1994. február elején a Számítógép Hálózati Központ hálózati szolgáltatásaként megindult az Internet Gopher rendszer mûködése.
Világszerte rengeteg információt tárolnak az Internet hálózat által összekapcsolt számítógépeken. Az Internet Gopher a hálózati információforrások elérésének egyik eszköze, amely segítségével egyrészt a nyilvános adatok legtöbbjéhez könnyen hozzá lehet férni, másrészt a közérdekû helyi (campus) információkat széles körben hozzáférhetõvé lehet tenni. Az Internet Gopher szoftvert a Minnesotai Egyetemen fejlesztették ki 1991-ben.
Az MTA Központi Fizikai Kutató Intézet csillebérci telephelyén mûködõ számítógép hálózat használói és üzemeltetõi régóta szükségét érezték egy campus információs rendszer kialakításának. A nagy területen elhelyezkedõ sok intézmény, valamint az a számos felhasználó, aki távolról, más intézményekbõl használja a hálózatot, egyaránt igényli, hogy egymással, a többi hazai és külföldi egyetem és kutatóközösséggel és a könyvtárakkal korszerû kapcsolattartó és információcsere lehetõsége legyen.
A KFKI öt intézete (Részecske- és Magfizikai Kutató Intézet, Atomenergia Kutató Intézet, Anyagtudományi Kutató Intézet, Mérés és Számítástechnikai Kutató Intézet, Szilárdtest-fizikai Kutató Intézet), az Izotóp Kutató Intézettel, az MTA Csillagászati Kutató Intézettel, a debreceni Atommag Kutató Intézettel, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemmel és a Budapesti Mûszaki Egyetemmel -- amelyeknek több kihelyezett tanszéke mûködik a KFKI-ban -- szoros együttmûködésben végzi munkáját, de szinte az összes magyarországi, valamilyen módon a fizikával foglalkozó egyetem, intézmény kapcsolatban áll a kutatóintézettel, tehát a KFKI országos szolgáltatást nyújt valamennyi fizikusnak.
A campus információs rendszer elsõ kezdeményei az alábbiak voltak:
Az említett kisérleti Gopher szerver az r1.atki.kfki.hu gépen mûködött. A befogadó gép kapacitása nem tette lehetõvé, hogy ebbõl a szolgáltatásból egy minden igényt kielégítõ információs rendszer épülhessen ki.
Az IIF Világbanki Pályázat útján 1993 nyarán beszerzett SUN SPARCcenter 2000 hálózati szerver gép, majd õsszel az IIF Koordinációs Iroda által kiírt, és az SZHK által elnyert Gopher Pályázat lehetõvé tette, hogy megkezdjük egy Gopheren alapuló campus wide information system (CWIS) építését.
Gopher rendszerünkre vonatkozóan az alábbi fõ célokat tûztük ki:
b) A csillebérci telephely campus információs rendszereként mûködik, ennek megfelelõen arra törekszünk, hogy a KFKI valamennyi -- az intézet összes dolgozóját érintõ -- információja idejében a Gopher-be kerüljön, és hogy az állandó menüpontok (pl. intézeti szemináriumok, telefonkönyv, csillebérci autóbuszmenetrend stb.) alatt lévó információk mindig aktuálisak legyenek.
c) A KFKI kutatóinak legfõbb kutatási területeit szem elõtt tartva elsõsorban a fizika, a matematika és a vegyészet területén a Gopher rendszerbe kapcsolunk minél több, e tudományokkal foglalkozó intézményt, ill. ezek Gopher és WWW rendszereit, könyvtárat, levelezési listát, news group-ot.
Legközelebbi terveink között szerepel a szilárdtest fizikára, a nagyenergiájú fizikára és a magfizikára vonatkozó információk intenzív gyûjtése. Igen fontos szolgáltatása a Gopher-nek a tudományos könyvtárakba való kilépés lehetõsége. Magyarországon a közelmúltban -- részben az IIF program, részben más pályázati támogatások segítségével -- több egyetem és kutatóintézet könyvtári katalógusa elérhetõvé vált az Interneten, így a Központi Fizikai Kutató Intézet és az Izotópkutató Intézet könyvtári katalógusa is.
A bevezetésben említett intézmények számára a hagyományos munkakapcsolatok miatt rendkívül fontos, hogy a Genfben mûködõ CERN-nel (European Organization for Nuclear Research) minél gyorsabb és szélesebb körû legyen az összeköttetés. Ezt kívánjuk megvalósítani a CERN-beli a WWW home-page-re "linkeléssel", valamint a "CERN Scientific Information Service" nevû könyvtári rendszer közvetlen elérését biztosító Gopher menüponttal.
A CERN-i kapcsolat országos szinten is nagy jelentõségû. Amióta Magyarország CERN-tagállam (1992), azóta a CERN-nel való együttmûködés jelentõsen kibõvült és intenzívebbé vált.
d) Arra törekszünk, hogy minél több hazai -- általános és szakmai kultúrát érintõ -- információt tegyünk közzé, különös tekintettel a tartósan külföldön tanuló és dolgozó magyarokra, illetve azokra, akiket ilyen lehetõség érdekel. Külön ágat építettünk ki a Gopher-ben a hazai alapítványok, pályázatok, ösztöndíjak, valamint kultúrális és egyéb közhasznú információk számára (pl. új könyvek, DUNA TV mûsora). Az elektronikus kapcsolat segítségével néhány másodperc, esetleg néhány perc alatt áthidalható a nagy földrajzi távolság, s ez nemcsak külföldön tevékenykedõ munkatársaink, hanem a hazai kutatás fejlõdése szempontjából is fontos.
A Gopher szerver információkkal való feltöltése és a felvitt anyagok aktualizálása állandóan folyamatban van. Az elavult dokumentumok törlését automatizáltuk.
A rendszer összetevõi:
Közvetett módon lehetõség van WAIS (Wide Area Information Servers) adatbázisokban történõ keresésre is.
Jelenleg a legfelsõ szinten az alábbi menüpontok találhatók:
1. Welcome/
2. New items in this Gopher since 13.02.95. <HTML>
3. Magyar nyelvu szovegek megjelenesi formajanak kivalasztasa /
4. CAMPUS information (KFKI \& IKI) (CRIP \& II)/
5.
UserSupport-SUN,E-addr,E-lists,E-journals,Courses,Documents,Linux.../
6. Anonymous FTP sites/
7. Information Services (GOPHERs, WWWs, USENET, NETFIND, etc.)/
8. Libraries, Databases, Publishers/
9. Science: physics, mathematics, computing, astronomy etc./
10. Conferences, Seminars, Exhibitions/
11. Palyazat, alapitvany, allas - scholarship, foundation, jobs/
12. OTKA - Orszagos Tudomanyos Kutatasi Alap/
13. Kultura, oktatas/
14. Kozerdeku informaciok/
15. Weather/
-- a sunserv.kfki.hu gépen bejelentkezve: :>gopher -- ha nincs userid a sunserv gépen: telnet sunserv.kfki.hu login: gopher password:<return> -- Internet hálózaton más Gopher kliens programot használva: gopher sunserv.kfki.hu -- X25 hálózaton keresztül: sunserv gép hívószáma: 2801067 (várhatóan változik) login: gopher password: <return> -- modemmel (1994. dec.13-tól): a modem hívószáma: 175-70-54 beállítási paraméterek: sebesség: 2400Baud adatbit: 8 paritás: none stopbit: 1 terminál: VT100 emuláció tárcsázási mód lehet: P (impulzusos) vagy T (hangkódolt)