A magyar vegyipar és kémiatudomány


Idôszerû kérdések

Gondolatok a "Visszaesô vegyipar" címû elemzéshez
Magy. Kém. Lapja, 52, 249 (1997)

Amíg Sz. G. az idézett IKM tanulmányt elemezte, magam március 21-én az NTA KKKI igazgatójának nevében, közremûködôként átvettem az V. Innovációs Pályázat egyik különdíját, amelyet a MOL Rt., az MTA KKKI és a Szilikát és Kerámia Anyagkutató és Fejlesztô Kft. közös alkotása nyert a környezetvédelmi és katalízis szakterületen.

Az V. Innovációs Nagydíj Pályázaton 62 munka vett részt, ebbôl 60 felelt meg a kiírás követelményeinek. Az ipari miniszter elnökletével mûködô bíráló bizottság a Nitrokémia Rt. "Új magyar növényvédôszer (Proponit) kifejlesztése és nemzetközi bevezetése" címû pályázatát tüntette ki az 1996. évi nagydíjjal és további nyolc mûszaki alkotást minôsített jelentôs innovációnak, ezek a FM, az IKIM, a KTM és a KHVM tárcák és négy országos szervezet az OMFB, a MKIK, a BKIK és az IMFA különdíját vették át.

Nos, a Nagydíj mellett további négy különdíj olyan mûszaki-tudományos alkotást ismer el, ahol a kémia, illetve a vegyipar dominanciája egyértelmû, ezek a következôk (a helyezések sorrendjében):

Nem kívánom ragozni e jeles eseményt, a részleteket t. olvasóim az INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ, 1996 kiadványból (Szerk.: dr. Antos László, f. k. dr. Pakucs János) megismerhetik. Figyelemre méltó azonban, hogy a díjazott alkotások 55%-ának létrehozásában a kémia, ill. a vegyipar domináns. Ennyit Sz. G. gondos és joggal indulatos elemzésének alátámasztására.

Utószó: Külön öröm számomra, hogy a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium Környezetvédelmi Innovációs díját elnyert 54. pályamûben az MTA KKKI általam vezetett osztálya, illetve annak Szilikátszerkezeti csoportja szerepelt ismét eredményesen. Lapunk ez évi 4. számának 201. oldalán R. L. tollából olvashattunk arról, hogy a téli minôségû gázolajok hidegtûrô eltömôdési pontját a CFPP értéket 1997 januárjától -15 C-ra csökkentették, amit a hazai fejlesztésû és szabadalmaztatott HDW eljárás és katalizátor tesz lehetôvé. Ebben a munkában is osztályom dr. Beyer Hermann (és nem Bayer Henrik!) vezette csoportja volt kiemelkedôen eredményes gyümölcsöztetve azt az igényes alapkutatást, amit 1981-ben osztályomon elkezdett. (Ezt jutalmazta Egyesületünk 1995-ben a Wartha Vince díjjal.)

Napjainkban, amikor az alapkutatások támogatása a kritikus minimum alá süllyedt, érdemes elgondolkodni azon, hogy érdemes vagy sem 15--20 évet várni és kockáztatni. Sajnos itt "az itt a piros, hol a piros" megtérülési ideje nem alkalmazható.

Dr. Kálmán Alajos


CHEMEXPO'97

1993 és 1995 után ez évben március 4--7. között harmadszor nyitotta meg kapuit a Budapesti Vásárközpont a Chemexpo Nemzetközi Vegyipari Szakkiállítás kiállítói és látogatói elôtt.

A Chemexpo'97 --- ugyanúgy, mint elôdjei --- átfogta a teljes vegyipari ágazatot az alapanyagoktól a vegyipari készülékeken és technológiákon keresztül a késztermékekig, sôt helyet adott a háttériparoknak is. De ugyanakkor a Chemexpo négy speciális szakkiállítás, a többévtizedes tradícióval rendelkezô Hungaroplast és a Hungarokorr, valamint a Hungarorubber és Hungaromedicin együttes megjelenítése is volt.

A kiállítók és a kiállítási terület megoszlását országok szerint az 1. táblázat, szakágazatok szerint a 2. táblázat mutatja be. Ez utóbbiból kitûnik a gyógyszeripar távolléte, ami a kiállítás egyik negatívuma. A kiállítók közül azok a vállalatok is hiányoztak, amelyek egy más iparág háttériparaként vagy termékpalettájuk tartalma miatt más szakkiállításon, vagy a BNV-n érdekeltek. Pozitívum, hogy a kiállításon színvonalas termékbemutatóval és tárgyalóhelyiséggel képviseltették magukat a vegyipar nagyvállalatai (BorsodChem, TVK, Nitrokémia, Zoltek Magyar Viscosa, MOL), de jelen volt a középmezôny és a kisvállalatok élvonala is. Részt vett több háttéripari vállalat, mint például a Lampart és néhány vegyipari gépgyártó.

A kiállítás hatalmas területébôl tárgy szerint nehéz bármit is kiemelni. Az alábbiakban néhány olyan terméket vagy készüléket ismertetünk, amely újdonságával a legjobban felhívta magára a látogatók figyelmét.

Új polipropilén termékek (TVK Rt.). Magyarország legnagyobb vegyipari vállalatának új termékei ásványi anyagokkal töltött, különbözôen társított, égésgátolt polipropilén termékek, valamint UV stabilizátor és színezô mesterkeverék. A fejlesztés fô iránya a polipropilén tulajdonságainak olyan módosítása, amely lehetôvé teszi a különféle mûszaki cikkek gyártásában való nagyobb arányú felhasználását. Megtudtuk, hogy az Rt. komoly erôfeszítéseket tesz a ma még Magyarországon egyedülálló és Európában is újszerûnek számító Környezetvédelmi Irányítási Rendszer (ISO 14001) kiépítésére.

Tervezô programok (VEGYTERV Rt.) A Vegyterv Rt. hagyományos tevékenysége új szolgáltatással bôvült. A tervezés és fôvállalkozás mellett 1997. januárjától a svájci TRIPLAN szoftverfejlesztô céggel kötött megállapodás alapján forgalmazza a TRICAD létesítménytervezô, csôtervezô és épületgépészeti (fûtés, víz-csatorna, légtechnika, klíma) tervezô programokat. A programokkal 2D, 3D és izometria tervek készíthetôk. A tervekhez a program anyaglistát készít. A TRICAD programon kívül a tervek készítésénél a Prochem-C (COMPLANSOFT) létesítménytervezô program, az UNICAD és a 3D-AXIS statikus programok segítik munkájukat évek óta.

Metalkorrbevonatrendszer (BUDALAKK SZIVÁRVÁNY Festékgyártó Kft.) Egykomponensû poliuretán festékcsalád, amely Metalkorr impregnáló alapozó, Metalkorr közbensô és Metalkorr átvonó festékbôl áll. Kültéri acél, horganyzott acél és egyéb fémfelületek, pl. távvezetékoszlopok, hidak, tartályok stb. tartós korrózióvédelmére használható. Az alapozó felvitele nem igényel "fémtiszta'' felületet felújító festésekhez is elônyösen alkalmazható. Mindhárom festék gyorsan szárad, így a teljes bevonat kialakítása optimális körülmények között akár egy nap alatt is megvalósítható.

Mûanyag ivóvíznyomócsô (Villamosszigetelô és Mûanyaggyár Kft.) A Villamosszigetelô és Mûanyaggyár Kft. az elmúlt év végén bôvítette termékskáláját, s bevezette az ivóvíz földben történô vezetésére alkalmas KPE nyomócsöveket, amelyeket két nyomástartományban, két méretben gyárt. A csövek anyaga korommal fénystabilizált kemény polietilén. Méretei: O 25 x 2 és 32 x 2 mm névleges méretû. Mindkét méret 6 és 10 bar üzemi nyomásfokozatú. A termék rendelkezik a szükséges forgalmazási engedélyekkel, alkalmazható ivóvízellátási célra minden olyan helyen, ahol a víz hômérséklete nem haladja meg a 30 o-ot, és ahol a talaj olajos, benzines vagy oldószeres szennyezettsége nem valószínû.

Szénszál (Zoltek Magyar Viscosa Rt.) A Zoltek Magyar Viscosa Rt. (ZMV) kiállította a PYRON és PANEX szénszál termékeket, amelyeket jelenleg még csak Amerikában gyártanak, de a közeljövôben a ZMV Rt. termékskálájának is alkotói lesznek. Új típusokkal jelentkezett a ZMV a hagyományos termékskálájában is. A mûanyagipar számára az eddigieknél szélesebb választékkal kínálta DANAMID polamid 6 granulátum termékeit, amelyek széleskörû alkalmazást nyernek az autóiparban, gépgyártásban, villamosiparban.

Szelep nélküli szivattyú (Mikeron Kft.) A szelep nélküli forgódugattyús szivattyúk alkalmasak közepes és nagy viszkozitású szennyezett vegyi anyagok adagolására. A szivattyú folyadékkal érintkezô alkatrészei alumínium-oxid kerámiából készülnek. Ez teszi lehetôvé, hogy a szivattyút extrém körülmények között (vegyszer és hômérséklet) használni lehet.

Hibahelymentes zománc (Lampart Vegyipari Gépgyár Rt.) A közelmúltban privatizált vállalat nagyarányú fejlesztésbe kezdett. Ennek egyik eredménye a DIN elôírásokat is meghaladó, hibahely mentes zománcminôség. Bôvítik a készülékek felszereltségét, az Univer-S 98-nak megfelelô fehér zománccal bôvül a zománcválaszték és ez évtôl kezdve ismert nyugat-európai csúszógyûrûvel ajánlják zománcozott berendezéseiket.

A Chemexpo'97 vezérmotívuma a környezetvédelem volt. Ez volt a vegyipari szakmai fórum tárgya is, ami mellett magas színvonalú elôadásokra került sor a mûanyag- és gumiipar, valamint a korrózióvédelem szakmai konferenciáin.

A Chemexpo'97 szakmai tapasztalatcsere fórumot, piaci információszerzést és nem utolsó sorban piaci lehetôséget nyújtott közel 10000 látogatójának.

Sz. G.

1. táblázat

A Chemexpo'97 kiállítóinak és kiállítási területüknek megoszlása országok szerint

Ország Kiállítók
száma
Terület
(nettó m2)
Ausztria 10 296
Bulgária 1 32
Csehország 7 148
Franciaország 2 50
Horvátország 1 16
Lengyelország 3 55
Németország 5 150
Olaszország 12 66
Románia 1 16
Szlovákia 4 85
Tajvan 1 36
Külföld összesen: 47 950
Magyarország 140 3410
Összesen: 187 4401


2. táblázat

A Chemexpo'97 kiállítóinak és kiállítási területüknek megoszlása szakágazatok szerint

Magyar Külföldi Összesen
Szakágazat Kiállítók száma Terület,m2 Kiállítók száma Terület,m2 Kiállítók száma Terület,m2
Hungaroplast 41 1099 25 496 66 1595
Hungarorubber 13 212 2 68 15 280
Hungarokorr 42 900 4 73 46 973
Egyéb vegyipar 44 1240 16 313 60 1553
Összesen 140 3451 47 950 187 4401


Vissza