10. nap. A busszal Tabóig mentünk, ahol egy nagyon régi, XV-XVI. században épült monostor van, több épülettel, ahogy azt az alábbi ábra is mutatja. Az egész épületegyüttes úgy néz ki, mint azt Aurél monda, mint valami indián település. A házak lapos tetejűek, hacsak nincsen rajtuk egy újabb lapos tetejű kuckó. A legnagyobb épület tetejére fel is lehetett menni egy létrán (onnan rajzoltam a vázlatot). Az épületeket, sztupákat és általában minden sárga agyaggal tapasztottak be az építők, a házak teteje is agyagból van, nem tudom mi lehet itt, ha esik az eső...

A templomok leírásától eltekintek, mert ugyan nagyon szépek és érdekesek (végre láttam a Leslie által leírt félelmetes pofájú kapuőrzőket, akik a démonok ellen védik a szentélyt), de sok helyütt megtalálható a leírásuk. Az ajtókat egy láma nyitotta-zárta egy nagy számlakönyvvel a kezében, ha netalán valamelyik turista - mivel itt már kisebb csapat gyűlt össze belőlünk - vásárolni szeretne prospektusokat vagy képeslapokat, tudjon neki számlát adni. Egyébként a képeslapokat valami bécsi buddhizmus tudományi intézmény (egyetem...) állította elő. Ezek sajnos nem túl jók, és jogaik védelmének érdekében még fényképezni sem lehet.

Terveink szerint a délutáni busszal - ami a helyiek szerint 15.00 és 17.00 között várható - Kazába mentünk volna, de mikor 18.00 körül - du. 3-tól ültünk a megállónak kinevezett kőkerítésen - jött az ellenbusz kiderült, hogy csak másnap reggel jön a busz. Hmmmmmm. Úgyhogy kerítettünk szállást és jól megvacsoráztunk.

Tabo gompa. A bal fölső képeken az ún. sztupákat, vagy csorteneket lehet látni. Tabo gompában jó sok volt belőlük. Ezeket valamiért csak az óramutató járásával megegyező irányban lehet kerülni, ezért egy ügyesen elhelyezés sok bonyodalmat okozhat az egyszeri szerzetesnek. Az alsó képeken a buszt várjuk du. 3-tól hatig.

A szállásadók általános, érdekes tulajdonsága, hogy amikor rákérdezünk, hogy ugyan van-e errefelé melegvíz, rögtön azt mondják, hogy hát persze, hogy van. Jelen szállásunkon eztán kiderült, hogy mint eddig legtöbbször, itt sincs villany, ami a bojler dolgát a vízmelegítés terén igencsak megnehezíti. Csakhogy itt még folyóvíz sem volt. Ígyhát a 200 Rs díjból lealkudtunk 25-öt!

Általában elég szolidan szoktunk vacsorázni. Napjában túlnyomórészt csak kétszer eszünk, néha biscuittel kiegészítve, mivel valamit mindig csinálunk napközben, és itt az élelemhez jutás sem mindig egyszerű. Amit eddig ettünk az a rizs, a dahl, ami főtt borsót, babot - vagy ami éppen akad - jelent. Ez nem igazán főzelék, hanem inkább a leves, a párolt zöldség és a főzelék jó-rossz elemeit egyesíti. Ezen felül van a japati, ami egy lepény féle. Ezt az út elején nagyon ízetlennek tartottam, de mostanra már igazán finomnak tűnik. Ami tényleg finom az a kínai étel, melyek közül errefelé a tésztaételeket ismerik, közülük is leginkább a momót és a chewminch-t. Ez utóbbit rengetegféle módon tudják leírni és kiejteni, de mindig hosszú, spagetti jellegű tésztát, rajta szójaszószt, káposztát, hagymát, valami húst, ha van és egyéb aktuális zöldségeket jelent, jól összefőzve. A momónak is, mint a chewminch-nek is van vegetáriánus és húsos megnyilvánulása. A momó raviolihoz hasonlóan önmagában tartalmazza a töltetet. Ehhez chili szószt szoktak fogyasztani. A momónak ismert főzés után kisütött változata is. Mindkettő nagyon finom. A momóhoz néhol jár leves is. Ez többször is nagyon furcsa volt, mivel ezek a levesek oly mértékben levesek, hogy leven kívül semmit, sokszor még ízt sem tartalmaznak. A kissé javított változatnak csípős paprika íze van. Ez a leves teljesen értékelhetetlen.

Vacsora után úgy döntöttünk, hogy telefonálunk, de ez nem sikerült, úgyhogy vettünk egy pakli kártyát (egy nő van a hátoldalán) és Aurél megtanított ultizni minket. Este jó sokkal én voltam az utolsó. Gergő a szobámra pályázik. No, mindegy, még hosszú az út. 10-re Gergő és Aurél visszamentek a telefonházba és sikerült is beszélniük az otthoniakkal 1 perc 24 másodpercig.

Egyébként még az étkezésekkel kapcsolatban annyit, hogy:


Előző nap: 9. nap
Következő nap: 11. nap
Útvonal