Egyesületi élet
A Magyar Kémikusok Egyesületének küldetése
A Magyar Kémikusok Egyesülete Intézô Bizottsága dr. Körtvélyessy Gyula fôtitkár-helyettes javaslatára elhatározta, hogy a külsô és belsô változások követése érdekében megújítja tevékenységét. Ennek elsô lépéseként az alábbi vitaanyagot dr. Princz Péter, dr. Banai Endre és dr. Körtvélyessy Gyula összeállították és azt 1997. április 16-i ülésaén az IB elfogadta. Az anyag célja, hogy azt a kémikusok kezébe adva rövid, de átfogó képet nyújtson az Egyesületrôl, a tagság elônyeirôl, másrészt alapul szolgáljon Egyesületünk megújulásához. Kérjük, hogy véleményét a Titkárságra juttassa el. Ez az összeállítás a témája az április 29-i aktívaülésnek is. A végleges szöveget kinyomtatjuk, terjesztjük és az ebbôl következô változásokat végrehajtjuk.
"Kell, hogy legyen olyan meghitt baráti
kör, nem önhitt fôk társasága,
amelyben otthonos számos öröm, mely nélkül
végtelen a napok hosszúsága."
Voltaire
Tisztelt Kémikus Kolléga!
Engedje meg, hogy a Magyar Kémikusok Egyesületérôl rövid ismertetést adjunk.
Küldetésünk
Az MKE alapvetô célja, hogy tagjai szakmai fejlôdését elôsegítse, számukra információs fórumokat teremtsen, ahol véleményüket kifejthetik és megvitathatják. Személyes érdeklôdés és a tenni akarás alapján szervezôdô, a szaktudás és a személyiség tiszteletén alapuló egyesületi életet tart fenn. Összefogja és képviseli a kémikusok szakmai elkötelezettségét. Tevékenységével --- az 1907-ben megfogalmazott célkitûzésével összhangban --- szolgálni kívánja a kémiai tudomány és a vegyipar fejlôdését, valamint az innovációk megvalósulását.
Mûködés és tevékenységi területünk
A Magyar Kémikusok Egyesülete (MKE) a MTESZ tagegyesületeként mûködô, önálló gazdálkodást folytató civil szervezet. Mûködésének alapja a tagok aktivitása, a titkársági szervezet segítségével. Átfogja a vegyipar, a kémiai tudományok, a környezetvédelem, az oktatás és az államigazgatás teljes területét, mindazt, ahol a kémia szerepe fontos és ahol kémikusok tevékenykednek. Tagja lehet minden hazai vagy külföldi, természetes vagy jogi személy.
Az MKE --- küldetésének teljesítése érdekében --- az alábbi területeken fejt ki tevékenységet:
Az MKE --- a vegyésztársadalom nevében --- közremûködik az alábbi tevékenységekben:
Értékrendünk
Az MKE akkor sikeres,
Nyilvánosságpolitikánk
Az MKE tevékenységét a tagokhoz eljutó havi közleményekben ismerteti. Önálló havilapja, a Magyar Kémikusok Lapja, minden kémikus számára ad szakmai információkat és híreket. Az MTA Kémiai Tudományok Osztályával együtt adja ki a Magyar Kémiai Folyóiratot a tudományos cikkek hazai fórumaként. A kémia szeretetét megalapozó oktatást segíti a Középiskolai Kémiai Lapok.
Szervezet és vezetés
Az MKE nem hierarchikus, hanem minden részletében demokratikus szervezet. Az alapszabály szerint a legfelsô fórum a tagok közössége által delegált közgyûlés. Ez választja négy évre az Elnökséget, az elnököt, a két elnökhelyettest, a fôtitkárt és a két fôtitkárhelyettest. Az operatív feladatokat az Elnökség tagjaiból választott Intézô Bizottság végzi. Az MKE munkáját a fôállásban foglalkoztatott Titkárság segíti, az ügyvezetô fôtitkár vezetésével. Feladata a tevékenységek szervezése, a gazdaságos mûködés biztosítása.
Egy adott szakterület iránt érdeklôdô tagok a szakosztályokban elnököt, titkárt és vezetôséget választanak. Ezek feladata a szakmai tevékenység szervezése. A 26 szakosztály keretein belül, további szakmai tagozódás céljából, szakcsoportok is tevékenykednek.
A nagyobb vegyipari centrumokban helyi illetve vállalati csoportok is mûködnek a helyi igényeknek megfelelôen.
Szolgáltatásaink
Az MKE mindenekelôtt szakmai kapcsolati fórumot ad a tagoknak, ahol találkozhatnak meghatározott szakmai területen tevékenykedô kémikus kollégákkal, velük a problémákat megoszthatják és egyenrangú partnerként megvitathatják. A szûkebb vagy bôvebb szakmai területen szervezett elôadások és konferenciák --- az elôzôeken túlmenôen --- alkalmasak a szakmai továbbképzésre, a szakmai közélet megteremtésére. A tagok díjkedvezményt kapnak. Az MKE szakértôi nyilvántartásán keresztül összefogja és támogatja a tagok szakmai mûködését.
Az MKE lehetôséget nyújt a diákoknak, hogy bekapcsolódjanak az ország kémikusainak az életébe. A kiemelkedô diplomamunkákat évente Ifjúsági Nívódójjal jutalmazza. Szervezi és támogatja a különbözô korosztályok kémiaversenyeit, kutatómunkáját és szakmai fórumokon való elsô megjelenését.
A napi vérkeringésbôl kikerült nyugdíjas tagok az MKE révén lehetôséget kapnak arra, hogy továbbra is informálódjanak a szakmai történésekrôl.
Az oktatásban dolgozók az MKE kémiatanári konferenciáin információt kaphatnak a legújabb oktatási módszerekrôl.
A jogi tagvállalatok és intézmények részére az MKE a kémia általános információs és érdekvédelmi fóruma.
Gazdálkodásunk
Az MKE az egyesületre vonatkozó törvényi szabályok szerint mûködik. Gazdálkodását ügyrend szabályozza. Éves tervét és mérlegét az Intézô Bizottság fogadja el és dönt a gazdálkodás napi kérdéseirôl.
Bevételeit a magán és jogi személyek tagdíjai, a szakmai rendezvények, a folyóirat és könyvkiadás, a szerzôdéses munkák és a pályázattal elnyert támogatások adják.
Költségei egyrészt a rendezvényekkel kapcsolatos kiadásokból, másrészt a kitüntetések, díjak, utázási támogatások fedezetébôl, valamint a titkárság fenntartásának a költségeibôl állnak.
A támogatásokat a Preisich Miklósról elnevezett Közérdekû Kötelezettség Vállalásban gyûjtjük.
Nem csak pénzzel, hanem szívvel és ésszel!
Budapest, 1997. április 16.
Az MKE Intézô Bizottsága