RUGALMAS ÉS VESZTESÉGI ENERGIÁK SZÉTVÁLASZTÁSA MARTENZITES ÁTALAKULÁSOKBAN; ALKALMAZÁS EMLÉKEZÕ ÖTVÖZETEKREBeke Dezsõ (fiz. tud doktora), Daróczi Lajos (PhD),
Debreceni Egyetem Szilárdtest Fizika Tanszék, 4010 Debrecen Pf. 2.
Az alakmemória anyagokban végbemenõ martenzites átalakulás során a fõ hajtóerõt képviselõ kémiai szabadenergia változás mellett a nem kémiai jellegû rugalmas és veszteségi energiajárulékok is meghatározó szerepet töltenek be. Az átalakulás során kísérletileg mérhetõ mennyiségek (átalakulási hõk és átmeneti hõmérsékletek) a fenti energiatagok függvényei. A mérési eredmények kiértékelésénél általánosságban feltételezhetjük, hogy az átmeneti hõmérsékletek Ms, Mf , As , Af (Ms ill. Af a martenzit-kezdet ill. az ausztenit-vége átalakulási hõmérsékletek) például nyomás hatására történõ megváltozása két részbõl áll: a csak a kémiai szabadenergia-járuléktól függõ To egyensúlyi hõmérséklet eltolódásából, valamint a nem kémiai energiatagok változásából ered. A To hõmérséklet külsõ tényezõk (hidrosztatikus nyomás, feszültségi állapot) hatására bekövetkezõ változását a klasszikus termodinamikából jól ismert Clausius-Clapeyron egyenlet írja le. Hasonló általános összefüggés, amely a rugalmas és veszteségi energia tagok változását írná le nem ismert. Lehetõségünk van viszont arra, hogy az átmeneti hõmérsékletek nyomás-függését megmérve a nem kémiai energiák nyomás-függését meghatározhassuk. Ehhez a Clausius-Clapeyron egyenlet érvényességén túlmenõen csak a nem kémiai jellegû szabadenergia járulékoknak (pontosabban ezek átalakult hányad szerinti deriváltjainak) véges, nullától különbözõ, voltát kell feltételeznünk az Ms, Mf, As és Af hõmérsékleteknél.
Megmutatjuk, hogy a fenti eljárás eredményesen alkalmazható az energiajárulékok szétválasztására, valamint azok nyomás illetve feszültség függésének meghatározására különféle alakmemória ötvözetekben.
Vissza