Az Oregonátor-modell dinamikája
Az Oregonátor-modell dinamikáját jellemzõ három különbözõ fáziskép az f konstans értékének három különbözõ tartományában
Mielõtt egyenként elemeznénk ezeket a fázisképeket, nézzük meg, milyen hasonló "objektumokat" tudunk felfedezni az a)-c) képeken!
A három fázisképet a fenti szempontok szerint elemezve a következõket állapíthatjuk meg:
i) A 0 < f < 0.5 tartományban a rendszer állapota stabilis. Mindig a két nullavonal metszéspontjába fog visszatérni, ha onnan kicsit kibillentjük x vagy z hozzáadásával. Azt is megállapíthatjuk, hogy ebben a stacionárius állapotban x és z értéke is nagy, ami megfelel annak a kísérleti tapasztalatnak, hogy az oldatban nagy a Ce4+-ion koncentrációja. Azaz az oldat színe sárga (ha ferroin indikátort adunk hozzá, akkor kék).
ii) A 2.414 < f < (végtelen) tartományban a rendszer állapota ugyancsak stabilis, mert ebben az esetben is a két nullavonal metszéspontjába fog visszatérni, ha onnan kicsit kibillentjük x vagy z hozzáadásával. Ebben az esetben azonban x és z értéke is jóval kisebb, ami megfelel annak a kísérleti tapasztalatnak, hogy az oldatban kicsi a Ce4+-ion koncentrációja. Azaz az oldat színtelen (ha ferroin indikátort adunk hozzá, akkor piros).
iii) A 0.5 < f < 2.414 tartományban a két nullavonal metszéspontjában lévõ stacionárius állapot instabilis, azaz bármilyen kis mennyiségû x vagy z hozzáadására a rendszer ettõl az állapottól távolodni fog. A koncentrációk változása a nullavonalakat összekötõ szaggatott vonal (egy zárt görbe, ún. határciklus) mentén játszódik le, a rendszer oszcillál. A kísérletekben az oldat színe periodikusan váltakozik sárga és színtelen (ferroin indikátor jelentében kék és piros) állapotok között.
A modellben szereplõ f (= 2h) paraméter értéke szoros kapcsolatban van a BZ-oldatban lévõ malonsav koncentrációjával, így máris "magyarázatot" adhatunk arra a megfigyelésre, hogy oszcillációs viselkedést csak a malonsav egy adott koncentrációtartományában tapasztalunk. Az FKN-mechanizmus és az abbõl levezetett Oregonátor-modell még számos megfigyelés magyarázatát adja, de ennek részletezése már nem tartozik ahhoz, amit a BZ-reakcióról mindenkinek tudnia kell.
Az FKN-mechanizmus volt az elsõ sikeres és részletes mechanizmus, amellyel egy periodikus reakció "mûködését" értelmezni lehetett. Nem csoda tehát, hogy a BZ-reakció az egzotikus rendszerek "prototípusává" vált.