Egyesületi élet
MKE HÍREK
Az MKE Analitikai Szakosztály Környezetvédelmi Analitikai Társasága (KAT) 1997. március 17-én --- a Víz Világnapja alkalmából a Fôvárosi Csatornázási Mûvek (FCsM) Rt.-vel közösen "Vízminôségi analizátorok a FCsM Rt. szolgálatában" címmel tudományos mûszaki napot rendezett.
A nagysikerû rendezvényt Vörös Ferenc, az FCsM Rt. vezérigazgatója és Liptai György, az MKE Analitikai Szakosztály elnöke nyitotta meg. Ezt követôen 5 szakmai elôadásra került sor. Elôször három hazai --- K+F tevékenységgel foglalkozó --- cég mutatta be az FCsM Rt. megbízásából kifejlesztett, illetve még fejlesztés alatt álló monitorait (ELCAD szennyvíz-nehézfémtartalom mérô monitor, fotometriás vízelemzô monitor, fotokatalitikus elven mûködô össznitrogén-mérô monitor). Ezt követôen az FCsM Rt. ismertette a --- megbízásából, ugyancsak hazai cég által --- kifejlesztett respirométer készülékkel szerzett tapasztalatait. Végezetül egy külföldrôl beszerzett ammónia monitor kísérleti üzemeltetésének tapasztalatai kerültek bemutatásra.
Záró-értékelésében Liptai György hangsúlyozta az FCsM Rt. és az MKE közti együttmûködés jelentôségét. Princz Péter --- a KAT elnöke --- méltatta az FCsM Rt. anyagi és erkölcsi szerepvállalását a hazai környezetvédelmi monitortechnika fejlesztése területén.
Princz Péter
Megalakult a MKE Kémiatanári Szakosztályának Vas megyei tagozata. A Vas megyei kémiatanárok részére rendszeresen szervez programot, továbbképzést a megyei szaktanácsadó Hajós István. A szakmai kirándulások, üzemlátogatások, egyetemek megismerése, elôadások, gyakorlati bemutatók látogatottsága a napi oktatási feladatok mellett olyan mértékû volt, hogy szükségesnek látták a szervezeti közösség kialakítását. Elhatározták, hogy a Magyar Kémikusok Egyesületének Kémiatanári Szakosztályán belül megalakítják a Vas Megyei Tagozatot. Reményeik szerint a MKE kapcsolataival nagyobb lehetôség nyílik a további, a NAT bevezetése miatt megnövekedett igények kielégítésére.
Az alakuló ülést 1997. március 20-ra hívták össze, amely egyúttal továbbképzési napot is jelentett.
A tisztségviselôk megválasztását Borna Tamás, a MTESZ Vas megyei ügyvezetô igazgatója és Hompasz Gyula, az MKE Vas megyei elnöke vezette le. A Magyar Kémikusok Egyesülete Intézôbizottságát dr. Várnay György képviselte, aki a Kémiatanári Szakosztály elnöke is. A résztvevôk egyhangúlag Hajós István szaktanácsadót választották meg elnöknek, aki Szombathelyen az Élelmiszeripari Szakközépiskolában tanít. A kémiatanárok régi egyesületi tagjai közül választottak vezetôséget, majd a többi résztvevô kitöltötte a belépési szándékot jelentô nyilatkozatot. A továbbképzési program keretében
Villányi Attila, mint az Országos Közoktatási Intézet munkatársa adott tájékoztatást a vitára bocsátott érettségi szabályzatról és követelményekrôl, Hajós István szaktanácsadó a megyei elôkészületekrôl beszélt, Fodor Gábor igazgatóhelyettes "Anyu kérek még abból a kolloidból'' címmel tartott elôadást a kémiai ismeretek gyakorlati kapcsolatairól, az oktatás ilyen irányú feladatairól, Dr. Ôry Imre a Berzsenyi D. Tanárképzô Fôiskola Kémia Tanszékének munkatársa tartott bemutató elôadást a veszélyes kísérletek biztonságos elvégzésérôl, Dr. Deák György fôiskolai docens elôadása a környezeti ártalmak mikroorganizmusokkal lehetséges tesztelésérôl szólt.
Az összejövetel házigazdája a szombathelyi Herman Ottó Mezôgazdasági Szakközépiskola volt, amelynek mûszerparkját és laboratóriumait is megismerhették a résztvevôk.
Várnay György
Az MKE Intézôbizottsága 1997. április 17-én tartotta soron következô ülését, melyen több fontos napirendi pont megtárgyalására került sor az alábbiak szerint: Az 1997. április 29-én sorra kerülô aktíva megbeszélés, amelynek fô témája az MKE küldetésének megfogalmazása tárgyú vitaanyag. (A vitaanyagot lapunk más helyén teljes terjedelemben közzéadjuk.)
Az MKF az IB határozata szerint a nonprofit törvény véleményezésében célszerû jelentôsebb szerepet vállalni.
Az IB folytatja a jogi tagokkal a kapcsolattartás rendszerének felújítását. Sikeres eredménynek könyvelhetô el az MKF programjának további támogatása.
B. E.-né
Eredményhirdetés a Magyar Kémikusok Egyesülete és az Akadémiai Kiadó Rt. közös tankönyvpályázatán
A Magyar Kémikusok Egyesülete és az Akadémiai Kiadó Rt. 1996 augusztusában a közoktatás tankönyveinek tartalmi megújítása céljából közös pályázatot hirdetett 5 kötetbôl álló kémia-tankönyvcsalád megírására, amelynek elsô lépéseként az elsô három kötetre kért be jeligés pályázatokat. A pályáyzat tárgyát képezô 1., 2. és 3. kötet a következô tématerületekre és korosztályokra terjedt ki:
Az 1996. november 30-i határidôre nyolc jeligés pályázat érkezett be, amelynek a kiírás szerint tartalmaznia kellett az oktatási koncepciót, a könyvek tartalomjegyzékét és egy-egy próbafejezetet.
Az elbírásásra az MKE Oktatási Bizottságából és az Akadémia Kiadó Rt. képviselôibôl álló zsûri bíráló bizottságot kért fel. A bíráló bizottságban gyakorló tanárok, kémiai módszertani, illetve az általános és szervetlen kémiában specialista egyetemi oktatók vettek részt. Minden pályázatot --- elôzetesen meghatározott elvek és pontok alapján --- három független bíráló minôsített a taníthatóság, a kémiai módszertan és a szakmai helyesség szempontjából.
Az összesített pontok és szakvélemények alapján a bíráló bizottság a következô jutalmazási javaslattal élt a zsûri felé:
Az ünnepélyes eredményhirdetésre és a díjak ez év április 9-én került sor a Magyar Kémikusok Egyesületében. Az ülésen az érintett pályázókon kívül az Akadémiai Kiadó Rt. és az Egyesület számos tisztségviselôje is jelen volt.
Az Akadémiai Kiadó Rt. a zsûrivel egyetértésben Villányi Attila vezetôtanárral szándékozik megbízói szerzôdést kötni a tankönyvetk megírására.
Szepes László
bíráló bizottság elnöke