FEJÉR MEGYE

Székesfehérvár

Oskola u. 11.

a múlt századi számozás szerint Oskola u. 2. Ezen a helyen állt az a ház, amelyben a világhírű fizikus, matematikus, Lánczos Kornél született 1893. február 2-án. Pontosan 100 évvel később ünnepélyesen emlékezett meg nagy fiáról Székesfehérvár az Eötvös Társulat szervezésében, az Akadémiával közösen. A Társulat helyi csoportja évente megrendezi a Lánczos Kornél Fizikai Tanulmányi Versenyt.

Szent István tér 4.

AZ Eötvös Társulat centenáriumi évében, 1991. május 17-én emléktáblát helyeztek el itt:
EBBEN A HÁZBAN TÖLTÖTTE IFJÚSÁGÁNAK ÉVEIT 1893-TÓL 1911-IG LÁNCZOS KORNÉL A MATEMATIKA ÉS A FIZIKA KIVÁLÓ MŰVELŐJE, A KVANTUMMECHANIKA ÉS A RELATIVITÁSELMÉLET VILÁGSZERTE ISMERT TUDÓSA.

A márványtábla állításához a Városi Önkormányzat és Cseh István nyugalmazott főiskolai docens pénzadománnyal járult hozzá.

Budai út 43.

2001 szeptemberétől itt működik az 1996 szeptemberében indult alapítványi Lánczos Kornél Reálgimnázium.

Budai út 45.

Kandó Kálmán Műszaki FŐiskola Számítógéptechnikai Intézet. A 25 éves intézmény Kandó Kálmán emlékét - halálának 50. évfordulóján - a Budai úti bejárattól balra bronz mellszoborral örökítette meg (Meszlényi János, 1983). A szoborról készűlt fényképfelvételt interneten küldték meg a Fizikai Szemlének.

Fürdő sor 3.

Szabadművelődés Háza. Itt működik a Terkán Lajos (Székesfehérvár, 1877. április 26.- Budapest, 1940. március 26.) Bemutató Csillagvizsgáló.
A város keleti részében találjuk a "tudós negyedet":

Neumann János utca

és rá merőlegesen, rendre:

Lánczos Kornél utca, Puskás Tivadar utca, Jedlik Ányos utca, Kandó Kálmán utca.


Bicske

Bicske határában a várostól 3 km-re, az 1-es autósztráda közelében rálelhetünk az 1847-ben épült Nagy Károly-féle csillagvizsgáló és a hegyi kastély romjaira. A kastély egykori tulajdonosa - a Kossuth kormány külügyminisztere - Batthyány Kázmér volt. A csillagvizsgálót, valamint a családi mauzóleumot Batthyány Kázmér gazdatisztje, Nagy Károly, a vegytan és természettan tudósa építtette és saját költségén értékes és korának legkorszerűbb műszereivel szerelte fel. Nagy Károly készítette el hazánknak az első éggömböt. Népszerűsítette a mikroszkópot, a távcsövet, a métert és a kilogrammot. A szabadságharc után Batthyány Kázmér birtokait elkobozták, így a hegyi kastélyt, rajta a csillagvizsgálót és mauzóleumot is. A csillagvizsgáló 1849-ben tönkrement. Műszereit az MTA, majd Eötvös Loránd őrizte. Most az Uránia Csillagvizsgálóban találhatók.


Dunaújváros

Bercsényi M. út 2.

Bánki Donát Gimnázium és Szakközépiskola. Névadó ünnepségükön 1974-ben avatták fel az iskola aulájában a bronz Bánki-domborművet. Van Bánki-plakettjük (1982) és -rézkarcuk (1974). A képzőművészeti alkotások Egresiné Tóth Ila munkái. Megjelenik a Bánki-napló iskolaújság és a Bánki-napokon rendszeresen felhangzik a Bánki-induló (Apáti János, Kiss Kálmán, 1974). - Itt működik a Bánki Alapítvány.


Ercsi

Eötvös utca.

Itt található az Eötvös kúria, amelyben Eötvös Loránd édesapja gyermekéveit töltötte. A múlt századi épület egyik szobájában az Eötvös család hagyatékából összeállított kiállítás emlékeztet e tényre.


Nadap

A Velencei-tótól északra, a tóhoz közel fekvő kisközségben található a szintezési ősjegy: egy vasráccsal körülkerített feliratos kőobeliszk, melyet régóta megállapodottnak vélt, azaz változatlan tengerszint feletti magasságú "Őshegy" egyik pontján helyeztek el. Valójában - mint később kiderűlt - évtizedek alatt ez a pont 32 millimétert emelkedett az Adriai tenger "nullpontjához" viszonyítva.


Sárosd

József Attila u. 7.

Farkas Gyula (1847-1930) matematikus, elméleti fizikus jelöletlen szülőháza.


Tordas

Ebben a községben van az a 17. századi barokk épületből a múlt század második felében kialakított romantikus stílusú kastély, amelyben Sajnovics János született. Ennek falán emléktáblát helyeztek el:
E HÁZBAN SZÜLETETT 1733. MÁJUS 12-ÉN SAJNOVICS JÁNOS NYELVÉSZ ÉS CSILLAGÁSZ AZ ÖSSZEHASONLÍTÓ NYELVTUDOMÁNY KIVÁLÓ ÚTTÖRŐJE.
A MAGYAR NYELVTUDOMÁNYI TÁRSASÁG ÉS A TÁRSADALOM- ÉS TERMÉSZETTUDOMÁNYI ISMERETTERJESZTŐ TÁRSULAT 1958.

A kastélyban jelenleg szociális otthon működik. Kellő körültekintéssel közelítsük meg a kapu mögötti falon lévő emléktáblát!

Sajnovics tér 6-7.

A kastély melletti templom kertjében közös Sajnovics-Hell-emléktáblát találhatunk, melynek befelé néz a szövege:
EKVATORIALIS NAPÓRA. EGYHÁZUNK ÉS HAZÁNK VILÁGHÍRŰ FIÁNAK SAJNOVICS JÁNOS JÉZSUITA PAPNAK EMLÉKÉRE SZÜLETÉSE 225. ÉVFORDULÓJÁRA
AZ ESZTERGOMI ÉS A SZÉKESFEHÉRVÁRI EGYHÁZMEGYE 1958.
DR. HELL MIKSA MAGYAR CSILLAGÁSZ-PAP EMLÉKÉRE.

Az emléktáblát P. Csupor Zoltán Mihály érseki tanácsos állíttatta. P. Csupor Zoltán magánmúzeumában sok különlegesség mellett a Sajnovics-szobor gipsz-eredetijét, Nagy Miklós alkotását és más Sajnovics-emlékeket találhatunk.
Sajnovics János hegesztett fémlap szobrával díszített szép díszkút a templom és a kastély közelében, az útkanyarban áll. Ez jelzi, hogy le kell térnünk a főútról a templom, a kastély felé. A szobor alatt a következő kőbe vésett szöveg olvasható:
SAJNOVICS JÁNOS 1733-1785 A FINN-MAGYAR NYELVROKONSÁG TUDOMÁNYOS MEGALAPOZÓJÁNAK A KÖZSÉG NAGY FIÁNAK EMLÉKÉRE ÉS TISZTELETÉRE EMELTE A
HANGYA SZÖVETKEZETEK TÁBORA 1943-BAN
NYELVÉBEN ÉL A NEMZET DEMONSTRATIO IDIOMA UNGARORUM ET LAPPONUM IDEMESSE MDCCLXX.

Egy feltételezett Sajnovics-olajfestmény a Földrajzi Múzeumi Tanulmányok 9/1991. Érd 49. lapján látható.

Köztársaság u. 1.

Sajnovics János Iskola.