Mintaforgatás változó szöggel és sebességgel, “szép, informatív, új világ …”
(Nagyfelbontású NMR spektroszkópia oldatszerû, folyadékkristályos és szilárd fázisban).

Szalontai Gábor,
Veszprémi Egyetem
Szilikát- és Anyagmérnöki Tanszék, NMR laboratórium


Az utóbbi évtizedben az NMR spektroszkópia legdinamikusabban fejlõdõ területe az ún. anizotróp fázisú mérések elmélete és gyakorlata. Ide sorolhatóak az óriásmolekulák, polimerek, biológiai oldatok vagy egyéb gélszerû anyagok vizsgálatai, folyadék-kristályos fázist alkotó elegyek, mikrokristályos vagy porszerû anyagok, porózus anyagok, de az üvegek, fémek vagy ötvözeteik problémái is.

A nagyfelbontású spektrumok készítéséhez használt eljárások közös és meghatározó eleme a minták forgatása a külsõ mágneses tér irányához képest egy adott (gyakran, de nem mindig az ún. “mágikus”) szöggel. Elõadásomban ennek elméleti okaira, az ily módon láthatóvá váló kölcsönhatásokra, illetve a nyert spektrumok információtartalmára szeretném felhívni a figyelmet.

Ehhez részben saját (katalizátor-prekurzorok, Rh, Pd, Co komplexek 31P NMR-je, aluminoszilikátok 29Si NMR-je, folyadékristályos fázisban végzett 2H NMR mérések és k?zet zárványok 1H NMR-je) részben irodalmi példákat használok fel els?sorban az újabb anyagtudományi alkalmazásokból (polimerek, félvezetõk stb.).



Vissza