Elektronvezetõ szerves polimerek elõállítása, tulajdonságai és néhány alkalmazása

Visy Csaba
a kémiai tudomány doktora
Szegedi Tudományegyetem, Fizikai Kémiai Tanszék


Az 1979-ben felfedezett elektronvezetõ szerves polimerek (ESZP) a szintetikus fémek névvel jelölt anyagok egyik alapvetõ csoportját alkotják. E felfedezést 2000-ben a kémiai Nobel-díj odaítélésével értékelték annak alapján, hogy ezen anyagok egyesítik magukban a fémek vezetési, a félvezetõk optikai és a mûanyagok mechanikai sajátságait új távlatokat nyitva ezáltal ma költséges technológiákhoz kapcsolódó alkalmazások kiváltásában.

A Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai Tanszékén közel másfél évtizede folyó kutatások kiterjednek az ESZT-k elektrokémiai elõállításának tanulmányozására, a polimerrétegek elektrokémiai, optikai, vezetési, ioncsere-sajátságainak vizsgálatára, befolyásolására, melyek elvezettek néhány elektrokémiai és bioelektrokémiai alkalmazáshoz. E kutatások során olyan modern kombinált elektrokémiai vizsgálati technikákat használunk, mint az in situ spektroelektrokémia, az in situ vezetésmérés vagy az elektrokémiai kvarckristály mikromérleg.

A kutatások terén szoros nemzetközi és hazai kapcsolatok épültek ki a Turkui Egyetem Analitikai Intézetével, a Budapesti Mûszaki Egyetem Elektronikai Technológia Tanszékével, részt veszünk a Széchenyi Terv Pályázat keretében az "Integrált technológiai rendszer kifejlesztése a megújuló energiaforrások környezetbarát hasznosítására" címû konzorcium feladatainak megoldásában, és együttmûködünk a Szegedi Tudományegyetem Biotechnológiai Tanszékével ESZP rétegeken alapuló elektro-biotechnológiai eljárások kidolgozásában.

Eredményeinkrõl a legelismertebb elektrokémiai folyóiratokon kívül a Macromolecules és a hosszú idõn keresztül kiemelten idézett Synthetic Metals oldalain, illetve a szakterület legfontosabb nemzetközi konferenciáin (Annual Meeting of the International Society of Electrochemistry, International Conference on Science and Technology of Synthetic Metals) számoltunk be. A Szegeden hazai együttmûködésben kidolgozott, vezetõ polimer alapú bioelektrokémiai húgysav-érzékelõt szabadalom védi. Az eddig nemzetközi folyóiratban közölt 36 dolgozat összesített hatása kb. 50, és ezekre mintegy 160 független hivatkozás érkezett.



Vissza