Egyesületi élet
BESZÁMOLÓK RENDEZVÉNYEKRÔL
4. Magyar Kozmetikai és Háztartásvegyipari Kongresszus
és az IFSCC Nemzetközi Konferenciája
(Budapest, 1997. április 14--16.)
A kettôs rendezvénynek, amelyet ez év április 14--16. között tartottak, a Budapesti Kongresszusi Központ adott otthont. Mindkét eseményhez egy-egy jubileum is kapcsolható: a hazai kongresszusszéria 10 éves, társaságunk IFSCC tagsága pedig 5 éves évfordulójához érkezett.
Az IFSCC, azaz a Kozmetikus Kémikus Társaságok Nemzetközi Szövetsége a legnagyobb és legjelentôsebb tudományos szövetség a kozmetikai szakágban, 34 tagországgal és kb. 12000 taggal. Tevékenysége igen sokrétû, kiterjed az oktatásra, továbbképzésre, a saját adatbázis (Cosmet) kifejlesztésére, az új tagországok, ill. társaságok támogatására, de talán legjelentôsebb mûködési szakterülete a kétévente tartott nagy kongresszusok és a köztes években rendezett nemzetközi konferenciák szervezése.
A Magyar Kozmetikai és Háztartásvegyipari Társaság, mint a Magyar Kémikusok Egyesületének tagja 1992-ben (Yokohamában) nyert felvételt a Szövetségbe és lényegében már akkor ígéretet kapott a konferencia rendezési jogára, amelyet aztán éppen a 3. Magyar Kongresszus (1993) alkalmával erôsítettek meg, azaz 4 éves elôkészítô munka után került sor a konferencia-kongresszus megtartására.
A nyitó ceremónia szónokai voltak: dr. Pálinkás János Társaságunk és a kongresszus elnöke, valamint dr. Náray-Szabó Gábor, a MKE elnöke a vendéglátók részérôl, Alan Oppenheim elnök és dr. Luigi Rigano tudományos titkár a Szövetség részérôl. A szponzorok közül pedig dr. László András, az ITD igazgatója kapott szót. A 3 napos tudományos ülést dr. Hangay György, a konferencia-kongresszus tudományos elnöke nyitotta meg.
A 37 elôadás és 30 poszter átfogta a kozmetikai tudományok szinte teljes vertikumát. A gyógynövény-kivonatok és más új hatóanyagok kutatását, az in vivo és az in vitro hatékonysági vizsgálatokat, a fizikai-kémiai, a reológiai, az analitikai és a stabilitás vizsgálatokat, a formulálást és az egyéb technológiai kutatásokat, a fog-, a száj-, a haj- és a bôrápolásban elért legújabb eredményeket, de az ECD-rôl, az európai kozmetikai direktívákról is hangzottak el érdekes elôadások.
A tematika sokszinûségét már a plenáris elôadások is bizonyították. A. Dweck "Múlt-jelen-jövô a gyógynövények vonatkozásában" adott tudományos áttekintést, bizonyítva, hogy az új kutatási módszerekkel hogyan lehet az ôsi gyógynövények, mint pl. a kamilla és az aloe hatékonyságát fokozni. Zrínyi prof. a gélek fizikai-kémia tulajdonságairól, a modern hidrogél rendszerek biomedicinális és komzetikai alkalmazásáról tartott érdekes elôadást. Schwuger prof. pedig az egyre népszerûbb mikroemulziók elôállításával és tulajdonságaival foglalkozott. Végezetül J. S. Jellinek, a neves kozmetikai szakíró a parfümök történetét ismertette az 1880--2000 közti idôszakban ,,Társadalom és érzékek'' címen.
A két szekcióban, ill. 12 szubszekcióban megtartott elôadások és a poszter publikációk közt tallózva a következô rövid összefoglaló adható:
Az új hatóanyagok körében a hegemónia a gyógynövényeké volt. A. Müller 6 gyógynövénybôl és aminosavból álló szinergens hatású ún. fitoamin-biokomplexet mutatott be, A. Benaignes pedig a bôr rugalmasságát biztosító gyógynövény-elasztin kombinációt. E. Perrier kapszulázással biztosította a gyógynövény-kivonatok stabilitást. Petri prof. a kamilla hatóanyagait, farmakológiáját és az alkalmazási lehetôségeit tárgyalta. Then M. pedig a zsálya sokoldalú hetékonyságát igazolta. F. Bonina a vérnaracsban fedezett fel új szabadgyök-fogó anyagokat.
Az egyéb természetes hatóanyagok vonatkozásában G. Sauermann a foszfolipidek bôrápoló aktivitását igazolta. J-S. Hwang a retinoidoknak a kollagén szintézisre gyakorolt hatását bizonyította. G. Blume a liposzomák új generációját (Rovisome) mutatta be. A 150--200 nm méretû részecskék jobb perkután transzportot biztosítanak. Több elôadás foglakozott a fényvédô anyagokkal. P. Eskalinen és Daradics L. az ultrafinom titán-dioxid növekvô elterjedését bizonyították, Horkay I. viszont a fokozott dermatológia kontroll szemszögébôl tekintette át a fényvédôanyagok palettáját. Új antibakterális szerkezeteket mutattak be K. Ehmann és W. Schuler, de még eredetibb volt F. Wolf kísérlete, új antiadhéziós anyagok elôállítására, melyek gátolják a bôrön a mikroorganizmusok megtapadását és telepképzését.
Gyakori témakör volt a hatékonysági vizsgálatoké, melyben a világtendenciáknak megfelelôen az in vitro kísérletek kerültek túlsúlyba. T. Förster az emulziók szerkezete és az in vitro penetrációja közti összefüggést vizsgálta. Marton Sz. több készítményforma, ill. modellhatóanyag in vitro perkután abszorpcióját tette vizsgálat tárgyává. B. Vincetic az alfa-hidroxisavak (AHA) bôr pH-ra gyakorolt hatásáról közölt adatokat. Az in vitro vizsgálatok közül kiemelhetô P. Buche kísérlete, aki a bôr interleukin 1- koncentrációja alapján adott elôrejelzést a készítmények gyulladáscsökkentô aktivitiásáról. Ugyancsak új metodikákat ismertetett P. Masson, aki a totális tolerancia vizsgálatára és Soós Gy., aki a hajhullás exakt detektálására dolgozott ki gyorstesztet.
Ide csatlakoztathatók a mikrobiológiai kutatások, melyek közül megemlíthetô S. Corti elôadása, aki a tisztítószerek bôrflórára gyakorolt hatását vizsgálta, valamint Becskéné Vízhányó P. eredményei, melyeket a Malthus-féle analizátor alkalmazásával nyert.
A formulázási kutatások területén az emulzióké volt a hegemónia. Erôs I. a modern emulziós rendszerekrôl: a mikro-, a többfázisú- és a vízmentes készítményekrôl tartott átfogó elôadást. B. Guckenbiehl a mikroemulziós forma elônyeit bizonyította. Több termékformát is kedvezôen befolyásol az a felfedezés, melyrôl D. Desai számolt be, miszerint új, könnyen diszpergálható Carbopol-t állítottak elô. Az emulziók mellett a kapszula is fejlôdô termékforma, melyet elsôsorban a stabilitás biztosítása érdekében alkalmaznak (retinol és gyógynövény-kivonatok).
A száj- és fog-, valamint a hajápolással és a fürdôkészítményekkel külön alszekciók foglakoztak. A szájápoló készítmények laboratóriumi, klinikai és érzékszervi vizsgálatáról M. Breuert adott teljes körû áttekintést. Szabó Gy. pedig a triklozán-tartalmú fogkrémek klinikai vizsgálatát ismertette. A hajápolásban új polimerek kifejlesztésérôl adtak információt P. Hüssel és H-U. Wekel ápoló, ill. fixáló hatással. Megemlíthetô még Ryo Kon új modellje, melyet a hajápoló készítmények minôsítésére fejlesztett ki. A fürdôkészítmények vonalán A. Domsh új, fokozott bôrkímélô tulajdonsággal rendelkezô szulfoszukcinátok kifejlôdésérôl számolt be.
A fizikai-kémiai és a reológiai vizsgálatok a szekciós elôadásokban és a poszter publikációkban is tág teret kaptak. Németh Zs. a lamelláris nemionos felületaktív anyagok kolloidikai vizsgálatát ismertette, P. Reeve a reológiai tulajdonságot befolyásoló polimerekrôl tartott elôadást. Erôs I. a krémek és a hidrogélek párolgásnak a kinetikáját tanulmányozta.
A stabilitás-vizsgálatokkal is számos szerzô foglalkozott. Az A-vitamin stabilizálásáról két elôadás is elhangzott. D-S. Park és I. Arsic egyaránt a kapszulázásban találta meg az adekvát módszert. Erôs I. a kenôcsök, krémek és hidrogélek hôstabilitását, A. Bungart a PHD-észterek destabilizáló hatását vizsgálta, ill. igazolta, O/V-típusú emulziókban, Kozma J. pedig a FAA-ok korrozív hatását tanulmányozta aeroszol készítményekben.
Az analitikai és egyéb minôsítô vizsgálatok témakörében K. Wichrowski modellt dolgozott ki a kozmetikai termékek érzékszervi vizsgálatára J. Jachowitz textúra-analízisre alkalmas készüléket fejlesztett ki, H. Valentova pedig összefüggést talált az emulziók textúrája és érzékszervi tulajdonságai között, E. Trenka az ISO-konform FT-NIR spektroszkópját ajánlotta, mint a gyorsvizsgálatokra legalkalmasabb módszert. Groska L. az észter típusú kvaterner-ammónium vegyületek analitikájával foglalkozott.
Élénk érdeklôdést váltott ki P. Masson prof. két elôadása az Európai Kozmetikai Direktívákról (ECD) a biztonság és a hatékonyság témakörében. A kellô biztonságot a teljes technológiai információ (biztonságos végtermék, azonosság és minôség) szavatolná, a hatékonyság tekintetében pedig rögzítenék a kozmetikai termékek megengedhetô funkcióit.
A 3 napos rendezvény egyetlen plenáris elôadással fejezôdött be. P. Eskalinen a "Titán-dioxid ezer arca'' címen tartott átfogó elôadást a témáról. Ezután már csak a zárszavak következtek. Az IFSCC nevében Alan Oppenheim a Szövetség elnöke mondott köszönetet a kitûnô rendezésért, a Szervezô Bizottság nevében pedig dr. Hangay György búcsúztatta a résztvevôket. Majd új tradíció kezdeteként szót kapott Maria Tereza Alvarez a Mexikói Kozmetotólus Kémikus Társaság elnöke, a következô rendezô ország képviselôje.
Végezetül néhány adat: a konferencia-kongresszusnak 340 résztvevôje volt 31 országból. Csaknem 100 volt a hazai résztvevôk száma, de még jelentôsebbnek ítélhetô a 45 fôs közép- és kelet-európai részvétel, összesen 8 országból, melyek közül többen is pályáznak az IFSCC-tagságra.
dr. Hangay György
IRODALOM
Int. Conf. of IFSCC and 4th Hung. Congr. on Cosm. and Household Chemicals Bp., 14th--16th April, 1997. Proceedings
Nemzetközi kozmetikai és háztartásvegyipari
kiállítás
(Budapest, 1997. április 14--16.)
A 4. Magyar Kozmetikai és Háztartásvegyipari Kongresszushoz és az IFSCC Nemzetközi Konferenciához kapcsolódóan a konferencia színhelyén tartották a kozmetikai és háztartásvegyipari alapanyagok nemzetközi kiállítását. A kiállítást az az IDEXPO francia cég rendezte, amely már sikeresen szerepelt az elmúlt években a Magyarországon rendezett FATIPEC kongresszushoz kapcsolódó nemzetközi lakk-festék kiállítás (1995.) és az 1996. évi Szûrési világkongresszushoz kapcsolódó szûréstechnikai kiállítás megrendezésével.
-- Nem jelent-e túl nagy kockázatot a cégnek olyan országokban rendezni kiállítást, amelynek vegyipara és kozmetikai ipara nem játszik meghatározó szerepet a világpiacon? -- fordultunk kérdésünkkel Didier Roger úrhoz, a kiállítás francia igazgatójához, aki már az említett korábbi két kiállításnak is szervezôje volt.
-- Természetesen minden rendezvénynek van kockázata és ennek a kiállításnak is volt. De mivel a kiállítás a hazai szakembereken túl a konferencia nemzetközi résztvevôi számára is készült, nemcsak magyar kapcsolatokban gondolkodtunk. A szépszámú és magas színvonalú nemzetközi jelenlét nagyban csökkentette a kiállítás kockázatát.
-- Mennyire van megelégedve a jelenlegi kiállítással, annak látogatottságával és az érdeklôdéssel?
-- Én akkor vagyok megelégedve, ha a kiállítók is meg vannak elégedve. Azok pedig többségükben elégedettek. Ami a magyarországi kapcsolatokat illeti, nagyon szeretném kihangsúlyozni, hogy nagyon jó tapasztalatokra tettünk szert, jó kapcsolatokat alakítottunk ki, korrekt partnerekre találtunk. Ez a másik, ami miatt meg vagyok elégedve.
-- Van-e tudomása arról, hogy a kiállítás alkalmából sor került konkrét árucsere megállapodásra vagy egyéb kereskedelmi kapcsolat kiépítésére?
-- Nem feladatunk az ilyen jellegû akciók nyomonkövetése, ezért nincs is tudomásunk róla, de aki eljött a kiállításra, azért jött el, hogy eladja termékét vagy most, vagy egy következô alkalommal. Ahogy már említettem, a konferencia magyar és nemzetközi résztvevôi magas szakmai színvonalúak, és nem utolsó sorban a szépszámú magyar látogatók a kiállítással lehetôséget kaptak a kiállító cégek bemutatott eredményeinek megismerésére, ami iniciálója lehet a jövôbeli vásárlásnak -- fejezte be mondanivalóját Roger úr.
A kiállítás valóban nemzetközi volt. Az
azon szereplô mintegy 40 cég között mindössze
egyetlen magyar kiállítót találtunk, a CAOLA
Rt.-t. A kiállítás tárgya közmetikai és
háztartásvegyipari alapanyagok voltak. Készterméket
-- a magyar kiállító kivételével --
nem állítottak ki. A kiállító cégek
standjukon elsôsorban cégirodalommal és szakmai tanácsadással
álltak rendelkezésre, tárgyi kiállítási
anyag csak kis számban szerepelt a kiállításon.
Terjedelem hiányában a kiállításon szereplô érdekesebb témákról csak távirati stílusban adjuk az alábbi tájékoztatást:
A BF Goodrich Speciality Chemicals (Brussel) a PEMULEN márkanevû polimer alapú emulzifikáló családjával szerepelt a kiállításon. A termék különbözôképpen modifikált, nagy molekulasúlyú akrilsav polimer és fô funkciója olaj vízben emulzifikálása. A termékcsaládhoz tartozó Charbopol vízoldható akrilsav polimer másodrendû olaj vízben emulzifikálóként használható. A termék használata etilalkoholmentes rendszerek kialakítását teszi lehetôvé.
A Sophim (Peyruis, Franciaország) a squalanok gyártásának és fejlesztésének specialistája. A Sophiderm természetes eredetû termék különlegesen nagy tisztaságával tûnik ki (99,9%). A PHYTOSQUALAN-t az olivaolaj el nem szappanosítható frakciójából állítják elô ipari méretben és többcélú kozmetikai segédanyagként használják.
Az ELF ATOCHEM (Párizs) a tioglikolsav széleskörû kozmetikai felhasználása mellett új undecilénsav származékait is bemutatta széleskörû alkalmazással.
Az ICI Surfactanc (Everberg, Belgium) teljes márkapalettája (Arcacel, Arlamol, Arlasolve, Arlatone, Atlas, Atmos, Hypermer, Brij, Myrj, Renex, Span, Spectraveil, Synperonic, Tensianol, Tioveil, Tween) ajánlatát propagálta. Mint ismeretes, ezek magukban foglalják az ionos és nem ionos felületaktív kozmetikai alapanyagokat és segédanyagokat. A céggel közös területen állított ki a Stearin Dubois francia cég, amelynek legérdekesebb terméke a cukorészter származékok. A kozmetikai, gyógyszer és élelmiszeriparban használható anyagok szacharózok zsírsavészterei. Ennek következtében legelônyösebb tulajdonságuk a biológiai lebonthatóság. A kozmetikai iparban a terméket nem inonos emulzifikálónak használják.
A Henkel csoport (Düsseldorf) magyarországi képviseletének közvetítésével (Vitoh Kft.) vett részt a kiállításon. Több terméknek magas színvonalú alkalmazástechnikai ismertetôjén kívül az azokkal készíthetô kozmetikai termékek teljes receptúráját tartalmazó ismertetôvel keltett feltûnést.
A legtávolabbról, a francia Tahitirôl érkezett a Monoi de Tahiti nevû cég. Termékajánlatukhoz éghajlati viszonyuknak megfelelô természetes alapú illóanyagok szerepeltek.
Sz. G.