mr. Holmes. Wells és Grounder a jövõ hétig egy párizsi konferencián lesz.
– Remek – dörzsölgette a kezét elégedetten Holmes, miközben új kliensünket kikísérte. Késõbb, amikor újra megtömte a pipáját, megkérdeztem tõle:
– Holmes, úgy gondolja, hogy egyetlen látogatással megoldhatja ezt az ügyet?
– Az ilyen ügyekben mindig kiderül a tettes. A tudományos csalást elõbb-utóbb mindig felfedezik.
A következõ reggel kényelmes bérkocsiban mentünk a Bonds Streeten át az egyetem felé. Holmes nem sokat beszélt az út során, de idõnként fekete tollal írt valamit az inge mandzsettájára.
Amint megérkeztünk, Fagin professzor azonnal bevezetett bennünket Dr. Grounder laboratóriumába. Várakozásomnak megfelelõen a laboratórium tiszta és rendezett volt. Holmes gyorsan körülnézett, majd egyenesen Dr. Grounder íróasztalához lépett, és belelapozott azokba a jegyzetekbe, amelyek az legújabb kutatások eredményeit tartalmazták.
A lapokat fekete tintával írták tele egyenletesen, de csak a füzet jobb oldalán. A bal oldal üresen maradt. A vaskos füzet háromnegyedét töltötték meg a kémiai adatok, amelyek az égvilágon semmit sem jelentettek a számomra. Fel nem foghattam, hogy Holmes mit olvas ki belõlük. A vállán átpislantva csinos tartalomjegyzéket láttam a füzet elején, amelyben a kísérletek címei és oldalszámai szerepeltek a teljes 200 oldalra.
Egy idõ múlva Holmes sétálgatni kezdett a munkaasztal mellett, és vadászkutya módjára végigszagolta a tiszta, feliratozás nélküli, nyitott lombikokat.
Bár akkor nem szóltam neki, mindig is elképesztett és bosszantott, hogy mennyire fittyet hány az óvintézkedéseknek. Az otthoni laboratóriumában nem volt vegyi fülke, és az egészségtelen gázok néha ellepték a szobánkat. Föl is jegyeztem, hogy figyelmeztetnem kell: ne szagoljon bele ismeretlen vegyszerekbe.
– Dr. Wells laboratóriuma az elõtérbõl nyílik – mondta kliensünk Holmes-t megelõzve. A laboratóriumba lépve Fagin professzor zavarba jött a rendetlenség láttán. Holmes most is azonnal az íróasztalhoz ment. Wells jegyzetei tele voltak foltokkal, néhol meg is égtek. Néhány képlet át volt húzva. A sorokat vagy ceruzával, vagy vörös tintával írták. Holmes végigsétált a laborasztal mentén. Az asztalon egymás mellett sorakoztak a gondosan felcímkézett, bedugaszolt lombikok. A címkéken gyakran folt éktelenkedett. Holmes visszatért Wells jegyzeteihez, és néhány percig a lapokat vizsgálgatta, majd becsapta a füzet fedelét, és megszólalt.
– Megvan a csaló, professzor úr. Néhány napon belül elküldöm a számlát.
Ön is fényt deríthet a rejtélyre1. Mit talált Holmes Dr. Grounder laboratóriumában és jegyzeteiben?A következõ lapon ellenõrizheti a megoldását.
2. Mit talált Holmes Dr. Wells laboratóriumában és jegyzeteiben?
3. Ki a csaló?
Sherlock Holmes kalandjai a kémiával | http://www.kfki.hu/chemonet/ |