A magyar vegyipar és kémiatudomány
Ö S S Z E F O G L A L Á S O K
Veszprémi Tamás -- Nyulászi László: A fotoelektron-spektroszkópia alkalmazási lehetôségei és legújabb módszerei II. A fotoelektron-spektroszkópia legújabb módszerei
A klasszikus fotoelektron-spektroszkópia meglehetôsen rossz felbontása nagyságrendekkel javítható modern lézerek alkalmazásával. Jelen tanulmány e modern módszerek közül a három legfontosabbal foglalkozik. Tárgyaljuk a multifonon ionizációs spektroszkópia, a negatív ionok fotoelektron-spektroszkópiája, valamint a ZEKE módszer alapelveit, és felhasználási lehetôségeit.
[Magy. Kém. Lapja, 52, 133 (1997) ]
Tóth László: Abszorpciós eljárások fejlesztése a vegyiparban
A szerzô az abszorpció hagyományos módszereinek és készülékeinek kiválasztási módját, illetve ezen módszerek alkalmazhatóságának korlátait ismerteti.
Ezt követôen, amellett, hogy az elsôként e helyen közölt eljárásokat több ipari abszorbensre és gázra is alkalmasnak tartja, példaként a technológiai véggázok sósavtartalmának kinyerésére kidolgozott, általa eredeti módon átalakított, a gyakorlatban immár tíz éve zavartalanul üzemelô módosított adiabatikus abszorpciós rendszert, és egy tömény sósavoldat elôállítására alkalmas módosított izoterm abszorpciós rendszert ismertet.
[Magy. Kém. Lapja, 52, 137 (1997) ]
Jacques Villermaux: A vegyipari mûveletek kutatásának és technológiájának jövôképe
A szerzô összefoglalja a vegyipari mûveletek jövôjének kilátásait és elemzi az ipar igényeit. Négy kulcsterületet vizsgált, melyeken az alapkutatásnak haladnia kell, ezek a szelektivitás javítása hulladékok csökkentésére; jobb termék-formulázás; reális számítógépi szimulálás és a nagy üzemek létesítésének kérdése szemben a kis üzemekkel.
[Magy. Kém. Lapja, 52, 143 (1997)
Kalló Dénes: Néhány ipari reakció tanulmányozása zeolit-katalizátoron
A xilol izomerizációját és diszproporcionálódását, valamint a toluol és trimetil-benzol átalkilezését a Szerzô fôleg H-mordeniten tanulmányozta. A toluol etilezését vizsgálva kitûnt, hogy jóval 90\% fölötti paraszelektivitás érhetô el, ha a H-ZSM-5-katalizátor módosításával a mellékreakciókat (izomerizálást, átalkilezést, dezalkilezést) visszaszorítjuk. Az i-butén oligomerizációját savas és átmenetifém-zeolitok katalizálják, de eltérô mechanizmussal. Tisztázta az 1-butén hidratálásának mechanizmusát savas katalizátorokon. A kén-hidrogén addícióját olefinekre különbözô fém-zeolitok katalizálják; legaktívabb és leg\-stabilisabb a Cd-X, FAU, amelyen képzôdött tioalkohol és tioéter egymásba is átalakítható. Az acetilén-hidratálást különbözô zeolitok másodfajú fém-formáin vizsgálta, melyek közül egyedül a Cd-klinoptilolit bizonyult stabilisnak.
[Magy. Kém. Lapja, 52, 147 (1997) ]
Siklós Pál -- Széchy Gábor: Az etiléngyártás
Az etilén (és társtermékei) gyártása jelenleg is telített szénhidrogének pirolízisével történik. A technológia fôbb jellemzôi, elvei keveset változtak az elmúlt 40 év során, ugyanakkor az egyes technológiai mûveletek kivitelezése, hatékonysága és irányítása sokat fejlôdött, ez jelenti a csúcstechnológiát. Cikkünkben három fejlôdési mozzanattal foglalkozunk: a csôkemence kialakításával, gázturbinák és pirolíziskemencék összekapcsolásával és a különféle adalékok fontosságával.
[Magy. Kém. Lapja, 52, 154 (1997) ]