A korszerû infravörös spektroszkópia, a légkör tisztaságának õre
Mink János1,2, Bacsik Zoltán2 és Komlósi Viktória2
1 Veszprémi Egyetem, Analitikai Kémia Tanszék
2 MTA Kémiai Kutatóközpont, Izotóp- és Felületkutató Intézet

A gáz halmazállapotú anyagok szerkezetmeghatározásában és analitikai azonosításában az infravörös spektroszkópia évtizedek óta az egyik legelterjedtebb és legsikeresebb módszer.

A spektrométerek optikai teljesítõképessége (nagy fényerõ, stabilitás, dinamikus vezérlés) és az infravörös detektorok érzékenységének növekedése számos új lehetõséget kínál a környezetvédelem analitikája területén is.

A Veszprémi Egyetem Analitikai Kémia Tanszékén sikerült létrehozni egy igen korszerû gázspektroszkópiai laboratóriumot légköri szennyezõk nagy érzékenységû detektálására. A Bio-Rad (Digilab) FTA-185 típusú dinamikusan vezérelt spektrométerhez csatlakoztattunk egy in situ fotolízisre alkalmas 32 m áthosszú és egy 360 m úthosszú multireflexiós laboratórium gázcellát.

Külsõ helyszíneken, terepen való in situ mérésekre a Soproni Egyetemmel közösen üzemeltetünk egy Midac típusú terep-interferométert, mely egy hordozható nagy intenzitású infravörös fényforrásból, egy Newton típusú 30 cm átmérõjû teleszkópból és egy cseppfolyós nitrogénnel hûtött HgCdTe detektorral üzemelõ interferométerbõl áll.

Az elõadás keretében a legújabb kutatási eredményeinket szeretnénk bemutatni az alábbi területeken.

A mintán áthaladó fényút hosszának növelésével a detektálási határok csökkenthetõk, de ugyanakkor a levegõben levõ H2O és CO2 egyre szélesebb spektrális tartományokban elnyeli a teljes fényenergiát. Kutatásaink egyik fókuszpontja az, hogy miként lehet jobban "átlátszóvá" tenni a mintánkat.
A terepi és laboratóriumi mérések párhuzamos mûvelése számos elõnyt biztosít. Azon kívül, hogy két módszer eredményeinek összevetése növeli az analitikai eredményeink megbízhatóságát, a terepi mérés lehetõséget ad az igen rövid rövid élettartamú szennyezõk detektálására.
Külön figyelmet szeretnénk szentelni a dohányfüstös szabad levegõ részletes tanulmányozásának legújabb eredményeire.


Méréseket végeztünk különbözõ vegyipari létesítményekben, kémiai laboratóriumokban és irodákban. Eddigi eredményeink lehetõvé tették az ún. "Clean Air Act" dokumentumban toxikusnak felsorolt 189 vegyület közül mintegy 135–140 anyag kellõ érzélenységgel való detektálását.



Szemelvények a magyarországi kémia kiemelkedõ eredményeibõl