Egyesületi élet
XVII. Kémiatanári Konferencia
(Sopron, 1996. augusztus 21--24.)
A Magyar Kémikusok Egyesülete Oktatási Bizottsága és Kémiatanári szakosztálya 1996. augusztus 21--24. között rendezte XVII. Konferenciáját "A kémiaoktatás jövôje" témában. A konferencia alkotó támogatói között találjuk a Mûvelôdési és Közoktatási Minisztériumot, az Országos Mûszaki Fejlesztési Bizottságot, a Pro Renova Kultúra, a SOROS Alapítványt, valamint az AKTÍVIT, az AQUA-TERRA, a CHAT-CHEM, a KVALITEX Kft.-ket, a KONSEPT-H és a Calibra Kiadót, amelyek cégek taneszközeik kiállításával is segítették a Konferencia eredményesebbé tételét.
A konferenciát a plenáris ülésen (helye: Sopron, Liszt Ferenc Mûvelôdési Ház) dr. Harsányi László az Egyesület fôtitkára nyitotta meg, majd Magyar Bálint mûvelôdési miniszter képviseletében Boldizsár Gábor fôosztályvezetô szólt aktuális közoktatási feladatokról. A város polgármesterének, dr. Gimes Szabolcsnak, és a Soproni Egyetem rektorhelyettesének üdvözlô szavai után szakmai programok következtek.
Nagy Csaba (tanár, Erdészeti és Faipari Szakközépiskola, Sopron) Sopron környékének élôvilágát és védett fáit mutatta be, igen nagy sikerrel és érdeklôdéssel.
Dr. Németh Károly tanszékvezetô elôadásából megismerhették az Erdészeti és Faipari Egyetem átalakulását, fejlesztési trendjét, a Soproni Egyetem elnevezésû oktatási intézmény profilját.
Balogh Lászlóné dr., miniszteri tanácsos a közoktatás távlati koncepcióját ismertette; Kecskés Andrásné dr. (OKSZI) a NAT és a kémia követelményrendszerérôl adott átfogó téjékoztatót. Dr. Körtvélyessy Gyula, a SZEVIKI tudományos igazgatója a hazai vegyipar helyzetérôl és jövôjérôl beszélt, dr. Pungor Ernô akadémikus a Bay Zoltán alapítványi intézetben végzett alkalmazott kémiai kutatási eredményeit ismertette.
A további szakmai programok keretében a "klaszterekkel'' ismertette meg a hallgatóságot dr. Cornides István a Nyitrai Fôiskola (Szlovákia) tanára. A témához kapcsolódott Sebestyén Attila (a Veszprémi Egyetem docense) a fullerénekrôl szóló, újabb szerkezeti ismereteket feltáró elôadásával. Elôadásuk a szakmain kívül több nevelési tényezôt is felvillantott.
A jelenlévôk megismerkedtek a Dorogi Hulladékégetô francia-magyar vállalat munkájával, korszerû laboratóriumával, berendezésével Sasváriné Meszes Erzsébet laboratóriumvezetô videobemutatóval gazdagított elôadásából. A további szakmai programok a Soproni Egyetemen zajlottak.
Dr. Tóth Zoltán (KLTE Kémiai Intézet, Debrecen) most is igen érdekes elôadást tartott "A napenergia kémiai hasznosításának lehetôségeirôl". Érdekes színfolt volt Victor András (ELTE TTK) jelenséget elemzô elôadása "A gyertya" címmel.
A szakmai-pedagógiai programok keretében beszámolót hallottunk szakosztályunk tantervújító kezdeményezésérôl, az 1989-ben indult "Alternatív nevelési és oktatás program a 10--14 éves tanulók számára'' kísérlet eredményes lezárásáról. Elôadó a munkacsoport és a kísérlet vezetôje: Fürstné, dr. Kólyi Erzsébet (Fôvárosi Pedagógiai Intézet) volt. Maróthy Miklósné (Bp. XXII. ker. Gádor utcai Általános Iskola), a program kémia tankönyvcsaládjának szerzôje bemutatta az elkészült MKM által engedélyezett taneszközöket (tankönyv, munkafüzet, feladatlapok, tanári kézikönyv). Bakos Péterné (Tatabánya, Jókai Mór Általános Iskola) a tankönyv tanítási tapasztalatairól adott számot.
Dr. Kisfaludy Andrea (Budapesti Kempelen Farkas Gimnázium) ismertette tankönyvsorozatának legújabb (III. Felfedezô úton a kémia birodalmában) kötetét (Calibra Kiadó). A kémiaórákon folyó tevékenységrendszer tudományos megalapozottságáról szólt Kiss Albert (Zalabér, Általános Iskola), a szakközépiskolai kémiai oktatás fejlesztési programját ismertette Tóth Albertné, Juhász Jenôné, Dobéné Cserjés Edit (Debrecen, Irinyi János Vegyipari Szakközépiskola).
A differenciálásról, a kémiaversenyzôk által elkövetett hibacsoportokról adott tájékoztatást Kovácsné, dr. Csányi Csilla (Fôvárosi Pedagógiai Intézet), a megmaradási tételek alkalmazásáról és számítási feladatairól szólt Decsi Róbertné, Dudits Judit (Debrecen, Vegyipari Szakközépiskola). Dr. Soltész György (Debrecen, KLTE) újabb térszerkezeti elemekkel ismertette meg hallgatóit (Fodor Gábor Premontrei Rendi Gimnázium, Szombathely). A vegyszerkezelésrôl és szabályairól hallottunk Madadiné Borbély Máriától (Budapest XVIII. ker. Általános Iskola). Ôry Imre (Szombathely, Berzsenyi Dániel Tanárképzô Fôiskola) érdekes kísérleteket mutatott be.
Háromi Jenô (Bük, Általános Iskola) gazdag bélyeggyûjteményének kémiai tárgyú kincseit mutatta be, Vers László (Budapest, X. ker. Általános Iskola) kémiai játékokkal ismertette meg a résztvevôket.
Lôrincz László a Kazinczy Versenyek rendezô iskolájának tanára (Gyôr, Kazinczy Gimnázium), a kémia az irodalmi alkotásokban, "Meglepô az a villamosság, amely minket láthatatlanul összefûz'' címmel tartott elôadást. Csodálatos irodalmi élményben volt részünk.
A konferencia keretében 25 poszter elôadásra is sor került, szebbnél szebb, tartalmas kiállításban.
Dr. Riedel Miklós, Fôzô Attila (ELTE TTK, Budapest) Work-Shop keretében megismertette résztvevôit "Internet a kémiakoktatásban, a kémiaoktatás az Internetben'' programmal, Sebestyén Attila (Veszprém, Veszprémi Egyetem) pedig a Hyperchem molekulamodellezô programcsomagot mutatta be.
A konferencia záróakkordjaként fórumot tartottak dr. Várnai György, a Szakosztály elnöke vezetésével, aktuális feladatok a helyi pedagógiai program, a helyi tantervek, a vizsgarendszerrel és a pedagógusok továbbképzésével kapcsolatos témakörben. A fórum elôadója Fürstné, dr. Kólyi Erzsébet volt, a kémia helyi tantervek tartalmi összetevôjérôl Kecskés Andrásné szólt.
A résztvevôk igen eredményesnek és hasznosnak ítélték a konferencia szakmai-pedagógiai programját és a kiállításokat. Örültek a taneszköz-vásárlás lehetôségének, az ajándékba kapott négy nyelvû "Kémia szakszótárnak'' és a "Környezeti nevelés a kísérletezô kémiatanításban'' címû értékes MKE könyveknek, egyesületi kiadványoknak.
A konferencia zárásaként a többség kirándult az ausztriai Sneebergre, illetve a Fertô-tóra, amit szerencsére a szép napsütéses, tiszta idô is elôsegített. A következô konferencia 1998-ban Egerben kerül megrendezésre.
Fürstné, dr. Kólyi Erzsébet
Magyar Spektrokémiai Vándorgyûlés
(Mosonmagyaróvár, 1996. szeptember 4--6.)
A Vándorgyûlés a Magyar Kémikusok Egyesületének rendezvényeként került lebonyolításra, melynek szakmai felügyeletét és irányítását a Spektrokémiai Társaság (az MKE szakmailag önálló egysége) látta el. A rendezvény a Pannon Agrártudományi Egyetem Mezôgazdaságtudományi Kar B-épületében volt, míg a Hotel Gazdász szolgált a résztvevôk gyülekezési és szálláshelyeként. Ugyanez a rendezvénysorozat korábban a "Magyar Színképelemzô Vándogyûlés és Magyar Molekulaspektroszkópiai Konferencia" nevet viselte (l. Magy. Kém Lapja, 51, 261, 1996).
A rendezvénysorozat elsô találkozója Sopronban, 1957-ben került megrendezésre, és azóta évenként más-más város adott otthont a spektrokémikusok összejöveteléhez. A Vándorgyûlés megjelöléshez hozzátartozik az a koncepció is, hogy a találkozók lehetôség szerint a fôvároson kívül kerüljenek megszervezésre. A házigazda szerep vállalása általában összefügg a spektrokémia oktatásával, alkalmazásával és kutatásával az adott város intézményeiben. Néhány egyetemi város már többször is sorra került a rendezésben, így Debrecen, Miskolc és Veszprém. A jelen Vándorgyûlés helyének megválasztásában többek között az játszott szerepet, hogy Mosonmagyaróvárott a Pannon Agrártudományi Egyetem Mezôgazdaságtudományi Karán a spektrokémiai módszerek alkalmazása és oktatása újabban jelentôs lendületet vett és a Kar tanári kara érdekeltté vált a találkozó biztosította kapcsolatfelvételben és információcserében. Hazai agrártudományi egyetemeink a következô sorrendben fogadták a Spektrokémiai Vándorgyûléseket: Gödöllô (1982), Keszthely (1986), Kaposvár (1994) és Mosonmagyaróvár (1996).
A spektrokémia jelenlegi gyakorlatában az optikai sugárzáson (látható, ultraibolya és infravörös tartományokon) kívül a Röntgen-sugárzás és a rádióhullámok, valamint az ionokból és elektronokból álló sugárzások mind-mind felhasználásra kerülnek a spektroszkópiai anyagvizsgálat céljára. A bonyolult méréseket lehetôvé tévô spektroszkópiai mûszerkomplexumok kifejlôdése fontos részét képezi korunk tudományos és technikai haladásának. Valóban érvényes, hogy mûszereink az emberi tudás tárgyiasult formái, melyek birtoklása, jelentôs potenciális elônyt jelent; a "tudás egyenlô hatalom'' elv szerint. Nyilvánvalóan, a potenciális elôny csak megfelelô szaktudással realizálható. E gondolatkörhöz tartozik annak említése, hogy a Vándorgyûléseinknek mindenkor fontos részét képezi a mûszerek, vegyszerek és könyvek kiállítása, melyhez e helyen az Egyetem aulája biztosított nagyon kedvezô környezetet.
Az analitikai alkalmazhatóság szempontjából a spektrokémiai módszereknek két fô csoportját különböztetjük meg aszerint, hogy az elemzés által elemi (atomi) összetételre, vagy a molekuláris összetételre nyerünk információt. A kémiailag egynemû anyagok kémiai szerkezetének felderítése, manapság döntôen spektroszkópiai módszerekkel történik, ami alapvetôen elméleti ismeretekre (a spektrumok anyag-elméleti értelmezésére) épül. A jelen Vándorgyûlés témái egyrészt az "analitikai spektrokémia", másrészt pedig az "elméleti spektrokémia" területére estek.
A résztvevô szakemberek és kiállítók száma közel 150 fô volt, akik nagyobbrészt szeptember 3-án (kedden) délután érkeztek és így módjuk volt a 19:30-kor kezdôdô állófogadáson találkozni. A megnyitó ünnepség (szerda 9 óra) a mosonmagyaróvári Kossuth Gimnázium leánykarának mûsorával kezdôdött, Érsek Dóra szólóénekével és Marjai Virág ballada-szavalatával gazdagítva. Ezután dr. Iváncsics János, egyetemi tanár, a Kar dékánja tartott élvezetes elôadást az Egyetemrôl és a Városról, sok-sok fontos ismeret tolmácsolásával az idelátogatók számára. Valóban, Vándorgyûléseink fontos lehetôséget képviselnek hazánk jobb megismerésében, nem-tudományos vonatkozásokban is. Ezt követte Dr. Szakál Pál, egyetemi docens beszámoló jellegû elôadása a kémia oktatásáról a Mezôgazdasági Karon, beleértve az Egyetem gazdag hagyományainak áttekintését. Vázolta továbbá a Karhoz tartozó tanszékek és intézetek spektrokémiai laboratóriumaiban jelenleg folyó kutatási és alkalmazási munkákat. A KISALFÖLD napilap szeptember 5-i számában közölt ismertetést a megnyitóról és a szakmai találkozóról.
A program szerint 62 tudományos elôadás, 2 beszámoló és 4 továbbképzô elôadás hangzott el a rendelkezésre álló kettô és fél munkanapon, a párhuzamosan futó atomspektroszkópiai és molekulaspektroszkópiai szekciókban. A tudományos elôadások között 15 poszterelôadás szerepelt, melyeket szervezett formában, szekcióelnökök irányítása mellett folytattunk le. Ez közelebbrôl azt jelentette, hogy az egyes szerzôk, a kifüggesztett poszterük elôterében 10 perces elôadást tartottak a témában érdekelt hallgatóságnak. E forma -- áthidaló megoldásként -- lehetôséget biztosított a fiatal elôadók (pl. doktoranduszok) számára az orális elôadás gyakorlására olyan esetekben, amikor az orális szekcióba történô beosztás, idôhiány miatt nem volt megoldható. (Azonos témakörben, párhuzamos orális szekciót nem kívántunk beiktatni.)
A beszámolók egyike történeti visszatekintést adott a Spektrokémiai Társaság kialakulására és mûködésére Dr. Szakács Ottó és Dr. Gegus Ernô elôadásában, amire az elsô munkanapon, 19:40-kor került sor. Ez az esti találkozó a Közgyûlés megnevezést viselte, ami azonban a tavalyihoz (Paks) viszonyítva kis részvétel mellett zajlott le, jelentôsebb határozatok nélkül.
A továbbképzô elôadásokat a molekulaspektroszkópiai szakterületen szerveztük, aminek részben az volt az oka, hogy egy másik, idôben közel esô molekulaspektroszkópiai rendezvény miatt lényegesen kevesebb tudományos elôadást jelentettek be, mint a korábbi Vándorgyûlésekre. A kétórás továbbképzô elôadásokat a kémiai szerkezetfelderítés neves hazai képviselôi tartották a következô sorrendben: Dr. Holly Sándor (IR és Raman spektroszkópia), Dr Szepes László (fotoelektron-spektroszkópia), Dr. Horváth Gyula (szerves tömegspektroszkópia) és Dr. Tóth Gábor (NMR spektroszkópia).
Csütörtök délután az atomspektroszkópiai szekcióban nem voltak elôadások, és így az érdeklôdôk látogatást tehettek, szakértô vezetés mellett, az Egyetemi Múzeumban és a Hansági Múzeumban, melyeknek gazdag anyagáról sok kollégánk nyilatkozott felsô fokon. Ugyancsak a találkozó második napján vehettünk részt egy társas vacsorán, melyhez, a hagyományoknak megfelelôen, hozzátartozott a népdal-éneklés citerakíséret mellett (dr. Posta József, KLTE).
A Vándorgyûlésen elhangzó elôadások anyaga Vándorgyûlés-kiadvány formájában került szétosztásra a résztvevôk bejelentkezésénél. Az egyes elôadásokról kb. négy oldal terjedelmû, "elôkészületi dolgozatok" megírását szorgalmaztuk, ami elôsegítheti a kéziratok tudományos folyóiratokhoz történô benyújtását. A tudományos elôkészítési munka legfontosabb részét a kiadvány megjelentetése képezte, mind az elôadók, mind a szervezôk részérôl. E munkának talán az a legfontosabb eredménye, hogy a képviselt szakterületeken jelenleg folyó hazai munkákról és ezeket képviselô szakemberekrôl, egyetlen forrás alapján, közel teljes információt nyerhetünk. A mostani kiadványban "Társasági'' rovatot indítottunk, melybe tartozó témák között szerepelnek a Társaság történetével és mûködésével foglalkozó beszámolók, a tudományszervezéssel és oktatással kapcsolatos felhívások és a könyvismertetések. Az ugyanezen rovathoz tartozó szerkesztôi üzenet a kiadvány számára benyújtott (és a jövôben benyújtandó) kéziratok formai és tartalmi kérdéseivel foglalkozott. A kiadványban szakmai hirdetéseket is megjelentettünk.
Az alábbiakban az elhangzott elôadásokat, a két fô tématerület szerinti bontásban, címszavak formájában ismertetjük. Ezen ismertetési mód szerint bizonyos elôadások esetleg több témakörhöz is tartozhatnak. Az egyes témákhoz tartozó, egynél több elôadásszám zárójelben szerepel.
A) Atomspektroszkópia és elemanalízis
Jelölések: AAS (atomabszorpciós spektometria), AES (atomemissziós spektrometria), AFS (atomfluoreszcens spektrometria), MS (tömegspektrometria), XRF (Röntgen-fluoreszcens spektrometria), TXRF (totálreflexiós Röntgen-fluoreszcens spektrometria), ICP (indukciósan csatolt plazma), GF (grafit kemence), ETV (elektrotermikus párologtatás), MIP (mikrohullámú plazma), HPLC (nagyteljesítményû folyadék-kromatográfia),HHPN (nagynyomású folyadékporlasztás).
B) Molekulaspektroszkópia és vegyületanalízis
Jelölések: IR (infravörös spektroszkópia), VIS-UV (látható és ultraibolya spektroszkópia, PHES (fotoelektron-spektroszkópia), MS (tömegspektroszkópia), NMR (magmágneses rezonancia spektroszkópia).
A következô, 40. Magyar Spektrokémiai Vándorgyûlés Debrecenben kerül megrendezésre, 1997. június 29. -- július 4. között, nemzetközi részvétellel.
Kántor Tibor
Az ILSI Europe szimpóziuma
(Budapest, 1996. szeptember 11-13.)
A fenti idôszakban Budapesten rendezte az ILSI (International Life Science Institute) nonprofit alapítvány a "FOOD PACKAGING: Ensuring the Quality and Safety of Foods" címû 3 napos nemzetközi konferenciáját a IUPAC és a KÉKI szervezésében.
A konferenciára Európából és Amerikából 176 résztvevô (ebbôl 30 elôadó, 68 poszter) regisztráltatta magát. A konferencia idôtartama alatt az alábbi 8 szekcióban ismertették a legújabb tudományos eredményeket:
1. Bevezetô elôadások a magyar csomagolóiparról, illetve az élelmiszercsomagolással kapcsolatos kutatások jelenlegi helyzetérôl
2. Új analitikai megoldások
3. Élelmiszercsomagolás szabályozása és ellenôrzése
4. Csomagolószer és az élelmiszer kölcsönhatásai
5. Csomagolóeszközök újrahasználata és újrafeldolgozása
6. Csomagolásbiztonság
7. "Functional barriers" és a matematikai modellezésük
8. Újdonságok az élelmiszercsomagolásban
A szimpózium elôadásainak mondanivalója a következôkben foglalható össze:
Fontos, hogy a csomagolószer megôrizze az élelmiszer minôségét, ne károsítsa a fogyasztó egészségét és a környezetet se terhelje. Ezért egyre nagyobb a biológiailag lebomló csomagolóanyagok felhasználásának jelentôsége.
Az egyes szekciókban elhangzott elôadásokból az alábbiak emelhetôk ki:
de Kujif, N. és R. Rijk (TNO, Zeist, Hollandia) az olivaolaj, mint élelmiszerszimuláló anyag izo-oktánnal, 95%-os etil-alkohollal és izopropanollal való felválthatóságát vizsgálta alacsony és magas hômérsékletû vizsgálati körülmények között, igen alapos kísérletekkel. A migráció követése a vizsgált anyag súlyveszteségének mérésével történik. A vizsgálatok piaci mintákkal, különbözô típusú és vastagságú polimerekkel folytak.
Lillemark, L. és munkatársai (National Agency of Denmark, Seborg, Dánia) élelmiszerekkel érintkezô anyagok biztonságosságát vizsgálták FTIR, GC-IR-MR módszerekkel és az Ames teszt alkalmazásával.
Van Lierop, J. B. H. (Food Inspection Service, Utrecht, Hollandia) az élelmiszercsomagolási elôírások betartásával kapcsolatos elôadásában a holland piacról beszerzett újrafelhasználásra kerülô PET palackok és polisztirol kávéscsészék vizsgálati eredményeit, egyes érdekes eseteket ismertetett. Így pl. egy háztartásból visszakerült, újratöltött narancsleves PET flakon mellékszagát bizonyíthatóan a benne tárolt fokhagymaszósz okozta, amit CG-MS méréssel támasztottak alá.
Hotchkiss, J. H. (Institute of Food Science, Cornell University, Itacha, NY, USA) szinte teljesen átfogta a csomagolóanyagok és az élelmiszerek közötti kölcsönhatásokat, valamint az ehhez kapcsolódó élelmiszerminôség és biztonság területeit. Az általános tényezôk ismertetése mellett számos igen újszerû és eredeti elgondolást vázolt fel elôadásában.
Gavara, R. (Instituto de Agroquimaica y Technología de Alimentos, CSIC, Burjasot, Spanyolország) az élelmiszercsomagolásban felhasznált hôre hegeszthetô polimerek aromamegkötésérôl tartott elôadást. Az etilén-vinilalkohol (EVOH) és a vinilidén-klorid (PVDC) kopolimerek ilyen szempontból elônyös tulajdonságúak.
Mountfort, K. és munkatársai (CSL Food Science Laboratory, Norwich, Anglia) a polikarbonát cumisüvegekbôl esetlegesen kioldódó biszfenol-A monomer vizsgálatát végezte el igen körültekintôen.
Az elôadások mellett a poszterszekcióban 68 poszteren mutatták be a kutatók az élelmiszercsomagolás vizsgálata terén elért eredményeiket.
Eilamo, M. és munkatársai (VTT, Espoo, Finnország) poszterükön azt mutatták be, milyen hatást gyakorolnak a csomagolás és tárolás körülményei a védôgázas csomagolású baromfi illó vegyületeire. A csomagolási paraméterek: gôztér térfogata, a csomagolóanyag oxigénáteresztô képessége, a visszamaradó oxigénkoncentráció, a szén-dioxid koncentráció. A tárolási paraméterek: hômérséklet, fény és idôtartam. A szagot, a mikrobiológiai minôséget és a szén-diszulfid, dimetil-szulfid, dimetil-diszulfid és etanol mennyiségét fôként a tárolási idô és a hômérséklet határozta meg. A dimetil-diszulfid mennyisége nagymértékben függött a csomagolóanyag oxigénáteresztô képességétôl. A csomag gôzterében az etanol és a dimetil-diszulfid mennyisége jól jelzi a nyers csirke érzékszervi és mikrobiológiai minôségét.
L. M. Niijssen, Zs. Tóth (TNO, Zeist, Hollandia) narancslé minôségét és eltarthatóságát vizsgálta különbözô csomagolóanyagokban. Fél éven keresztül vizsgálták a különbözô csomagolóanyagokba töltött és különbözô körülmények között tárolt pasztôrözött narancslé minôségét. A vizsgált csomagolóanyagok: üveg (mint referencia), többrétegû karton (karton/PE/Al/PE), PET és polietilén-naftalát (PEN). Vizsgálták a minták érzékszervi jellemzôit, vitamintartalmát és illó aromaanyagait. A C-vitamint folyadékkromatográfiásan mérték, a limonén és az alfa-terpineol mennyiségét GC és GC-MS segítségével. A narancslé minôsége mindegyik vizsgált csomagolóanyagban körülbelül hasonlóan változott. A legnagyobb hatást a hômérséklet gyakorolta.
Rysstad, G. és munkatársai (Elopak, Lierstranda, Norvégia) különbözô oxigén- és fényzáró réteget tartalmazó kartonokba csomagolt ultrapasztôrözött tej érzékszervi és kémiai minôségét vizsgálta. A sötétben tárolt minták esetén és érzékszervi vizsgálat alapján is az eltarthatóság minimum 4 hónap. 4,5--5 hónap után a PE bevonatú kartonban az oxidáció miatt enyhe mellékíz érezhetô. A hidegen és szobahômérsékleten tárolt tej között nem mutatkozott szignifikáns érzékszervi különbség. Fény jelenlétében a PE minta 2 hét múlva enyhén oxidálódott, és 4 hét után avassá vált. Az alufóliás karton 8 hét után sem oxidálódott. A nem fehérített PE karton jobb fényvédô hatású.
Aström, A. (SIK, Göteborg, Svédország) élelmiszer csomagolásra használt kartonanyagok érzékszervi elemzését mutatta be poszterén.
Kati Randell és munkatársai (VTT, Espoo, Finnország) a csomagolóanyagokból az élelmiszerekbe kerülô mellékízek érzékszervi értékelésére a hármaspróbát és a pontozásos módszert hasonlították össze. A kibôvített hármaspróbát valamivel érzékenyebbnek találták a páratlan minta kimutatására, mint az egyszerû hármaspróbát. A mellékíz pontszám átlaga és szórása a kibôvített hármaspróbában és a pontozásos módszerrel azonosnak adódott.
A bemutatónak igen nagy sikere volt a résztvevôk körében. A KÉKI részére pozitív sikerként értékelhetô, hogy Prof. J. Dobias, Institute of Chemical Technology (Pozsony), egy esetleges hosszabbtávú együttmûködés lehetôségét is felvetette. A Temesvári--Beczner--Vásárhelyi--Perédi: ,,Development of biodegradable packaging material'' címû poszter iránt elsôsorban a hasonló témával foglalkozó finnek részérôl volt érdeklôdés.
A Központi Élelmiszeripari Kutató Intézet félnapos bemutatót szervezett az Intézményben a szimpózium résztvevôinek, hogy megismerkedhessenek az Intézet osztályain folyó kutatásokkal. Ezenkívül az Intézet néhány magyarországi partnercégének is lehetôséget biztosított, hogy cégbemutató kiállítás keretén belül találkozzék a szimpózium résztvevôivel.
Dr. Cserháti László
6. Nemzetközi Szteroid Analitikai Szimpózium
(Szeged, 1996. október 7--9.)
A Szteroid Analitikai Szimpózium hatodik alkalommal került megrendezésre Magyarországon (1981-ben Eger, 1984-ben Szeged, 1987-ben Sopron, 1990-ben Pécs, 1993-ban Szombathely voltak a korábbi helyszínek). A Magyar Kémikusok Egyesülete által szervezett kongresszusok nemzetközileg ismertté és elismertté váltak ezen idôszak alatt szakmai körökben.
A meghívott elôadók és résztvevôk Angliából, Ausztriából, Csehországból, Dániából, Finnországból, Görögországból, Hollandiából, Japánból, Lengyelországból, Németországból, Olaszországból és Oroszországból érkeztek.
A szimpózium témái elsôsorban az orvostudományban alkalmazott szteroid-analízishez kapcsolódtak, de számos elôadás és poszter foglalkozott ún. "klasszikus" analitikai témákkal.
Hat plenáris elôadás hangzott el, amelyeket nemzetközileg elismert meghívott elôadók tartottak. H. Adlercreutz (Finnország) 14 endogén ösztrogén 4 lignán és 4 izoflavonoid meghatározásáról számolt be a GC-MS analízissel humán vizeletmintákból. Nagysikerû elôadásában foglalta össze K. Griffiths (Anglia) a prostata carcinomák kialakulásának endokrin vonatkozásait, különös tekintettel az androgének és ösztrogének által mediált molekuláris mechanizmusokra, valamint a táplálkozás és életmód jelentôségére. J. Goto (Japán) a folyadék-kromatográfia és a tömegspektrometria alkalmazhatóságát foglalta össze biológiai mátrixok analízisében. A szteroid hormonok, elsôsorban az ösztrogének szerepét és jelentôségét mutatta be az emlôtumorok kialakulásában és terápiájában J. H. H. Thijssen (Hollandia). Kiemelte, hogy a lokális szöveti ösztradiol szint alapvetô szerepet játszik az emlôtumorok kialakulásában. M. J. Reed (Anglia) elôadásában az emlôciszták szteroidhormon-analízisének jelentôségét hangsúlyozta diagnosztikai és terápiás szempontból. K. Rácz és munkatársai (Magyarország) elôadásában a mellékvesekéreg-tumorok enzimdefektusairól, ill. ezen tumorok által termelt szteroidok meghatározásának kórélettani és diagnosztikai jelentôségérôl számolt be.
Több elôadás foglalkozott a szteroid-hormonok immunológiai (RIA, EIA) meghatározásával és alkalmazásával, a klinikai kémiában. A szteroid-analitika széleskörû alkalmazását bizonyítja Dessypris (Görögország) érdekes elôadása, amely a szteroid analízis jelentôségét tárgyalta a haltenyésztésben. A korábbi szimpóziumokhoz képest jelentôsen nôtt a szteroid-analízissel foglalkozó elôadások száma az állatorvoslásban és állattenyésztésben. Várható, hogy az érdeklôdés fokozódni fog a jövôben ezen a területen.
A postmenopausa és osteoporosis diagnosztikájában és új terápiás stratégiák kifejlesztésében is egyre nagyobb az igény korszerû, nagy kapacitású szteroid-analízisre. Összefoglalva: a szimpózium tanulságaként megállapítható, hogy a szteroidok mint biológiailag igen aktív molekulák, a fiziológiai és farmakológiai kutatásokban változatlanul nagy érdeklôdésre tartanak számot, amely tudományok fejlôdéséhez elengedhetetlen az igényes szteroid-analízis.
A szimpózium hangulatára mindvégig az oldott légkör, az aktív részvétel és vitakészség volt jellemzô. Számosan a résztvevôk közül ma már törzstagnak számítanak, hiszen 15 év óta minden alkalommal jelen voltak. Az elsô szimpóziumot 1981-ben Egerben szervezte meg prof. Görög Sándor akadémikus. Szervezôkészségének, nemzetközi szakmai elismertségének köszönhetôen a hazánkban rendezett Nemzetközi Szteroid Analitikai Szimpóziumok hagyományt teremtettek. Görög Sándor professzor úr jelen szimpóziumnak tiszteletbeli elnökeként tanácsaival, tapasztalataival segítette a szervezést, biztosítva ezzel a korábbi színvonal folyamatosságát. A Szervezô Bizottság nevében ezúton is köszönetemet fejezem ki érte.
Magas szakmai színvonalú, társasági programját tekintve baráti hangulatú kongresszus volt Szegeden, amely arra ösztönzi a Szervezô Bizottságot, hogy mindent megtegyen a következô, 7., 1999-ben rendezendô szimpózium sikere érdekében.
Dr. Falkay György
4. Kozmetikai és Háztartásvegyipari Kongresszus és Kiállítás
(Budapest, 1997. április 14--16.)
A kongresszust az IFSCC (International Federation of Societies for Cosmetic Chemists) és az MKE szervezi. A Kongresszus ideje alatt az IDEXPO kiállítása keretében lehetôség nyílik a
találkozására.
Mûanyag Kollokvium '97
(Eger, 1997. május 15--16.)
Az MKE Mûanyagipari Szakosztálya által szervezett rendezvény témakörei:
VIII. Magyar-Olasz Spektroszkópiai Szimpózium
(Debrecen, 1997. június 29.--július 4.)
1997. június 29. és június 4. között Debrecenben kerül sor a VIII. Magyar-Olasz Spektroszkópiai Szimpóziumra a környezeti kémia analitikai technikái tárgykörben az ELTE, a KLTE, az ISS Rome (Instituto Superiore di Sanita), valamint az MKE, az MTA környezeti kémiai munkabizottsága, spektrokémiai munkabizottsága, az OMFB, a DATE, a Pisai Egyetem, a CNR Rome (Consiglio Nazionale dalle Richerche) és a MAE Rome (Ministero degli Affari Esteri) szervezésében.
A Szimpóziummal párhuzamosan kiállítás megtekintésére is lesz lehetôség a Szimpózium témaköreihez kapcsolódóan.
A magyar-olasz szervezésû rendezvény jó példája a kétoldalú kormányközi tudományos és mûszaki együttmûködéseknek. A rendezvény témakörei felölelik a környezeti kémia és egészségügyi kutatások újabb analitikai módszereit, különös tekintettel a minta készítésére, a mintázásra.
A rendezvénnyel párhuzamosan kerül sor a 40. Jubileumi Magyar Spektrokémiai Konferenciára, mely a tudományos információcsere lehetôségeit bôvíti.
17. Nemzetközi Amorf és Mikrokristályos Félvezetôk Konferenciája
(Budapest, 1997. augusztus 25--29.)
A konferenciát Sir Nevill Mott emlékének is szentelik a témakör képviselôi, aki 90 éves korában, 1996-ban halt meg, kivételesen nagy pályafutás végén.
A konferencia követi az elôzô prágai, Asheville-i, Garmisch-Partenkirchen-i, Cambridge-i és Kobe-i rendezvények hagyományait az amorf, rendezetlen, mikrokristályos és polikristályos félvezetôk fizikai jelenségeinek megismerésében, az anyagtudományban és a technológiai eszközökben.
dr. B. E.-né
Elnökségi ülés. A Magyar Kémikusok Egyesületének Elnöksége soron következô ülését 1996. november 26-án tartotta a MTESZ Székházában Kálmán Alajos ügyvezetô elnök vezetésével.
Elsô napirendi pontként az Elnökség jóváhagyta az Intézô Bizottság határozatát, amely etikai okok és az MKE szellemével, valamint a Magyar Kémikusok Egyesülete szabályzataival ellentétes tevékenység miatt azonnali hatállyal felfüggesztette funkciójából dr. Nyiredi Szabolcsot, az MKE Analitikai Szakosztály Elválasztástudományi Társasága elnökét. A döntésnek az az elôzménye, hogy a több mint 1800 tagot számláló Analitikai Szakosztály kb. 800 fôs Elválasztástudományi Társasága (korábban kromatográfiás szakcsoport) Dr. Nyiredy Szabolcs elnökletével másfél év óta több jelét adta a nagyobb önállóság felé törekvésnek: pl. névhasználat változtatása, rendezvények pénzügyi eredményébôl származó elosztási rend megváltoztatása, az ügyrend átalakításával, az ügyrendet sértô számlázási rend alkalmazása. 1996. június 24-án megalakult a Magyar Elválasztástudományi Társaság (MET) Dr. Nyíredy Szabolcs elnökletével, aki jelenleg az MKE Analitikai Szakosztály Elválasztástudományi Társaság elnöke is, ami etikailag összeférhetetlen.
Az Elnökség egyetértett Dr. Kalász Huba megbízásával -- a következô tisztújításig -- az MKE Analitikai Szakosztály Elválasztástudományi Társasága elnöki funkciójába.
Második napirendi pontként az elnökség döntött az 1996. évi egyesületi emlékérmek, kitüntetések odaítélésérôl és egyéb egyesületi jutalmazásról. A kitüntetettek névsorát és a kitüntetések indoklását jelen számunkban külön cím alatt közüljük.
1997. évi rendezvénynaptár. A Magyar Kémikusok Egyesülete 1997. évi részvételi díjas rendezvénynaptárát a mellékelt táblázatban közöljük.
Sz. G.
AZ MKE 1997. évi részvételi díjas rendezvényterve
A rendezvény neve | Helye | Idôpontja |
XXVIII. Kromatográfiás Tanfolyam | Szeged | január 22--24. |
Mûanyag Kollokvium | Eger | május 14--16. |
IFSCC Nemzetközi Kozmetikai és Háztartásvegyipari Konferencia |
Budapest | április 14--16. |
Kôolajfinomítói és Kenôanyag Adalékok Nemzetközi Konferencia |
Sopron | május 21--23. |
Biztonságtechnika '97 | Siófok | május 28--30. |
Komplexkémiai Kollokvium | Kecskemét | június 4--6. |
XIX. Kromatográfiás Vándorgyûlés | Budapest | június 18--19. |
40. Spektrokémia Vándorgyûlés Nemzetközi Konferencia |
Debrecen | június 29. -- július 4. |
Vegyészkonferencia '97 (Szerves kémia) | Szeged | augusztus 27--29. |
Conferencia Chemometrica | Budapest | augusztus 21--23. |
17. Nemzetközi Amorf és Mikrokristályos Félvezetôk Konferenciája |
Budapest | augusztus 25--29. |
Eljárások Üzemesítése Nemzetközi Konferencia | Budapest | szeptember 15--17. |
Nemzetközi Kolorisztikai Szimpózium | Tata | szeptember 22--24. |
Környezetvédelmi Analitikai Konferencia | Balatonszéplak | október 7--9. |
Radioanalitika '97 | Tata | október 14--16. |
1996. évi emlékérmek, kitüntetések átadása
Az egyesületi emlékérmek, kitüntetések, jutalmak átadására ünnepélyes keretek között 1996. december 18-án került sor. Dr. Náray-Szabó Gábor, az egyesület elnöke és Dr. Kálmán Alajos ügyvezetô elnök a következôknek adta át az MKE elismeréseit:
Az egyesületi élet fejlesztésében kifejtett hosszútávú kiemelkedô tevékenységéért THAN KÁROLY emlékérmet kapott:
Körtvélyessy Gyula fôtitkárhelyettes, a Mûszaki-Tudományos Bizottság elnöke, a Magyar Kémikusok Lapja szerkesztôje.
Körtvélyessy Gyula 1967-ben szerzett vegyészi oklevelet az ELTE-n. A kémiai tudományok kandidátusa. 1969-tôl aktív tagja az MKE-nek. 1979-tôl tagja a Mûszaki Tudományos Bizottságnak, 1995-tôl elnöke. 1990-tôl tagja az MKE elnökségének, Intézôbizottságának, fôtitkárhelyettes. Részt vett több egyesületi kiadvány írásában, szerkesztésében. Számos rendezvény elôadója, szervezôje. Az MKL szerkesztô bizottságának évtizede tagja, egyik szerkesztôje. Az elmúlt években az Egyesület tevékenységének egyik meghatározó egyénisége.
A vegyiparban kifejtett több évtizedes kiemelkedô munkásságáért PFEIFER IGNÁC emlékérmet kapott
Dr. Orbán István az EGIS Rt. vezérigazgatója
Zalai György a VEGYTERV ny. irodavezetôje
Dr. Orbán István 1964-ben szerzett vegyészmérnöki oklevelet a BME Vegyészmérnöki Karán, majd ugyanitt gyógyszerszakmérnöki diplomát 1970-ben, és egyetemi doktorátust 1972-ben. Ez utóbbit szintetikus antibiotikum témakörben készítette, melyben jelentôs kutató-fejlesztô munkát végzett. Munkássága a gyógyszeriparhoz, ezen belül az EGIS Gyógyszerárugyárhoz kötôdik. 1964--70 között üzemmérnök, 1971--75 között kutató, majd fejlesztô mérnök, 1975--79 között mûszaki fejlesztési fôosztályvezetô, fômérnök. 1980--82-ig a gyár mûszaki igazgatója, majd 1982-tôl vezérigazgató.
A BME c. egyetemi tanára, a Magyar Munkaadói Szövetség elnöke, a Magyar Gyógyszergyártók és Nagykereskedôk Szövetségének elnöke. 1987-ben Eötvös Loránd-díjat, 1995-ben Gábor Dénes-díjat kapott. Az MKE munkájában 1965-tôl aktívan részt vett. 1975--85-ig az Elnökség és Intézôbizottság tagja volt.
Zalai György 1946-ban szerzett gépészmérnöki diplomát. Elsô munkahelye a Péti Nitrogénmûvek volt, ahol üzemmérnöki, majd tervezôi munkát végzett. 1950-ben került az akkor alapított Vegyimûveket Tervezô Vállalathoz, ahol nitrogénipari beruházásokkal foglalkozott. 1960-tól létesítményi fômérnök, majd 1970-tôl irodavezetô 1983-ban történt nyugdíjba vonulásáig. Szakmai tevékenysége során részt vett ipari üzemek és gyárak technológiai és generáltervezésében, a nitrogén-, a petrolkémiai, a mûanyagalapanyag iparban. Oktatási tevékenységet a BME Vegyipari Gépek tanszékén, a Mérnök Továbbképzô Intézetben és a Veszprémi Egyetemen végzett. A Vegyipari Gépszerkezettan tankönyv társszerzôje, egyetemi jegyzetek szerzôje. Több angol nyelvû szakkönyv fordítója. 1950-tôl aktív tagja az MKE-nek, 1985-tôl a Szervetlen kémiai szakosztály elnöke.
Kiemelkedô vegyészmérnöki alkotásért WARTHA VINCE emlékérmet kaptak, megosztva
Dalmadi Gyula CHINOIN Rt.
Dr. Szeverényi Zoltán CHINOIN Rt.
Vajda Ervin CHINOIN Rt.
A Chinoin Rt. három szakembere a prosztaglandin E1 ipari totálszintézise kifejlesztéséért részesült a kitüntetésben. A nevezettek biztonságosan méretnövelhetô reakciókörülményeket dolgoztak ki. Ez lehetôvé tette az eljárás kulcsintermedierjében a cisz és transz kettôs kötés regioszelektív telítését. Az eljárást leíró Drug Master File-t az FDA jóváhagyta, az Európai Unióhoz pedig jóváhagyásra már benyújtották. A díjazottak a soklépéses szintézisbôl 7 lépést optimalizáltak, üzemesítettek, a technológiát validálták, az üzemi készülékeket kvalifikálták. Izolálták a szennyezéseket, megállapították a szerkezetüket és standard anyagokat készítettek belôlük. Munkájukról 1 tudományos cikk, 1 elôadás és 1 találmányi bejelentés készült. A PGE1 éves árbevétele meghaladja az 1 milliárd forintot, a fejlesztés megtérülési ideje 1 év.
Az Egyesület által alapított "közérdekû kötelezettségvállalás" kuratóriuma, hosszú idôn át kifejtett kiemelkedô szakmai és egyesületi tevékenységéért PREISICH MIKLÓS-Díjat adományozott:
Dr. Erdôs Péternek a TAURUS Rt. fôosztályvezetôjének
Dr. Jedlovszky Pálnak a MKE Számítástechnikai
és Kibernetikai szakosztály elnökének
Dr. Pászly Istvánnak az ELTE Kolloidkémiai
Tanszék docensének
A Magyar Kémikusok Egyesülete által alapított "Közérdekû kötelezettségvállalás" kuratóriuma hosszú idôn át kifejtett kiemelkedô munkássága elimeréseként TUDOMÁNYOS Díjat adományozott
Dr. Bán Miklós egyetemi tanárnak (JATE)
Dr. Bán Miklós 1949 óta tagja az MKE-nek. Korábban tagja volt a Fizikai-kémiai szakosztály vezetôségének. A Csongrád megyei szervezet Fizikai kémiai szakosztályának 1981-tôl elnöke, a csoport alelnöke 1981--87 között, majd társelnöke. Ismeretterjesztô, tudományos és tanfolyami elôadásokat tartott számos helyen az MKE rendezésében. Elôadásokat szervezett a Csongrád megyei csoportnál hazai és külföldi elôadók bevonásával. Tevékenyen részt vett az MKE egyéb rendezvényein.
Kiemelkedô munkájukért az Egyesület által alapított "Közérdekû kötelezettségvállalás" kuratóriuma NÍVÓDÍJAT adományozott:
Dr. Falkay Györgynek a Szteroidok Analitikája konferencia
elnökének
Dr. Hórvölgyi Zoltánnak a 7. Nemzetközi
Kolloidkémiai Konferencia titkárának
Dr. Keszler Balázsnak a 7. Szûrési Világkongresszus
titkárának
Dr. Mátyus Péternek az 5. Nemzetközi Piridazin
Szimpózium elnökének
Dr. Orcsik Évának az 5. NDT konferencia elnökének
Dr. Hangos Istvánnénak a Magyar Kémiai Folyóirat
szerkesztôjének
Dr. Somló Györgynek a Magyar Kémikusok Lapja
rovatvezetôjének.
Az egyesületi életben kifejtett kiemelkedô munkásságért, az IB KIVÁLÓ EGYESÜLETI\hf MUNKÁÉRT oklevelet adományozott a következôknek:
Antal Istvánné Gumiipari Szakosztály, FECS
titkárság
Dr. Csempesz Ferenc Kolloidkémiai Szakosztály
dr. Irlanda Dezsô Oktatási Bizottság, Kémiatanári
Szakosztály
Kazinczi Sándorné Lakk és Festékipari
Szakosztály
Dr. Kápolna Ferenc Biztonságtechnikai Szakosztály
Luter János Zala megyei Szervezet
Dr. Orbán Sylvia Mûanyagipari Szakosztály
Dr. Princz Péter Analitikai Szakosztály
Dr. Simor László Korróziós Szakosztály
Dr. Simon Ferenc Számítástechnikai és
Kibernetikai Szakosztály
Dr. Szalai Tibor Hajdú-Bihar megyei Szervezet
Dr. Szirovicza Lajos Csongrád megyei Szervezet
Dr. Tóth Gábor Analitikai Szakosztály
Dr. Vámos Éva Kémia és Vegyipartörténeti
Szakosztály
Sz. G.
A NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK HÍREI
Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Vegyészmérnökség a Katalízis Alkalmazásában Munkabizottsága 1996. május 5-én Bruges-ben, Belgiumban tartotta ülését, amelyen Egyesületünk képviseletét Dr. Petró József professzor úr látta el.
Az ülésen a következô programpontok szerepeltek:
A Munkabizottság legközelebbi ülését a firenzei kongresszuson fogja tartani, ahol elnökválasztás lesz. A közeljövôben szervezendô szimpóziumok témáiként a következôket javasolták: "Ultrafast Catalytic Reactors", "Multifunctional Reactors in Catalysis", "Structured Reactors".
A Kozmetikai Vegyészek Egyesületeinek Nemzetközi Szövetsége (IFSCC) az 1996. évi közgyûlését és elnökségi ülését október 20--27. között Sydney-ben, Ausztráliában tartotta a Szövetség 19. Kongresszusa keretében. Ezen Egyesületünket Dr. Hangay György képviselte Dr. Szirmai Sándorral, a Magyar Kozmetikai és Háztartás-vegyipari Társaság elnökhelyettesével együtt, annak érdekében, hogy fokozott publicitást biztosítsanak a Szövetség 1997. évi, budapesti Nemzetközi Konferenciájának (április 14--16.). Képviselônk mindkét fórumon beszámolót tartott konferenciánk szervezési munkáiról, és agitált a minél nagyobb részvétel érdekében. 350 db 2 sz. körlevelet osztott szét a résztvevôk között, de szóban is nagyarányú volt a részvételi szándék jelzése.
Külön is tárgyaltak a Szövetség tudományos vezetôjével és PP. ügyvezetôjével, Luigi Riganoval és Maite M. Miguellel, akik megígérték, hogy még egy elôadót meghívnak Budapestre a Szövetség költségén, vagy ha ez meghiúsul, az egyik amerikai elôadónak vállalják az utazási költségét.
Az IFSCC új elnöke, az ausztrál Alan Oppenheim levélben köszönte meg a magyar delegáció aktivitását a Sydney-i kongresszuson.
A magyar konferencia szervezô bizottsága úgy döntött, hogy a színvonal és a nyereségesség érdekében a francia IDEXPO céget bízza meg a csatlakozó kiállítás rendezésével. A siker érdekében adatszolgáltatással és szervezési munkával is segítjük az IDEXPO-t.
A Szövetség következô közgyûlése 1997. szeptemberében Acapulco-ban, Mexikóban lesz, ahol megtörténik a budapesti rendezvény értékelése.
Az Osztrák Analitikai Társaság (ASAC) 1996. november 15--16-án Grazban, Ausztriában ünnepelte jubileumi szimpózium keretében fennállásának 50. évfordulóját. A szimpóziumra meghívták az Ausztriával szomszédos 8 ország egy-egy képviselôjét azzal a kéréssel, hogy az ünnepélyes megnyitón köszöntsék az osztrák analitikusokat. Egyesületünk képviseletében Dr. Görög Sándor, mint a FECS/DAC (Federation of European Chemical Societies/Division of Analytical Chemistry) tagja vett részt a rendezvényen, és köszöntötte az osztrák kollégákat.
A szimpózium során Robert Kellner professzor, a FECS/DAC elnöke felkérte képviselônket, hogy a kelet-európai országok képviseletében vállalja el a Divízió vezetôségi ("Task Force") tagságát. Az évenkénti Divízió-ülések közötti idôszakban ez az új vezetôség viszi tovább az ügyeket. A megtisztelô felkérést Dr. Görög Sándor Egyesületünk támogatásával elfogadta.
A. I.-né