A magyar vegyipar és kémiatudomány


BEMUTATJUK--BEMUTATKOZIK

CYCLOLAB Ciklodextrin Kutató-Fejlesztô Laboratórium Kft.

A Chinoin gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára 1972-ben kutató laboratóriumot létesített a poliszaharidok gyógyszeripari alkalmazási lehetôségeinek kutatására. Induláskor a programba felvett témák egyike a ciklodextrin project volt, amelyrôl hamarosan kiderült, hogy rendkívül sokat ígérô, így ez a laboratórium 1975-tôl kezdve már csak ciklodextrin-témával foglalkozott. Abban az idôben a ciklodextrinekrôl azt lehetett tudni, hogy --- bár nagyon sokat ígérô zárványkomplex-képzô molekulák --- ugyanakkor toxikus és megfizethetetlenül drága anyagok. A laboratórium a fermentációs üzemcsoporttal együttmûködve rövid idôn belül iparilag is helytálló technológiát dolgozott ki, így további kutatásokhoz a ciklodextrin már nagy mennyiségben és megfelelô tisztaságban állt rendelkezésre. Az elvégzett toxikológiai vizsgálatok bizonyították, hogy a korábban közölt toxicitás téves kísérletek eredménye volt. Ez a laboratórium több, mint 60 találmányi bejelentést nyújtott be a ciklodextrinek, valamint különbözô származékaik elôállítására, azok hasznosítására a gyógyszerformulázásban, az élelmiszeriparban, a fotokémiai iparban, a növényvédôszer-iparban stb. A Chinoin fermentációs üzem\-egysége állította elô a ciklodextrinek gyártásához szükséges ciklodextrin glikozil transzferáz enzimet, a ciklodextrinek gyártása pedig a Gyôri Szeszgyárban történt. A laboratórium 1981-ben Nemzetközi Ciklodextrin Szimpóziumot rendezett, amely olyan sikeres lett, hogy utólag megkapta az elsô Nemzetközi Szimpózium megjelölést, és 1984-tôl kezdve kétévenként kerülnek az ilyen szimpóziumok megrendezésére. Alkalmanként 100--150 elôadás és poszter foglalja össze az elôzô két év kutatási eredményeit.

A 80-as évek vége felé a kutatási költségek csökkentése érdekében a laboratóriumot pénzügyileg független, de a Chinoin tulajdonában lévô leányvállalattá alakították, ettôl kezdve a laboratórium külföldi cégek megbízásai alapján végezte munkáját eredményesen és gazdaságosan. Amikor a Chinoin privatizálása eredményeként a Sanofi átvette a Chinoin irányítását, felszámolták a teljes biotechnológiai tevékenységet, így Magyarországon megszûnt a ciklodextrin-gyártáshoz szükséges enzim elôállítása az akkor már 100 tonnás nagyságrendû ciklodextrin-gyártással együtt. A Chinoin felszámolta a ciklodextrin-kutatással foglalkozó leányvállalatát is, amelynek munkatársai egy emberként úgy döntöttek, hogy együtt maradnak és addigi kutatómunkájukat kft. formájában folytatják. Így jött létre 1991-ben a Cyclolab Kft.

A Cyclolab jelenleg 35 fôvel dolgozik. Laboratóriumai a volt Sütôipari Kutató Intézetben (XI. Dombóvári út 5--7.), méretnövelô nagylaboratóriuma pedig a IX. Illatos út 7. alatt található.

A cég 10 MFt alaptôkével alakult 1991-ben, azóta több, mint 50 MFt-ot ruházott be, döntô mértékben laboratóriumi eszközökbe. Induláskor az OMFB-tôl 9 MFt-os kölcsönt kapott, amelynek nagy részét már vissza is fizette.

A Kft. indulásakor lízingelt vagy kölcsönzött mûszerekkel kezdett dolgozni, jelenleg azonban már a tevékenységéhez az összes szükséges modern mûszerrel rendelkezik.

A Cyclolab kizárólagosan a ciklodextrinek alkalmazásának kutatásával foglalkozik a legkülönbözôbb iparágak területén, de a megbízásoknak több, mint 70%-a gyógyszerformulázásra vonatkozik. A megbízások számos országból érkeznek (Olaszország, Belgium, Németország, Svájc, Franciaország, Venezuela, USA, Japán, Ausztrália, Dánia, Hollandia stb.).

A Kft. tevékenysége négy részre osztható. Hosszú távú szerzôdéseik vannak egyes cégekkel, jól definiált területekre. Az ennek keretében végzendô munkákra vonatkozólag részben a megbízó cég ad javaslatokat, részben a Cyclolab teszi meg a project-javaslatait. Az említett jól meghatározott területeken felmerülô szabadalmaztatható termékekre vagy eljárásokra vonatkozólag természetesen az illetô cégnek elsôbbsége van.

A rövidlejáratú kutatási megbízások egy adott termékre vagy eljárásra vonatkoznak és a project befejezése után a szokásos titkossági kötelezettségen kívül a Cyclolabnak más kötelezettsége nem marad.

A Cyclolab egyik tipikus tevékenysége: ismert vagy új gyógyszer hatóanyagok ciklodextrinnel történô formulázása, amelynek célja a hatóanyag kémiai stabilitásának és/vagy vízoldékonyságának a fokozása. Számos olyan gyógyszer-hatóanyag ismeretes, amelybôl eddig nem sikerült piacrahozható terméket elôállítani, mert az anyag túl gyorsan bomlik, vagy vízben oly mértékben oldhatatlan, hogy orálisan nem szívódik fel, vagy nem lehetett elôállítani belôle injektálható oldatot. Általában négy-hat heti munkával meg lehet állapítani egy hatóanyagról, hogy lehet-e és érdemes-e valamilyen ciklodextrinnel komplexálni. A következô fázisban a komplexet már 100 g-os mennyiségben kell elôállítani, és annak fizikai-kémiai jellemzôit --- beleértve a négyhetes stress-stabilitási vizsgálatokat is --- kell meghatározni. A harmadik fázisban általában a komplex elôállításának az optimalizálása a cél, ami gyakran találmányi bejelentésben is megtestesül. Patkányokon vagy nyulakon végzett farmakokinetikai (vérszint) vizsgálatok után sor kerül általában az utolsó fázisra. A következô fázisban tíz kilogrammos nagyságrendben kísérleti gyártást végeznek, majd ezt követi a Drug Master File kidolgozása, a hozzátartozó validált analitikai módszerekkel együtt.

A ciklodextrin-ismeretek forrása az említett irodalmi adatbázis, amelyhez számos cég fordul részben projectjeik tervezése, részben találmányi bejelentések kidolgozása során, mivel az óriási irodalomban majdnem minden elképzelésre lehet találni egy anterioritást. Ha például egy cég adott generikus hatóanyag ciklodextrin komplexálásának gondolatával foglalkozik, célszerû megkeresnie a Cyclolabot, mert a számítógépek ugyan sok mindent meg tudnak találni, de az anterioritások leghatékonyabb felismerésében a témával 20--25 éve foglalkozó kutatók ismereteit meg se tudják közelíteni. A Cyclolab erôssége pedig az, hogy a témavezetô kutatók mindegyike több mint tizenkét éve foglalkozik ezzel a témával, legtöbbjük ebbôl is doktorált. A fenti ismeretanyag mellett a kutatói rutin és kreativitás lehetôvé teszi, hogy a Cyclolab átlag évi 3--4 találmányt dolgozzon ki és értékesítsen.

A Cyclolab mintegy százféle kémiailag módosított ciklodextrint, illetve ciklodextrin-zárványkomplexet ajánl finomvegyszerként, tehát kis mennyiségekben és megfelelô minôségi bizonylatokkal.

A cég szervezete a következô egységekre osztható: a pénzügyi-adminisztratív csoport, a dokumentáció, irodalmi adatbázis és Cyclodextrin News szerkesztôség, minôségellenôrzô analitikai laboratóriumok, és a kutató-termelô laboratóriumok, beleértve a szintetikus laboratóriumot, a gyógyszerkomplexáló laboratóriumokat, a farmakokinetikai laboratóriumot, s a méretnövelô nagylaboratóriumot.

A 70-es évek elején havonta 3--4 publikáció jelent meg világszerte összesen a ciklodextrinekrôl. 1996-ban naponta átlagosan 4 új publikáció, szabadalom vagy konferencia-kivonat jelenik meg, azaz már évek óta ezer fölött van az évente megjelenô ciklodextrin tárgyú közlemények száma. Ezzel az irodalomtömeggel lépést tartani majdhogynem lehetetlen. A Cyclolab azonban idejében elkezdte felépíteni az irodalmi adatbázisát, így naprakészen rendelkezésére áll minden, a világon bárhol, bármikor ciklodextrinnel kapcsolatban publikált anyag. 1996 közepén ez több mint tizenháromezer publikációt, szabadalmat jelent, kb. kilencvenezer-oldalnyi összterjedelemmel. A Cyclolab havonta megjelenteti a Cyclodextrin News-t, amely jelenleg 130--140 új ciklodextrin tárgyú közlemény kivonatát tartalmazza angolul, a tématerületek szerint csoportosítva. Természetesen a teljes anyag számítógéppel is hozzáférhetô és a témában érdekelt vállalatok ezt diszketten vagy CD-ROM-on is megvehetik. A Cyclodextrin News a legfrissebb irodalmak kivonatain kívül minden olyan információt tartalmaz, amely a ciklodextrin-kutatással, -termeléssel, -hasznosítással foglalkozók számára érdekes lehet: ciklodextrin tárgyú konferenciák, könyvek, új ciklodextrin-tartalmú termékek, hatósági engedélyek stb. mind megtalálhatók a Cyclodextrin News-ban.

A Cyclolab kutatói a ciklodextrinekkel kapcsolatos valamennyi szimpóziumon aktívan részt vesznek (ciklodextrin, biotechnológia, kromatográfia, gyógyszerformulázás, élelmiszeraroma, zárványkomplexek stb.). A Cyclodextrin News-zal, valamint a laboratórium munkatársai által publikált tudományos közleményekkel és könyvekkel együtt ez jelenti a leghatékonyabb propagandatevékenységet, így a Cyclolabnak nincs szüksége külön hirdetések megjelentetésére, a létezése és tevékenysége a szûk szakmai körökben világszerte ismert.

Sz. J.


HÍREK, ADATOK, INFORMÁCIÓK

A vegyipar jövedelmezôsége továbbra is kiemelkedô

Az Ipari Szemle 1996. évi 6. száma tartalmazza dr. Széplakiné Kiss Bernadett minisztériumi tanácsos "Az ipari ágazatok jövedelmezôsége 1995-ben" címû tanulmányát. Ebbôl ismeretetjük az ipar egé-szére és a vegyiparra vonatkozó információkat.

Az ipar nemzetgazdasági ág eredményadatai 1995-ben érdemleges javulást jeleztek. Az aggregált adózás elôtti eredmény 67 milliárd Ft, amely a mintegy 220 milliárd Ft nyereség és a 153 milliárd Ft veszteség egyenlege. (1994-ben ez a szaldó alig több mint 9 milliárd Ft nyereség volt.)

A vegyipar jövedelmezôségi mutatóit és 1995. évi tulajdoni struktúráját az 1. táblázat tartalmazza. A feldolgozóipari ágazatok listáját három éve stabilan a vegyi alapanyagok és termékek gyártása ágazat vezeti, mely az elôzô évi 7,6%-ról 13%-ra növelte profitrátáját. A vegyipar privatizáltsági szintje átlagosan 60% körül volt 1995-ben, ezen belül jelentôs szóródás mutatkozik 0--84% között. A feldolgozóipari átlagnál nyereségesebb és jelentôs javulást elérô szakágazatok: a mûanyag-alapanyag-gyártás: 84% állami tulajdon; profitráta 21%; a mûtrágyagyártás: 6,3% állami tulajdon; profitráta 17,6%; a gyógyszergyártás: 26,8% állami tulajdon; profitráta 16,4%. A legveszteségesebb szakágazat a vegyiszálak gyártása: 2% állami tulajdon; profitráta: --16,2%.

1. táblázat

A vegyipar jövedelmezôségi mutatója és 1995. évi tulajdoni struktúrája

Ágazat Profitráta Állami Belföldi Külföldi
1994 1995 tulajdoni arányok
Kôolajfeldolgozás, kokszgyártás --0,4 1,1 58,5 9,7 29,1
Vegyi alapanyagok és termékek gyártása 7,6 13,0 39,2 16,9 40,9
Gumi- és mûanyag termékek gyártása 4,0 4,7 10,6 28,7 54,4

Sz. G.


A Magyar Vegyipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége "VEGYÉSZ" Alapítványa Kuratóriumának "MINÔSÉGBIZTOSÍTÁS, MINÔSÉGTANÚSÍTÁS" címmel meghirdetett pályázatának nyertesei

Az elsô díjat nyerték: JACZKÓ LÁSZLÓ, SEREGHY ERVIN a TAURUS Mezôgazdasági Abroncs Kft. részérôl "Agrotyre" jeligéjû pályázattal 150000 Ft értékben.

A TAURUS márkájú mezôgazdasági radiál abroncsok gyártását 1979-ben kezdték el Nyíregyházán, Az elmúlt 15 évben, elsôsorban az EK piacain több mint 1,5 millió radiál abroncsot értékesítettek. A Taurus Mezôgazdasági Abroncs Kft. --- saját termék területén --- Nyugat-Európa utánpótlás piacának három legjelentôsebb cége közé tartozik. A világ ötödik legnagyobb traktorgyártója a SAME termékeinek jelentôs részét már Taurus abronccsal értékesíti.

A Taurus radiál abroncs gyártás ISO 9002 szerinti tanúsítására 1992-ben került sor. A vállalat az alábbi fontosabb eredményeket érte el:

A vállalat árbevétele 1992--1996 között 3-ról 9 Mrd Ft-ra nôtt. A jelentôs növekedés nem a forint értéktelenedésébôl ered, mert a termékkibocsátás az említett idôszakban 15-rôl 25000 tonnára nôtt.

Az abroncspiacon két elkülönülô piac van. Az elsô szerelôi piac, ahol a traktorgyártóknak szállítanak közvetlenül, illetve az utánpótlás piac, ahol a traktorhasználók cserélik is abroncsaikat.

A Taurus mindkét piacon eredményesen növeli részesedését.

A második díjat kapta: SZÔKE RUDOLF a TAURUS Teherabroncs Kft. részérôl az "EURÓPA" jeligéjû pályázatával, 120000 Ft értékben.

A Taurus Teherabroncs Kft. 1992-ben az ország iparvállalatai közül az elsôk között szerezte meg az ISO 9002 számú nemzetközi szabvány szerinti minôségbiztosítási rendszertanúsítást. Az acélradiál abroncsgyártás területére kialakított rendszert késôbb fokozatosan kiterjesztették a vállalat teljes gyártására. A világbanki fejlesztési program keretében Firestone licence alapján korszerû, ún. TOP abroncsok gyártására került sor. A vállalat fontosabb eredményei a következôk:

1993--1995 között az acélradiál abroncs exportja több mint kétszeresére nôtt.

Az export-növekedés teljes mértékben a fejlett tôkés országok piacain realizálódott.

A minôségfejlesztés terén elért jelentôs eredmények tették jórészt lehetôvé azt, hogy az 1992. évi 250 ezer darabos acélradiál abroncstermelés 1996-ra meghaladja a 400 ezret. A termelés 75%-a exportra kerül.

A harmadik díjban részesült GYÔRI PÁL a RICHTER GEDEON Vegyészeti Gyár Rt. dorogi fióktelepe nyugdíjasa, "Üzemeltetési folyamat, karbantartás" jeligéjû pályázatával, 90000 Ft értékben.

A minôségbiztosítás és minôségtanúsítás logikája, annak szigorú rendszere számos területen gondolkodásra készteti a gyári embereket. A szerzô gépészeti és karbantartási ismeretekkel rendelkezô szakember. Tapasztalatai a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. dorogi telepérôl és az Egyesült Vegyimûvektôl származnak.

Meggyôzô erôvel bizonyítja, hogy a jó termék, különösen ha gyógyszerrôl van szó, gyártásához ellenôrzött, karbantartott gépekre és berendezésekre van szükség.

A minôségbiztosítás, minôségtanúsítás elvi és módszertani kérdéseit kiterjeszti a gyártó készülékekre és azok karbantartására is. Elméleti igényességgel sorra veszi mindazokat a fontos gépészeti-karbantartási kérdéseket, amelyek a minôségi gyártás biztosításához szükségesek. Javaslatai a gyártáskultúra javítását szolgálják. A rendszer egyik jellemzôje, hogy egyetlen hibás készüléken sem kezdik el a gyártást.

Kiemelt figyelmet fordítanak a gépek és berendezések diagnosztikai vizsgálatára.

A negyedik helyezést érte el DIÓSPATONYAI ILDIKÓ az ELTE Természettudományi Kar gyakornoka, "A minôségbiztosítás kritikus pontjainak vizsgálata a hagyma szárítása során" címû pályázatával, 70000 Ft értékben.

A Budapesti Mûszaki Egyetem hallgatója diplomamunkáját nyújtotta be. A Tarcalban mûködô zöldség- és gyümölcsszárító üzem hagymára vonatkozó minôségbiztosítási rendszer megalapozásához tesz javaslatot. Összefoglalja a szárítás elméletét, a szárítás során lejátszódó változásokat, valamint az élelmiszerminôség biztosításának alapjait.

Javaslatot tesz egy napi 3 t kapacitású, három szakaszos, folyamatos üzemû vákuum szárító létesítésére. Feladatának tartja a technológia kritikus minôségellenôrzési pontjainak leírását. Foglalkozik a nyersanyag megfelelô megválasztásával. A nyersanyag szeletelésével, a szárítással, valamint a késztermék tárolásával.

A szerzô aktuális témát választott, mivel a multinacionális vállalatok a Knorr, a Maggi és mások egymás után létesítik gyáraikat zöldségszárítmányok igénybevételével. Európa legnagyobb szárítmány importôreinek bevitelében a magyar termények 4--6%-ot képviselnek.


HÍREK AZ IPARBÓL

Humán Rt. A jelenlegi 20%-os export jelentôs bôvülését tervezi a NOVOPHARM kanadai cég többségi tulajdonában lévô, vérkészítményeket gyártó vállalat.

Richter Gedeon Rt. Dr. Harsányi Kálmán kutató-laboratórium vezetô Gábor Dénes díjat kapott 1996-ban.

Magyar Olaj- és Gázipari Rt. 1996. november 8-án Pál László, a MOL Rt. igazgatóságának elnöke avatta fel a Zsanai Földalatti Gáztároló elsô ütemében épült létesítményt. Ez 600 millió m3 földgáz tárolását végzi, melybôl télen maximum 8 millió m3/nap termelhetô ki. A beruházási költség több mint 10 milliárd forint volt. A most elhatározott második ütemben a kapacitást 1200 millió köbméterre növelik, a maximális napi kitermelési kapacitás 18 millió lesz.

Befejezôdött a MOL Rt. környezetvédelmi átvilágításának II. szakasza. Az auditot KTM és Phare forrásból a SENEX Környezetgazdálkodási és Mûszaki Fejlesztô Kft. végezte. A cél a Kutatás-Termelési Ágazatban korábban elvégzett felmérések pénzügyi adatainak pontosítása volt. Megállapították, hogy a fúrási iszap ártalmatlanításának, a gázátadó állomások korszerûsítésének, a gázmotorok káros emissziója csökkentésének, a gázturbinák szén-monoxid és nitrogén-oxid emissziója csökkentésének a költsége kevesebb, mint azt a kezdeti felmérések mutatták.

Olajterv Rt. 1,2 milliárdos tervezési és 2,5 milliárdos fôvállalkozói bevételt ért el a társaság 50 MFt körüli eredménnyel. A jelenlegi létszám 460 fô. A bevétel kb. 20%-a export, ezek közül 1996-ban a legjelentôsebb egy orosz munka volt 360 MFt-ért.

A társaság vezérigazgatója, dr. Pap Géza 1996. évi Gábor Dénes díjat kapott.

Tiszai Vegyi Kombinát Rt. A cég 5 milliárd forintot kér vissza az Állami Privatizációs és Vagyonkezelô (ÁPV) Rt.-tôl az 1989. évi XIII. tv. alapján, mint a privatizációban értékesített vagyon 20%-os hányadát.

ZOLTEK Magyar Viscosa Rt. 1997 közepére teljesen kiváltják a környezetszennyezô freont a hûtôtelepen.

Gyôri Szeszgyár és Finomító Rt. A környezô megyék 57 mezôgazdasági szövetkezetébôl létrejött Arrabona Konzorcium, valamint a gyôri önkormányzat, illetve a társaság vezetôibôl alakult Kft. vásárolta meg a szeszgyár 544 MFt-os jegyzett tôkéjének 75%-át 200%-os árfolyamon. Az állam tulajdonában maradt 25%-ból 15-öt a dolgozók vásárolhatnak meg. Az ÁPV Rt. aranyrészvényt tartott fenn magának. A cég forgalma 1995-ben 3 milliárd forintot tett ki, nyereségük 300 millió felett volt és várhatóan lesz is. A termékeiket fôként a hazai gyógyszeripar, növényvédôszeripar, kozmetikai ipar vásárolja, de exportálnak külföldre is. A jövôben nem annyira kapacitásnövelést, hanem az energiaköltségek csökkenését tervezik.

Hejôcsabai Cement- és Mészipari Rt. Ez az elsô cég Magyarországon, amely környezetvédelmi irányítási rendszerét az ISO 14 001 szabvány szerint tanúsította. Mint ismeretes, több hazai, kifejezetten vegyipari cég is dolgozik ennek a rendszernek a kialakításán. A megfelelô --- hasonló jelzetû --- európai szabvány 1996 ôszén lépett hatályba. A felépítésében az ISO 9000-es sorozathoz nagymértékben hasonló szabvány azon túlmenôen a környezetvédelmi állapotfelmérést és a helyzetre, illetve annak javítására vonatkozó vállalkozási megnyilvánulási kötelezettséget is tartalmazza.

SZEVIKI Szerves Vegyipari Kutató Intézet Rt. Nyereséggel zárta az 1996. évet a Munkavállalói Részvénytulajdonosi Program Szervezet többségi tulajdonában lévô intézet. Ebben nagy szerepe volt a megbízóknál megvalósult K+F eredményekbôl befolyó haszonrészesedéseknek és a kísérleti üzemben elôállított és növekvô mennyiségben exportált állatgyógyászati terméknek, az illatanyagoknak és az intermediereknek.

Dr. Körtvélyessy Gyula


Vissza