Egyesületi élet


A NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK HÍREI

Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Agglomerizációs Munkabizottsága (WPA) 1997. május 4-én tartotta ülését Firenzében, Olaszországban, az "Elsô Európai Vegyészmérnöki Kongresszus" keretében. Egyesületünket dr. Dencs Béla (MTA MÜKKI, Veszprém) és új tagként dr. Nagy Tibor (EGIS Gyógyszergyár Rt., Körmendi Gyáregység) képviselte.

A Munkabizottság -- amely 1995 végén vált ki az addigi "Aprítási, Osztályozási és Agglomerizációs" Munkabizottságból és lett önálló (ahogy az a Magyar Kémikusok Lapja, 1996. 7--8. számának 349. oldalán megjelent) -- vezetôje Prof. Dr.-Ing. Karl Sommer (Technische Universität München, Lehrstuhl für Maschinen- und Apparatekunde, Freising-Weihenstephan), tagjai -- többek között -- Prof. Dr. Hans Leuenberger (University of Basel, School of Pharmacy), Prof. Dr. H. G. Kristensen (The Royal Danish School of Pharmacy, Department of Pharmaceutics), Prof. Dr. Brian Scarlett (Delft University of Technology, Faculty of Chemical Technology and Material Science), dr. Poul Bach (Niro A/S, Process Technology Division).

Az ülésen a tagok egyeztették a következô egy évben megrendezésre kerülô nagyrendezvényekkel (CHISA '98, PARTEC '98) kapcsolatos teendôket.

A Munkabizottság egyik fontos feladatának tekinti a granulátumminôsítési módszerek fejlesztését, standardizálását és szélesebb körben való elterjesztésüket. Prof. Dr. Scarlett egy összefoglaló elkészítését javasolta a tématerületen. Megállapodás született arra vonatkozóan, hogy a granulátumok vizsgálatának területén célszerûen a gyógyszer- és az élelmiszeripar használható fel példaértékkel.

A tagok megállapodtak arról, hogy a gyorsabb és könnyebb információ-áramlás miatt az Interneten keresztül tartják a kapcsolatot és várják minden érdeklôdô bekapcsolódását a levelezésbe.

Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Szemcsés Szilárd Anyagok Mechanikája Munkabizottsága 1997. évi ülését 1997. május 5-én tartotta Firenzében, Olaszországban a First European Congress of Chemical Engineering (ECCE-1) keretében. Egyesületünk képviselôi, Dr. Németh Jenô és Dr. Kósa Levente anyagi okok miatt nem tudtak részt venni az ülésen, ezért beszámolójuk az ülés jegyzôkönyve alapján készült.

A Munkabizottság a folyamatban lévô témaprojektjei állását tekintette át, amelyek a következôk:

TP1, Silónyomások. A legutóbbi ülés óta haladás nem történt, H. Wilms a projekt irányítója új példa kiírását javasolta azonos silógeometriával (20 m magasság, 4 m átmérô, 60 fokos silókúp) liszt és polietilén granulátum töltet esetére kiszámítani a nyomásokat, összehasonlításul a DIN szabvány és a helyi elôírások szerint.

TP3, Falsúrlódás. G. Haaker, a projekt irányítója beszámolt a méréseknél tapasztalt nagy szórások okairól, a szórás elfogadható mértékérôl kiküldött kérdôívek válaszainak feldolgozásáról. A munkabizottság úgy döntött, hogy ezt a kérdést szûkített team (AKZO-NOBEL Hollandia és BME Vegyipari Géptan Tsz. Magyarország) vizsgálja tovább, szoros együttmûködésben.

TP5, Szegregáció. G. Enstad, a projekt vezetôje beszámolt arról, hogy az "User Guide to Segregation" c. jelentést L. Bates publikálta. Vita a további lépésekrôl folyt.

TP7, A szemcsés szilárd anyagok mechanikája terminológiájának felülvizsgálata. L. Bates, a projekt vezetôje javasolja elôször "A szemcsés szilárd anyagok tárolása és kifolyása kifejezéseinek szógyûjteménye" revízióját.

TP8, Egyszerû, ipari mérési módszer kifejlesztése a szemcsés szilárd anyagok szilárdsági tulajdonságai meghatározására címmel új témaprojekt indítását javasolja L. Bates.

S. R. de Silva pályázatot nyújtott be az EU-hoz "A szemcsés szilárd anyagok jellemzôinek szabványos mérése" c. projekt támogatására. Együttmûködô kutatók több országból vennének részt a munkában, levélben Dr. Kósa Levente is jelezte a BME Vegyipari Géptan Tanszékének részvételi szándékát.

A Munkabizottság legközelebbi ülését a Brightonban (UK) rendezendô "4th World Congress on Particle Technology" keretében, 1988. július 7--9. között tartja.

Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Veszteségmegelôzés a Feldolgozóiparban Munkabizottsága 1997. évi elsô ülését az Elsô Európai Vegyészmérnök Kongresszushoz kapcsolódva tartotta meg május 6-án, Milánóban, Olaszországban. Az ülésen Egyesületünk képviseletében Dr. Szabó István vett részt.

A munkabizottság ülésének középpontjában az 1998-ban Barcelonában megrendezésre kerülô Veszteségmegelôzési Szimpózium tudományos, szakmai és szervezési kérdései álltak. A megelôzô szimpóziumok tapasztalatai alapján irányelveket és követelményeket fogalmaztak meg annak szervezésére, körülményeinek és technikai feltételeinek kialakítására. A résztvevôk aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy hasonló tematikájú konferenciák, kongresszusok és szimpóziumok egymással párhuzamos, gyakori megrendezése telítôdést és ütközéseket okoz a szakterületen, emellett pedig a munkabizottságra és annak tagjaira is nagy megterhelést jelent. Túl soknak tartották az egyetemi, elméleti jellegû elôadások számát a Kongresszuson, és kevésnek a gyakorlati megközelítésû elôadásokat, pedig a biztonságtechnika szakterülete inkább az utóbbiakat igényelné. A munkabizottság kelet-európai képviselôi megpróbáltak támogatást szerezni kedvezményes részvételi lehetôségekhez a régió szakemberei számára a nyugat-európai konferenciákon, de ez nem járt eredménnyel. Ugyanígy hiábavaló volt a munkabizottság cseh tagjának próbálkozása a Prágában rendezendô CHISA kongresszushoz támogatást szerezni. A munkabizottság tagjai ezen kívül tájékoztatást kaptak az EFCE legújabb szervezeti és személyi változásairól, és a szakterületet érintô és a közeljövôben megrendezésre kerülô szakmai konferenciákról.

A Munkabizottság 1997. évi második ülését október 3-án Párizsban, Franciaországban tartotta; ezen képviselônk sajnos már nem tudott részt venni. Az ülésen tájékoztatót tartottak a májusi firenzei EFCE közgyûlésrôl és az Európai Eljárásbiztonsági Központ tevékenységérôl. A munkabizottság tagjai beszámoltak az eltelt idôszak jelentôsebb ipari baleseteirôl és a biztonságtechnikai oktatáshoz készített új video-anyagokat ismertek meg. Ezen kívül kialakították és elfogadták a barcelonai szimpózium részletes programját.

A Foglalkoztatási Veszélyek Megelôzésének Nemzetközi Szövetsége (IVSS) Kémiai Szekciója 1997. június 9--11. között Frankfurt am Main-ban, Németországban tartotta taggyûlését és 17. Nemzetközi Kollokviumát az ACHEMA '97 Nemzetközi Vegyipari Kiállítás területén, és azzal összekötve. Egyesületünk képviseletében, meghívottként Perjési Zsolt vett részt.

Az ülésen dr. Hanswerner Lauer áttekintette a legutóbbi taggyûlés óta eltelt 3 éves idôszakot, a Szekció eközben tartott rendezvényeit.

Elhangzott, hogy az IVSS Sektion Chemie a közelmúltban kiterjesztette tevékenységét az amerikai féltekére is (Észak-, Közép- és Dél-Amerikára egyaránt).

Ezt követôen Dr. B. Moncelon tájékoztatta a közgyûlést a Kémiai Szekció ismeretterjesztô kiadványok megjelentetése formájában végzett propaganda tevékenységérôl. Az állandó munkacsoportok ennek keretében például a következô tárgykörben készítenek munkabizottsági kiadványokat: veszélyes anyagok a munkahelyeken; a statikus elektromosság veszélyei; a robbanások, gázrobbanások megelôzése; a géntechnológia veszélyei.

A Szekció jövôben tervezett tevékenységérôl szintén Dr. B. Moncelon adott tájékoztatót. Ezek szerint 1998. szeptember 30. -- október 2. között Nemzetközi Kollokvium rendezésére kerül sor Budapesten "Biztonság és egészségvédelem a munkahelyeken'' címmel és tartalommal. Az érintett ágazatok: szénbányászat, vegyipar, kô- és nem-fém bányászat.

A szervezést az IVSS Bányászati Szekció és az IVSS Kémiai Szekció együttesen végzik. A szervezésben -- az elôzetes tárgyalások szerint -- magyar részrôl közremûködik a Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület és a Magyar Kémikusok Egyesülete. A Kollokvium fô témái a következôk lesznek:

1999-ben Sao Paoloban rendezik meg a következô munkavédelmi világkongresz-szust. A szervezésben az IVSS Sektion Chemie közremûködik.

2000-ben, a következô ACHEMA alkalmából Frankfurt am Main lesz ismét a nemzetközi kollokvium színhelye, ez lesz egyben az IVSS Sektion Chemie fennállásának 30. évfordulóját megünneplô jubileumi ülés is.

A Szervezeti Szabályzat szerint az elnökség elnökének mandátuma lejárt, a közgyûlés hivatott az új elnök megválasztására. Dr. Hanswerner Lauer, aki az elnöki teendôket több választási cikluson keresztül ellátta, a közgyûlés alkalmából a funkcióról a fenti okból, nyugállományba vonulásra is tekintettel lemondott. A közgyûlésen résztvevôk méltatva Dr. Lauer hosszú, eredményes munkásságát, köszönetüket nyilvánították, s az elôterjesztett javaslat alapján az elnökség elnökének Dr. Erwin Radeket, a szervezet addigi titkárát, a németországi BG Chemie fôigazgatóját választották meg.

A rendezvény alkalmábal Perjési Zsolt több beszélgetést folytatott a BG Chemie (Heidelberg) vezetôivel -- Dr. Radek, illetve Kutscher urakkal -- együttmûködésünk további lehetôségeirôl. Ennek keretében tájékoztatták, hogy 1998. június 3--5. között szívesen látják az MKE Biztonságtechnikai Szakosztálya 26 fôs szakembercsoportját Lanbachban (Németország), az ott mûködô oktatási központjukban egy külön e célból rendezendô szakmai elôadássorozaton. A tanulmányút kondíciói az 1996-ban általuk Maikammerben rendezett tanfolyaméval lesznek azonosak. (A magyar félnek csak az utazás és a tolmácsolás költségeit kell fedezni.)

A meghívást -- melyet azóta írásban is megerôsítettek -- az MKE nevében köszönettel elfogadtuk. Az utazás szervezésére 1998 elején szükséges intézkedéseket tenni.

Az IUPAC Szerveskémiai Nómenklatúra Bizottsága (CNOC) ülését a szervezet 39. közgyûléséhez kapcsolódva tartotta 1997. augusztus 22--28. között Genfben, Svájcban. Az üléseken Egyesületünket Dr. Nyitrai József képviselte. Az üléseken a legtöbb idôt a P-Names dokumentum 1997. júliusi változatának megvitatásával töltötték. Ez az anyag a legutóbbi prágai ülés óta már a harmadik változatban készült el, figyelembe véve az idôközben a Bizottság (CNOC) tagjainak megjegyzéseit. Végleges formáját a következô ülésre fogja elnyerni, mivel minden változást (az 1993-as ajánlásokat) és az 1979-ben kiadott kiadott ún. Blue Book alapvetô szabályait is magában fogja foglalni.

Az alábbiakban címszavakban foglaljuk össze a vitatott dokumentumokat:

1. P-Names (preferált nevek)

2. Beszámolók a folyamatban lévô projektekrôl

3. A Természetes Vegyületek Nómenklatúrája, az eredeti Blue Book F fejezetének javított változata a közeljövôben meg fog jelenni a Pure and Applied Chemistry-ben.

A CNOC-ban, az IUPAC III. 1. Bizottságban az ún. Titular Member-ek számát 5-re csökkentették. Az Associate Member-ek száma lényegesen nem változott. Valamennyi tag mandátumát két évre hosszabbították meg, így Dr. Nyitrai József is 1999-ig marad associate member.

A CNOC 1993-as ajánlását, amelynek magyar fordítása és adaptációja folyamatban van, eddig franciára, lengyelre és szlovák nyelvre fordították le. A portugál-brazil kiadás is folyamatban van. Ezekhez az információkhoz a Bizottság elnökéhez megküldött dokumentumokból, illetve a résztvevôk bejelentései alapján jutott képviselônk.

Az Európai Kémikusegyesületek Szövetsége (FECS) Fémorganikus Kémia Munkabizottsága (WPOC) az 1997. augusztus 31. -- szeptember 5. között Prágában, a Cseh Köztársaságban megrendezett 12th FECHEM Conference on Organometallic Chemistry keretében tartotta meg ülését.

A megjelent 24 nemzeti képviselô elôtt Pasynkiewicz elnök beszámolt a Federation of European Chemical Society-ben bekövetkezett néhány változásról. Ennek egyik, a munkabizottságot érintô része, hogy a FECS-ben jelenleg mûködô 9 "Working Party"-nak "Division"-ná történô átalakítása kívánatos. Ez az eléterjesztés szerint segíti a kémia ezen ágának még szélesebb körben történô támogatását. A jelenlevô nemzeti képviselôk azzal szavazták meg ezt a változtatást, hogy több nemzeti nyelven a WPOC nehezen fordítható. Egyébként -- így a képviselôk -- a munka jelenlegi vitele eredményes, és nem szorul alapvetô változtatásra.

A képviselôk úgy ítélték meg, hogy az 1994-ben megjelentetett európai fémorganikus kémikusok címjegyzéke jól szolgálta az eredeti célkitûzést, de a kiadott könyvecske adatai helyenként már változtatásra szorulnak és számos fiatal felvétele, tehát az adatok további bôvítése is kívánatos. Ebbôl következôen a nemzeti képviselôk vállalták saját országuk kutatói névsorának aktualizálását és E-mailen a belga Gielen professzor-hoz történô eljuttatását, aki gondoskodik azoknak az Interneten történô közlésérôl. Képviselônk az ebbôl ráháruló munkát haladéktalanul megkezdi.

A nemzeti képviselôk a továbbiakban az 1999-ben Lisszabonban megrendezésre kerülô XIII. konferencia elôkészületeit tekintették át és tolmácsoltak néhány kérést Garcia professzor asszonynak. A 2001-ben megrendezésre kerülô konferenciával kapcsolatban a képviselôk úgy döntöttek, hogy az Lengyelországban kerüljön megrendezésre.

A WPOC elnöki tisztével kapcsolatos napirend keretében vita alakult ki Pasynkiewicz professzor újraválasztásával kapcsolatban. Valamennyi felszólaló nagyra értékelte azt a munkát, amit az elnök és legfôbb segítôje A. Pietrzykowski titkár már hosszú évek óta kifejt a Munkabizottság élén, melynek eredményeképpen a Bizottság tevékenységi köre egyre szélesebb. Egyes képviselôk azonban a rotáció elve mellett érveltek. Végül a képviselôk 22 igen szavazattal, 2 fô tartózkodása mellett egy újabb periódusra meghosszabbították a korábbi elnök mandátumát.

A prágai konferencia sikeresen zajlott le. A cseh rendezôk eredményes munkáját a 382 résztvevô is jelzi. Ezen belül -- a WPOC egyik kiemelt törekvésének megfelelôen -- 124 PhD hallgató vett részt. A 12 fô magyar résztvevô is elsôsorban ebbôl a korosztályból került ki. Figyelembe véve azt a tényt, hogy összesen 35 ország fémorganikus kémikusai jelentek meg, eleve illuzórikusnak kellett tekinteni azt a másik alapvetô célkitûzést, hogy a konferenciák létszáma lehetôleg ne haladja meg a 150 fôt.

A konferencia keretében megtartott WPOC értekezlet is tudomásul vette ezt a tényt és -- hangsúlyozva a konferencia magas szakmai színvonalát -- különösen a fiatal kutatók jelentôs számát méltatta.

Az EUCO-CC2 konferencia jól sikerült, a meghívott elôadók elôadásai nagy sikert arattak, a résztvevôk átfogó képet kaphattak a számítógépes kémia különbözô területeirôl. Külön kiemelendô, hogy a konferencián az egy meghívott magyar elôadó mellett (Fogarasi Géza professzor, ELTE) tíznél is több magyar résztvevô volt. E tény demonstrálja, hogy Magyarországon erôs a számítógépes kémia, és így részvételünk a Munkabizottság munkájában indokolt.

A. I.-né


Vissza